Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

SPOWIEDŹ W SANKTUARIUM:  
 Od 1 XI do Niedzieli Palmowej (sezon zimowy) - 6.00 - 17.30
Od Niedzieli Palmowej do 31 X (sezon letni) - 6.00 - 19.30

Wspólnota Małych Przyjaciół św. Franciszka – HISTORIA






     Dnia 25 października 1993 roku przy Kalwaryjskim Sanktuarium OO. Bernardynów rozpoczęła swoją działalność wspólnota „Małych Przyjaciół Św. Franciszka”.
     Wspólnotę  tworzą osoby niepełnosprawne, ich rodziny z Kalwarii i okolic oraz przyjaciele, ludzie dobrej woli, którym nie obojętny jest los osób chorych i dotkniętych cierpieniem. Nieocenioną pomoc wnoszą także bracia klerycy z WSD. Inicjatorem powstania grupy i jej założycielem był O. Lucjusz Wilk, który spotkał się z życzliwością i poparciem dla tej formy duszpasterstwa ze strony ówczesnego kustosza Kalwaryjskiego Sanktuarium O. Stanisława Szydełki. Ważną rolę w działalności tej grupy odegrali ks. Marek Gizicki i ks. Mirosław Czapla, z pobliskich parafii, wspierając ją we wszelkich poczynaniach.

Ognisko 1994

     Głównym celem wspólnoty jest niesienie pomocy i radości wszystkim potrzebującym i dotkniętym cierpieniem, a także szukającym prawdy i sensu życia. Inspiracje do działania czerpiemy z Ewangelii i osobowości Św. Franciszka, który dostrzegał Chrystusa w najuboższych.
     Religijny charakter wspólnoty sprawia, że w centrum każdego spotkania jest Eucharystia, a po niej następuje czas radosnego świętowania. W ciągu roku te spotkania przybierają różną formę. Są radosne zabawy: Dzień Dziecka, Andrzejki, spotkanie ze św. Mikołajem, zabawa karnawałowa. Nie brak też refleksyjnych spotkań: uczestniczymy w Drodze Krzyżowej, modlimy się rozważając Tajemnice Różańcowe, bierzemy także udział w Nabożeństwach Majowych, modlimy się za zmarłych. Czas spotkania to dzielenie się radościami ale także problemami dnia codziennego.  Tradycją jest że co roku, na miarę możliwości przygotowujemy jasełka. Udało się także przez te lata wystawić kilka przedstawień: „O Pani Kalwaryjskiej”, „O św. Franciszku”, a w ostatnim czasie „Oskar i Pani Róża”.  


Przedstawienie

     Na przełomie tych lat przeżyliśmy wiele spotkań, wspólnych wyjazdów rekolekcyjnych i różnych uroczystych chwil. Odwiedzali naszą wspólnotę dostojni goście: ks. biskup Jan Szkodoń, ks. biskup Albin Małysiak. Zaszczycił nas swoją obecnością także ks. biskup Kazimierz Nycz. Przez lata działania grupy kilku opiekunów połączyło uczucie i zawarli związek małżeński. Odbywały się różne uroczystości, kilku podopiecznych przyjęło we wspólnocie Sakrament Pierwszej Komunii Świętej. Wiele osób przeszło przez grupę, młodzież dzieliła z nami swój czas i pomocne dłonie. Także bracia klerycy udzielali i nadal udzielają się wnosząc wiele franciszkańskiej radości.


Letni obóz
 
       Co roku staramy się spędzić wspólnie wakacyjny czas, wyjeżdżamy na rekolekcyjno-rehabilitacyjne wyjazdy. Byliśmy w: Wetlinie, Tęgoborzy, Gdyni, Poznaniu, Jarosławcu, a w Darłówku udało się nam być nawet kilka razy. Wielkim spełnieniem naszych marzeń była w 2001 roku pielgrzymka do Lourdes, gdzie mogliśmy doświadczyć wielu przeżyć i być w tych miejscach które Matka Boża szczególnie sobie upodobała. Nie udałyby się te marzenia i plany, gdyby nie pomoc ludzi „otwartego serca” którzy pomagają i wspierają grupę, za co z serca dziękujemy i pamiętamy o nich w modlitwie.


Lourdes 2001

     W zeszłym roku wspólnota była kilka dni w Leżajsku – tam spędziliśmy nasz rekolekcyjno-wakacyjny czas. Nie mało trzeba się natrudzić, aby udało się realizować te różne zamierzenia i plany.
     Na przełomie lat wspólnota przechodziła różne etapy. Były okresy wzrostu i rozkwitu, ale także nie brakowało trudnych momentów. Zmieniali się moderatorzy wspólnoty, długi okres czasu był nim O. Lucjusz – założyciel grupy. Później przewodniczył wspólnocie O. Nazariusz Popielarski, a obecnie funkcję tę pełni O. Faustyn Kuśnierz, który otacza grupę duchową opieką i czuwa nad całością.


Spotkanie z Mikołajem 1993

     Aby wspólnota mogła dobrze funkcjonować, wpływ na to ma wiele spraw i czynników. Jednym z nich, jest potrzeba obecności drugiego człowieka, jego otwarte serce i pomocne dłonie. Niepełnosprawność w pewnych sytuacjach ogranicza ale i pokazuje, co w życiu jest ważne, czym możemy się podzielić. Uświadamia jak wiele można doświadczyć radości z przebywania z drugim człowiekiem.


Spotkanie 1994

 



POLECAMY

Wybrane intencje

Proszę o modlitwę w następujących intencjach za wstawiennictwem Matki Bożej Kalwaryjskiej;

O zdrowie i długie lata życia oraz potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla Rodziców Aliny i Zenona oraz Genowefy i Edwarda.

O dar miłości odwzajemnionej dla Bogdana, aby spotkał na swojej drodze dobrą, którą będzie mógł się ożenić i stworzyć szczęśliwą rodzinę. O potrzebne łaski dla niego i Bożą opiekę na każdy dzień.

O Boże błogosławieństwo dla narzeczonych Moniki i Damiana, aby Jezus był obecny w ich codziennym życiu. Niech ich wzajemna miłość z każdym dniem się pogłębiała. Jezu uzdrów proszę Damiana z nerwowości i porywczości.

O potrzebne łaski dla nowożeńców Kamili i Dominika aby ich nowa rodzina była Bogiem silna i aby Jezus im błogosławił w każdym dniu ich wspólnego życia, a Maryja otaczała ich swoją opieką.

W intencji Pauliny i Artura aby ich miłość małżeńska była coraz silniejsza, aby mieli zdrowe dzieci. Niech Jezus im błogosławi każdego dnia, a Matka Boża niech otacza ich opieką w dalszym wspólnym życiu.

Bóg zapłać

Paulina - Rzeszów


PIELGRZYM
KALWARYJSKI

Pielgrzym nr 73/2024


Temat numeru:
JA JESTEM Z WAMI