OGÓLNOPOLSKIE OBCHODY JUBILEUSZU 800 LECIA STYGMATYZACJI ŚW. FRANCISZKA
W sobotę 26 października zakończyły się dwudniowe ogólnopolskie obchody jubileuszu 800 – lecia stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu, w których uczestniczyli przedstawiciele trzech męskich gałęzi franciszkańskich. Dzień rozpoczęła uroczysta Eucharystia w bazylice, której przewodniczył o. Piotr Żurkiewicz OFMConv, minister warszawskiej prowincji franciszkanów. Kazanie wygłosił br. Artur Fredo OFMCap, wikariusz warszawskiej prowincji kapucynów.
Na początku przypomniał wydarzenie sprzed 800 lat z włoskiej góry La Verna i powiedział, że stygmaty, które Franciszek przyjął były nie tylko znakiem Bożej łaski, ale przede wszystkim wyrazem pełnego zjednoczenia z Jezusem, aż po krzyż.
– Patrząc na stygmaty Franciszka możemy dostrzec w nich odzwierciedlenie naszego powołania i naszej drogi życiowej. My, jako bracia mniejsi, również nosimy ślady tej drogi, ślady, które stają się widzialne nie w fizycznych ranach, ale w naszym codziennym podążaniu za Chrystusem, żyjąc Ewangelią – zwrócił uwagę kaznodzieja.
Mówił, że śluby, które składają zakonnicy mają upodabniać ich do Chrystusa, w pełnej zależności od Boga.
– Ślubując ubóstwo, przyjmujemy stygmat Chrystusowej biedy, który mówi nam o wyrzeczeniu się wszelkiej własności, ale także o wyrzeczeniu się samowystarczalności – tłumaczył zakonnik.
Następnie odwołał się do ślubu czystości, jako drugiego stygmatu, który nie polega tylko na wyrzeczeniu się cielesnych więzi, ale oddaniu serca, umysłu i woli, także ciała, całkowicie Bogu. Ten stygmat jest znakiem miłości, która nie szuka własnej korzyści, ale daje siebie bez reszty.
– W końcu trzeci stygmat, posłuszeństwo. Ślub posłuszeństwa w sposób szczególny łączy nas z Franciszkiem i samym Chrystusem, który uniżył samego siebie i stał się posłusznym aż do śmierci i to śmierci krzyżowej – zakonnik zaznaczył, że zachowywanie tego ślubu nie polega jedynie na wykonywaniu poleceń, czy dostosowaniu się do woli innych, ale na wewnętrznej postawie szukania i wypełnienia woli Boga.
Odwołując się do franciszkańskiego habitu, który ma kształt krzyża, przypomniał o tym, że życie zakonne musi być naznaczone krzyżem, jeśli ma być upodobnione do życia Chrystusa. Zachęcił wszystkich, by czas spędzony w sanktuarium był przeniknięty głęboką refleksją nad własnym życiem i utwierdzeniem w wierności złożonym ślubom.
Po mszy św. w auli Domu Pielgrzyma zostały wygłoszone referaty. O. dr Konrad Cholewa OFM, Definitor Generalny Zakonu Braci Mniejszych, wygłosił konferencję pt. “Franciszek z Asyżu, jako nowy posłaniec Boga, naznaczony znakami chwały”. Dr Magdalena Ludera z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawiła temat stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu w obrazach, a o. Filip Czub OFM z sanktuarium w Alwerni, mówił o życiu franciszkańskim w polskiej La Vernie oraz opowiadał historię tego miejsca.
Ostatnim punktem był spektakl pt. „Gdzieś na szczycie góry… La Verna” w wykonaniu Wspólnoty Teatralnej Franciszkańskiego Centrum Młodzieżowo – Powołaniowego w Chorzowie.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 250 braci z dziesięciu prowincji zakonów franciszkańskich w Polsce: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych oraz Braci Mniejszych Kapucynów.
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. o. Alojzy garbarz OFM | Rzecznik Prasowy Bernardynów