„Co się stało? Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań.” (ze Starożytnej homilii na Świętą i Wielką Sobotę).
Wielka Sobota to czas ciszy. W tej ciszy jest wielkie oczekiwanie – bo śmierć to nie ostatnie słowo Jezusa z Nazaretu. Cały świat wypatruje poranka zmartwychwstania. Dopiero pusty grób ukazuje nam sens Wielkiego Piątku.
W Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się od sprawowania czynności liturgicznych. Wyjątkiem jest święcenie pokarmów na stół wielkanocny, stanowiący właściwie uprzedzenie nadchodzących Świąt. Późnym wieczorem, gdy jest już ciemno, wierni zbierają się przed kościołem, by sprawować liturgię, najuroczystszą z wszystkich mszy św. Jest to już Msza św. wielkanocna.
Liturgia rozpoczyna się poświęceniem ognia. Od tego ognia zapalana jest woskowa kolumna – paschał. Od niej odpalają swe świece zebrani. Wierni słuchają następnie radosnego orędzia paschalnego oraz smakują z bogato zastawionego stołu Słowa Bożego. Stworzenie świata, wyjście z Egiptu, pragnienie wody żywej – wszystko to czeka na swe wypełnienie w wydarzeniu Zmartwychwstania Pana.
Uroczyście jest błogosławiona woda, a otrzymując pokropienie wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Ta święta noc paschalna jest też najwłaściwszym momentem dla udzielania chrztu, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W ten sposób Kościół raduje się ze swych nowych dzieci, obmytych w wodzie, która moc oczyszczania z grzechów bierze z wydarzenia śmierci i zmartywchwstania Chrystusa. Dopełnieniem obrzędów jest eucharystyczna uczta. Uroczyste obwieszczenie Zmartwychwstania Pańskiego następuje w procesji rezurekcyjnej, odprawianej bądź po Wigilii Paschalnej, bądź następnego dnia, w wielkanocny poranek.
W Kalwarii Zebrzydowskiej adoracja Najświętszego Sakramentu trwa nieprzerwanie od Wielkiego Piątku do Wielkiej Niedzieli, w kaplicy Grobu Pana Jezusa na wzgórzu Ukrzyżowania. Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczyna się w bazylice o godz. 19.00. Procesja rezurekcyjna, której przewodniczył będzie ks. biskup Jan Szkodoń z Krakowa, rozpocznie się w Niedzielę, o godz. 6.00, na górze Ukrzyżowania. Następnie procesja uda się do bazyliki, gdzie będzie sprawowana uroczysta Msza św.
Do udziału w wielkanocnych uroczystościach serdecznie zapraszamy!
(ag)
fot. A. Gruszczyński ofm, A. Łukaszczuk ofm, A. Mocarski ofm