Co roku w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej jest przygotowywana ruchoma szopka. Za wygląd dekoracji odpowiadają bracia zakrystianie, w tym roku br. Oktawiusz Zygmunt i br. Laurenty Ryguła.
Dekoracja powstawała ponad 2 miesiące i zajmuje podest 30 m2. Tło stanowi panorama o wymiarach 8 x 11 metrów. Szopka składa się z ok. 150 elementów, z czego ponad 50 to figury ruchome, pochodzące z Neapolu.
Autor zdjęć: Piotr Tumidajski
W dniach 25 – 26 października 2024 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się ogólnopolskie obchody 800 – lecia stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Ponad 250 franciszkanów z trzech męskich gałęzi zakonu uczestniczyło w obchodach.
Specjalnym gościem był o. Marco Moroni OFMConv, kustosz generalny świętego klasztoru św. Franciszka w Asyżu, który przywiózł ze sobą relikwię – opatrunek przesiąknięty krwią z rany boku św. Franciszka.
Po modlitwie Liturgią Godzin odbyła się procesja z relikwiami, na wzór tej, która codziennie odbywa się we włoskiej La Vernie, a następnie nabożeństwo, podczas którego zakonnicy uczcili relikwie świętego Założyciela Zakonu. Modlitwie przewodniczył o. Cyprian Moryc OFM, kustosz kalwaryjski. Szczególnie poruszającym momentem była adoracja krzyża – gotyckiej rzeźby Chrystusa – Serafina oraz modlitwa przy wyjątkowych relikwiach.
Następnego dnia sprawowana była Eucharystia w bazylice, której przewodniczył o. Piotr Żurkiewicz OFMConv, minister warszawskiej prowincji franciszkanów. Kazanie wygłosił br. Artur Fredo OFMCap, wikariusz warszawskiej prowincji kapucynów.
Po mszy św. w auli Domu Pielgrzyma zostały wygłoszone referaty. O. dr Konrad Cholewa OFM, Definitor Generalny Zakonu Braci Mniejszych, wygłosił konferencję pt. “Franciszek z Asyżu, jako nowy posłaniec Boga, naznaczony znakami chwały”. Dr Magdalena Ludera z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawiła temat stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu w obrazach, a o. Filip Czub OFM z sanktuarium w Alwerni, mówił o życiu franciszkańskim w polskiej La Vernie oraz opowiadał historię tego miejsca.
Ostatnim punktem był spektakl pt. „Gdzieś na szczycie góry… La Verna” w wykonaniu Wspólnoty Teatralnej Franciszkańskiego Centrum Młodzieżowo – Powołaniowego w Chorzowie.
fot. o. Fr. Salezy Nowak OFM
4 października 2024 r. w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej dwaj bracia klerycy złożyli śluby wieczyste: br. Florian Kocan i br. Dyzma Dymek. Mszy św. przewodniczył i śluby braci przyjmował o. Egidiusz Włodarczyk – Minister Prowincjalny.
fot. Andrzej Famielec
Eucharystia pod przewodnictwem metropolity krakowskiego – abpa Marka Jędraszewskiego, była centralnym punktem XXXII Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.
Tradycyjnie w odpust Narodzenia NMP do Kalwarii Zebrzydowskiej przybyły na modlitwę rodziny archidiecezji krakowskiej. O godz. 9.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa na dróżkach, a następnie Msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem Ks. abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. W modlitwie uczestniczyło 85 tys. pątników.
Kulminacyjnym momentem uroczystości Wniebowzięcia NMP w kalwaryjskim sanktuarium była Procesja Wniebowzięcia Maryi oraz Msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Zakończeniem odpustu były nieszpory i procesja z figurą Maryi po Placu Rajskim, którym przewodniczył ojciec Kustosz.
fot. Mateusz Olszewski
Tegoroczny Kalwaryjski Dzień Młodych przeżywany był hasłem Pan odpłaca mi według czystości rąk moich. Słowa wyjęte z psalmu 18 odnoszą się do postawy bł. ojca Anastazego Pankiewicza.
W czerwcu tego roku minęło 25 lat od beatyfikacji przez św. Jana Pawła II 108 męczenników II wojny światowej, wśród których był bł. o. Anastazy Pankiewicz OFM, bernardyn.
