13 sierpnia w Archidiecezji Krakowskiej obchodzone jest święto Matki Bożej Kalwaryjskiej. Szczególnie uroczysty charakter przybiera ono w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie od 367 lat czczony jest cudowny wizerunek Matki Najświętszej.
Uroczysta suma o godz. 11.30 celebrowana przez Ks. Kard. Franciszka Macharskiego zgromadzi duchowieństwo z Archidiecezji oraz pielgrzymów z całej Polski. Po Mszy św. w kaplicy cudownego obrazu zgromadzeni odmówią Akt zawierzenia Jana Pawła II, wypowiedziany w sanktuarium kalwaryjskim 19 sierpnia 2002 roku podczas Jego ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny.
Święto Matki Bożej Kalwaryjskiej w całej Archidiecezji Krakowskiej obchodzi się od 26 lat. Decyzję o ustanowieniu tego święta podjęła Kongregacja Sakramentów i Kultu Bożego dnia 25 VI 1982 roku.
Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej został podarowany bernardynom w 1641 roku przez Stanisława z Brzezia Paszkowskiego, właściciela pobliskiej Kopytówki. W roku 1667 przeniesiono go do specjalnie w tym celu zbudowanej kaplicy. Obecność obrazu sprawiła, że Kalwaria Zebrzydowska stała się ważnym ośrodkiem także kultu maryjnego (obok istniejącego tu dotychczas kultu pasyjnego) oraz wzrostu liczby pielgrzymów. Koronacji cudownego wizerunku dokonał biskup krakowski kard. Albin Dunajewski 15 VIII 1887 r.
Wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej należy do najbardziej czczonych obrazów maryjnych w Polsce. Od ponad 400 lat gromadzi rzesze pielgrzymów, dla których nieprzerwanie jest przedmiotem czci i głębokich wzruszeń. Szczególnym kultem obraz Kalwaryjskiej Madonny darzył Sługa Boży Jan Paweł II, który jak sam wyznał był wychowywany przez Maryję od najmłodszych lat. Idąc Jego śladem pielgrzymem kalwaryjskim stał się również obecny Następca Piotra Benedykt XVI.
Kult, jakim cieszy się Kalwaryjska Madonna, wyraża się również poprzez umieszczanie kopii Jej cudownego wizerunku w coraz większej liczbie świątyń. Obecnie Matka Boża Kalwaryjska posiada swoje ołtarze, bądź specjalne kaplice w dwóch kościołach archidiecezji częstochowskiej (w klasztorze oo. Bernardynów w Częstochowie oraz w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce) oraz w diecezji bielsko-żywieckiej (w parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu i w kościele parafialnym w Buczkowicach). Od 8 XII 2006 roku przez kilka miesięcy wierna kopia znajdowała się w kościele św. Marka w Krakowie, a obecnie oczekuje na swoje miejsce w kaplicy nowopowstającego kampusu uniwersyteckiego. Ostatnie dwie intronizacje wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej odbyły się w Barwałdzie Górnym oraz w Gdowie.
Program uroczystości w bazylice kalwaryjskiej – 13 VIII:
Msze św.: 6.00; 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 13.00; 15.00; 17.00; 19.00
11.30 – Suma odpustowa pod przewodnictwem Ks. Kard. Franciszka Macharskiego, z udziałem duchowieństwa Archidiecezji Krakowskiej
18.00 – Początek Nabożeństwa Fatimskiego:
– Nieszpory z kazaniem
– Msza św.
– Nowenna do Matki Bożej Kalwaryjskiej
– Różaniec
– Apel Maryjny
– zasłonięcie cudownego obrazu