Ojciec Święty Benedykt XVI w Kalwarii Zebrzydowskiej


III dzień Pielgrzymki do Polski

Sobota, 27 maja 2006 r., Kalwaria Zebrzydowska
 

11.36 - Papież wsiada w Wadowicach do limuzyny i wyrusza do Kalwarii Zebrzydowskiej.

12.00 - Kolumna papieska zbliża się do Kalwarii Zebrzydowskiej.

12.03 - Papież jest już na placu klasztornym przed ołtarzem polowym, witany radośnie przez biskupów, ojców Bernardynów i zgromadzonych pielgrzymów.

12.06 - Benedykt XVI wszedł na krużganki Drogi Krzyżowej a następnie skierował się do kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Po drodze pozdrawia komitet organizacyjny pielgrzymki, siostry zakonne oraz miejscową wspólnotę ojców Bernardynów.

12.08 - Papież wchodzi do kaplicy. Klęka przed obrazem Kalwaryjskiej Madonny. Obraz jest odsłaniany przy uroczystym dźwięku fanfar. Modli się w ciszy a następnie korzysta z tekstu modlitwy Jana Pawła II do Matki Bożej Kalwaryjskiej z jego pielgrzymki z 2002 roku. Ojcowie przygotowali tekst w języku ojczystym papieża.

12.10 - Ojciec Święty ofiarowuje srebrny różaniec. Osobiście składa go na ołtarzu przed obrazem. Wpisuje się do księgi pamiątkowej sanktuarium.

12.12 - Papież zwiedza klasztorne krużganki, parter klasztoru oraz nawiedza pokoje w których odpoczywał w 2002 roku Sługa Boży Jan Paweł II. Krótko odpoczywa a następnie tą samą trasą przez korytarze klasztorne, bazylikę i kaplicę Matki Bożej wychodzi do oczekujących na niego kalwaryjskich Bernardynów.

12.21 - Bernardyni wręczają Papieżowi kopię cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wspólne zdjęcie z Ojcem Świętym.

12.24 - Papież wychodzi do zgromadzonych pielgrzymów, którzy witają go okrzykami w języku niemieckim i po polsku "Kochamy ciebie", "Słuchamy ciebie".

12.25 - Rozpoczyna się krótkie nabożeństwo. Do Benedykta XVI zwraca się kard. Stanisław Dziwisz, wyraża nadzieję, że Matka Boża Kalwaryjska, która otaczała swą opieką Jana Pawła II będzie orędowniczką dla Benedykta XVI.

Słowo powitania kard. Stanisława Dziwisza w Kalwarii Zebrzydowskiej
12.28 - Rozpoczyna się przemówienie Papieża. Ojciec Święty mówi, że chciał się pomodlić za Jana Pawła II w Kalwarii zgodnie z jego prośbą. Poprosił też o modlitwę za siebie i za cały Kościół. Zgromadzeni odpowiedzieli "Pamiętamy".

Słowo Papieża Benedykta XVI wygłoszone do wiernych w Kalwarii Zebrzydowskiej

12.31 - Spontanicznie w języku włoskim Papież powiedział jeszcze, odpowiadając na prośbę kard. Dziwisza wyrażoną w powitaniu, że ma nadzieję iż już wkrótce będziemy się cieszyli beatyfikacją i kanonizacją Jana Pawła II. Słowa Papieża Benedykta XVI przetłumaczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

12.34 - Papież gorąco żegnany entuzjastycznymi okrzykami pielgrzymów oraz śpiewami chóru „Christus vincit” a następnie bawarskim marszem odegranym przez kalwaryjską orkiestrę odjeżdża z Kalwarii Zebrzydowskiej do Łagiewnik.