Szczególnie poruszające świadectwo heroizmu dał ojciec Anastazy w ostatnich chwilach swojego życia. Został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam zakwalifikowano go jako inwalidę i przewieziono na zamek w Hartheim.
Od 1941 roku hitlerowcy w obozie w Dachau co jakiś czas przeprowadzali selekcję więźniów. Początkowo jeńcy przebywali w przepełnionych barakach dla inwalidów, z których nawet po wyzdrowieniu nie było powrotu. Taki los spotkał ojca Anastazego, którego lekarz obozowy wciągnął na listę inwalidów. Ojciec Pankiewicz wiedząc, co go czeka, poprosił swojego stałego kierownika duchowego z Łodzi, który także był więźniem obozu, Ks. Stefana Stępnia o sakrament spowiedzi. Po udzieleniu rozgrzeszenia przyszły męczennik powiedział księdzu: Jestem spokojny i gotowy na śmierć.
Ojciec Anastazy był jednym z ostatnich więźniów wchodzących na furgonetkę, która zawoziła ich na zamek w Hartheim. Chciał pomóc innemu, który nie mógł sobie poradzić z wejściem na przyczepę i wyciągnął do niego ręce. Wtedy jeden z esesmanów brutalnie zatrzasnął właz auta i odciął dłonie ojca Anastazego. Zmarł przez wykrwawienie lub zagazowanie.
fot. Mateusz Olszewski | Biuro Prasowe Prowincji Bernardynów
Tradycyjnie podczas wielkiego odpustu kalwaryjskiego czwartek jest poświęcony modlitwie w intencji misji i misjonarzy. W tym roku Mszy św. na Placu Rajskim przewodniczył o. Jerzy Twaróg OFM, pracujący w Buenos Aires, a homilię wygłosił o. Sylwan Jędryka OFM, który posługuje wśród Indian Guarani na północy Argentyny.
fot. Mateusz Olszewski
W Uroczystość Wniebowzięcia NMP sumie odpustowej przewodniczył o. Egidiusz Włodarczyk OFM, Minister Prowincjalny.
fot. Mateusz Olszewski
13 sierpnia jest obchodzona Uroczystość NMP Kalwaryjskiej. W tym dniu sumie odpustowej przewodniczył abp Adrian Galbas SAC, metropolita katowicki.
fot. Mateusz Olszewski
W niedzielę 11 sierpnia odbyła się Procesja Współcierpienia NMP, która inauguruje tygodniowe obchody odpustu ku czci Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP. Na zakończenie odśpiewano nieszpory. Modlitwie przewodniczył o. Egidiusz Włodarczyk OFM, Minister Prowincjalny.
fot. Mateusz Olszewski
Uroczysta Eucharystia w kościele III Upadku Pana Jezusa i procesja eucharystyczna na wzgórzu Ukrzyżowania zakończyły obchody ku czci Bożego Ciała. Po dotarciu do bazyliki, zgodnie z tradycją, poświęcono wianki.
fot. o. Fr. Salezy Nowak OFM
Zgodnie z tradycją, w niedzielę po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, dróżkami kalwaryjskimi przeszła procesja Bożego Ciała.
fot. o. Fr. Salezy Nowak OFM
W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Kalwarii Zebrzydowskiej przeszła tradycyjna procesja.
fot. o. Fr. Salezy Nowak OFM
W Uroczystość NMP Królowej Polski w kalwaryjskim sanktuarium obchodzimy rocznicę nadprzyrodzonych wydarzeń, jakie miały miejsce w dworze Paszkowskich w Kopytówce. 3 maja 1641 roku na obrazie Madonny z Dzieciątkiem, którą dziś czcimy jako Kalwaryjską, pojawiły się krwawe łzy. Już prawie 400 lat ten święty wizerunek gromadzi na modlitwie nieprzeliczone rzesze pielgrzymów, które przynoszą przed oblicze Matki Miłosierdzia swoje troski.
Wieczorem odbyła się procesja z kopią cudownego obrazu i śpiewem litanii Loretańskiej. Nabożeństwo zakończyło się przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej śpiewem Magnificat oraz aktem zawierzenia Maryi. Modlitwie przewodniczył o. Egidiusz Włodarczyk OFM, Minister Prowincjalny.
Uroczysta procesja rezurekcyjna i Msza św. w bazylice zakończyły główne obchody Wielkiego Tygodnia w kalwaryjskim sanktuarium.
fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Ponad 85 tys. pątników uczestniczyło w Wielki Piątek w Misterium Męki Pańskiej.
