XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 18.10.2020

1. W dniu dzisiejszym przeżywamy Niedzielę Misyjną pod hasłem: Oto ja, poślij mnie, która rozpoczyna tydzień modlitw za misje i misjonarzy. Pamiętamy szczególnie o naszych bernardyńskich misjonarzach rozsianych po świecie i niosących ludom światło Ewangelii. Przy tej okazji zapraszamy do nawiedzenia wystawy misyjnej w odnowionym Ośrodku powołań przy krużgankach Drogi krzyżowej.
2. W sanktuarium kalwaryjskim nabożeństwa różańcowe odprawiamy codziennie o godz. 18.30. Zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej bezpośrednio po Mszy św. wieczornej. W dni powszednie w kaplicy Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godz. 15.00 odmawiamy tam koronkę do Bożego Miłosierdzia.
3. W liturgii Kościoła przeżywać będziemy: w poniedziałek – wspomnienie św. Piotra z Alkantary, kapłana; we wtorek – uroczystość św. Jana Kantego, kapłana i głównego patrona Archidiecezji krakowskiej – po Mszy św. sprawowanej o godz. 7.00 udamy się do kaplicy św. Antoniego na modlitwę ku czci patrona archidiecezji; w środę – wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa; w piątek – święto św. Jana Kapistrana, założyciela naszej bernardyńskiej Prowincji.
4. W czwartek natomiast przypada wspomnienie św. Jana Pawła II, patrona Kalwarii Zeb. Dzień ten dla Kalwarii ma liturgiczną rangę Uroczystości. O godz. 12.00 w kościele parafialnym św. Józefa sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Konrada Cholewy, kustosza sanktuarium kalwaryjskiego, z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz instytucji. Po Mszy św. złożymy kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II na placu przed kościołem parafialnym. Zapraszamy w tym dniu także do naszej bazyliki, by wspólną modlitwą uczcić św. Pielgrzyma Kalwaryjskiego: o godz. 15.00 – koronka do Bożego Miłosierdzia, o 18.30 – nabożeństwo różańcowe, a o godz. 19.00 – Msza św., na zakończenie której odmówimy litanię do św. Jana Pawła II.
5. Zbliża się miesiąc listopad – miesiąc szczególnej pamięci modlitewnej o bliskich nam Zmarłych. Karty na wypominki umieszczone zostały na bocznych ołtarzach – czytelnie wypełnione prosimy składać w zakrystii.
6. Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem wprowadzającym nowe obostrzenia, od soboty 17.10 w sanktuarium obowiązują zasady sanitarne czerwonej strefy. W związku z tym informujemy, że: – wejście do bazyliki będzie możliwe tylko od strony Góry Ukrzyżowania obok ołtarza polowego; – na terenie bazyliki oraz klasztornych korytarzy i kaplic będzie mogło przebywać jednocześnie 290 osób – prosimy o stosowanie się do poleceń obsługi sanktuarium; – prosimy o zachowywanie wszystkich zasad bezpieczeństwa: obowiązkowe zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja dłoni (środki do dezynfekcji są umieszczone przy wejściach do kościoła oraz wewnątrz świątyni); – przypominamy, że trwa całodzienna transmisja online, dzięki której można łączyć się w modlitwie z kalwaryjskim sanktuarium; – zachęcamy do odwiedzania sanktuarium oraz korzystania z sakramentu pokuty w czasie, gdy przybywa mniej pielgrzymów, np. w ciągu tygodnia. Za zrozumienie, wszelką życzliwość oraz za ofiary na utrzymanie sanktuarium składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
7. Powierzmy się wstawiennictwu Matki Najświętszej, św. Jana Pawła II i św. Łukasza, Ewangelisty, patrona lekarzy, pielęgniarek i wszystkich Pracownikach Służby Zdrowia, wypraszając zarówno im, jak i chorym, którym służą, Bożą opiekę i błogosławieństwo: Pod Twoją obronę…