Nieprzeliczone tłumy wiernych gromadziły się już od wczesnych godzin rannych przy Pałacu Kajfasza, gdzie odbył się poranny sąd nad Jezusem. Kolejne sceny Misterium odbywały się przed Ratuszem Piłata oraz Pałacem Heroda.
Kulminacja nastąpiła podczas Dekretu Piłata skazującego Jezusa na śmierć. Wcześniej zgromadzeni wierni wysłuchali słowa pasterskiego Ks. Abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.
Na Górze Ukrzyżowania sprawowana była Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Na zakończenie przeniesiono Najświętszy Sakrament do adoracji w Grobie Pańskim.
fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Misterium rozpoczęło się o godz. 13.00 przy ołtarzu polowym obrzędem Mandatum, czyli umycia nóg Apostołom, którego tradycyjnie dokonał kustosz sanktuarium. Następnie odbyła się Ostatnia Wieczerza. Kolejne sceny odbyły się na dróżkach: w Ogrodzie Oliwnym – Modlitwa Jezusa w Ogrójcu i Pojmanie oraz przed Pałacem Kajfasza – Wieczorny Sąd nad Jezusem.
fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM
W Wielką Środę przy ołtarzu polowym o godz. 20.00 zostały odegrane kolejne sceny Misterium Męki Pańskiej: Śpiew Pielgrzymów Jerozolimskich, Uczta u Szymona, Zdrada Judasza i Posiedzenie Wysokiej Rady.
fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Uroczysta procesja z palmami i suma pod przewodnictwem o. Egidiusza Włodarczyka OFM, prowincjała bernardynów rozpoczęły obchody Wielkiego Tygodnia w kalwaryjskim sanktuarium. Popołudniu odbyły się sceny Misterium Męki Pańskiej: Wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy, Wypędzenie przekupniów ze świątyni oraz Przebaczenie jawnogrzesznicy.
fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Uroczystości Pogrzebu NMP rozpoczęliśmy o godz. 15.00 Nieszporami przy kaplicy Domku Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Jana Romea Pawłowskiego, nuncjusza apostolskiego w Grecji. Uroczystej Eucharystii przed Kościołem “Grobku” Matki Bożej przewodniczył i słowo wygłosił abp. Marek Jędraszewski, Metropolita krakowski.
Foto: o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Czwartek na Kalwarii to dzień poświęcony misjom. Od rana pielgrzymi modlili się rozważając tajemnice Dróżek Pana Jezusa i Matki Bożej. Centralnym punktem był Wieczór Misyjny, w czasie którego Mszy świętej sprawowanej w bazylice przewodniczył o. Egidiusz Włodarczyk, Minister Prowincjalny, w koncelebrze ojców misjonarzy. Po Mszy św. pielgrzmi mogli spotkać się i porozmawiać ze studiującymi w naszym seminarium Braćmi z Afryki.
Foto: o. Franciszek Salezy Nowak OFM
W niedzielę 20.08.2023 odbyły się w Kalwarii centralne uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP. Złożyły się na nie: PROCESJA WNIEBOWZIĘCIA NMP Z GROBKU MB DO BAZYLIKI, MSZA ŚW. POD PRZEWODNICTWEM Ks. abpa MARKA JĘDRASZEWSKIEGO oraz NIESZPORY I PROCESJA Z FIGURĄ MATKI BOŻEJ WNIEBOWZIĘTEJ PO PLACU RAJSKIM.
MARYJO WNIEBOWZIĘTA, módl się za nami!
Św. Janie Pawle II, módl się za nami!
foto. o. Franciszek Salezy Nowak OFM
W niedzielę 20.08.2023 odbyły się w Kalwarii centralne uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP. Złożyły się na nie: PROCESJA WNIEBOWZIĘCIA NMP Z GROBKU MB DO BAZYLIKI, MSZA ŚW. POD PRZEWODNICTWEM Ks. abpa MARKA JĘDRASZEWSKIEGO oraz NIESZPORY I PROCESJA Z FIGURĄ MATKI BOŻEJ WNIEBOWZIĘTEJ PO PLACU RAJSKIM.
MARYJO WNIEBOWZIĘTA, módl się za nami!
Św. Janie Pawle II, módl się za nami!
foto. o. Franciszek Salezy Nowak OFM