Niedziela Zesłania Ducha Świętego – 15.05.2016
1. Od wczoraj obchodzimy trzydniowy Odpust Zesłania Ducha Świętego. Trwa całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP. Zachęcamy do prywatnej adoracji Pana Jezusa. Zakończymy ją Nieszporami o godz. 18.15.
W te dni odpustowe swoje tradycyjne rekolekcje przeżywają w naszym klasztorze Przewodnicy Kalwaryjscy, Kierownicy Asyst i Dyrygenci orkiestr. Dziękując im za ich posługę i miłość do Kalwarii, życzymy im nieustannej opieki Matki Bożej Kalwaryjskiej.
W dniu dzisiejszym o godz. 10.00 w kaplicy Wieczernika zostanie odprawiona Msza św. odpustowa Zesłania Ducha Świętego. Serdecznie zapraszamy.
2. Jutro drugi dzień Zielonych Świątek – Święto NMP Matki Kościoła i trzeci dzień odpustu. Porządek Mszy św. w bazylice jak w dni powszednie. Odpust zakończymy Nieszporami i Procesją Eucharystyczną o godz. 18.15.
3. W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
– we wtorek – wspomnienie św. Paschalisa Baylona, zakonnika i 6. Dzień Nowenny przed uroczystością św. Antoniego;
– w środę – wspomnienie św. Feliksa z Cantalice, zakonnika;
– w czwartek – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana;
– w piątek – święto św. Bernardyna ze Sieny, kapłana;
– w sobotę – wspomnienie św. Jana Nepomucena, kapłana i męczennika;
– w przyszłą niedzielę – przeżywać będziemy Uroczystość Najświętszej Trójcy.
Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, rocznice i jubileusze, składamy serdeczne życzenia: zdrowia duszy i ciała, opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów oraz Bożego błogosławieństwa na każdy dzień życia i polecamy w naszych modlitwach.
4. Zapraszamy wszystkich chętnych na jednodniową IX Pielgrzymkę Pieszą z Krakowa – Łagiewnik do Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymi wyruszą z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sobotę 21.05. br. o godz. 7.30. Przyjście do Kalwarii planowane jest na godz. 18.45. Szczegóły uczestnictwa w Pielgrzymce podane są na plakatach.
5. W przyszłą niedzielę – 22.05. o godz. 12.30 Nabożeństwem Dróżek Matki Bożej w intencji Ojca św. i Kościoła rozpoczniemy obchody klasztornych Dróżek kalwaryjskich. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym nabożeństwie zarówno mieszkańców Kalwarii i okolic, jak również wszystkich Pielgrzymów.
6. Przez cały miesiąc odprawiamy nabożeństwa Majowe, na które zapraszamy do naszej bazyliki codziennie o godz. 18.30.
7. Wszystkich młodych i poszukujących sensu życia zapraszamy do odwiedzenia naszego Ośrodka Powołań, jak również na indywidualną i rodzinną adorację Pana Jezusa oraz na Różaniec i Apel Maryjny codziennie o godz. 20.30.
8. Zachęcamy do lektury „Pielgrzyma Kalwaryjskiego” – kwartalnika naszego Sanktuarium. Najnowszy numer tego czasopisma można nabyć na furcie i w kiosku klasztornym. Oprócz ważnych wydarzeń, które zostały zatrzymane w kadrze i w słowie na stronach „Pielgrzyma”, polecamy lekturę wywiadu z znaną nam dobrze Panią Eleni.
Ponadto w naszym klasztornym podwórzu oprócz kiosku z dewocjonaliami znajdziemy księgarnię, restaurację i kawiarnię. Serdecznie zapraszamy do ich nawiedzenia i korzystania z tego, co nam oferują. W ten sposób wspieramy renowację bazyliki i kaplic dróżkowych.
9. Wspólnota Małych Przyjaciół Św. Franciszka zrzeszająca osoby niepełnosprawne z Kalwarii i okolic, składa serdeczne podziękowanie Wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć ich wakacyjny wyjazd rekolekcyjno-rehabilitacyjny. Dzięki Waszej życzliwości uzbierali do puszek 7.089 zł. Mali Przyjaciele i ich opiekunowie zapewniają o modlitewnej pamięci. W przyszłą niedzielę – 22.05. ofiarami do puszek przy wyjściu z bazyliki będziemy mogli wesprzeć Duszpasterstwo Młodzieży naszej Prowincji, organizujące Obóz Franciszkański, który odbędzie się w budynku WSD w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży. Zachęcamy do wsparcia tej szlachetniej inicjatywy poświęconej ludziom młodym i ich formacji duchowej i ludzkiej.
10. Komunikat Metropolity Krakowskiego w związku z rozpoczynająca się peregrynacją symboli Światowych Dni Młodzieży:
Drodzy Bracia i Siostry,
już wkrótce rozpocznie się w naszej Archidiecezji Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży: drewnianego Krzyża, nazwanego przez Ojca Świętego Jana Pawła II „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani – Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Oba te symbole od wielu lat towarzyszą nie tylko Światowym Dniom Młodzieży, ale peregrynują po diecezjach kraju, gdzie mają się one odbyć. W Polsce ich peregrynacja rozpoczęła się w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia 2014 r. i potrwa aż do spotkania młodych z Ojcem Św. na Błoniach i Kampus Misericordiae.
Od 20.05. do 25.07. będą one odwiedzały wszystkie dekanaty naszej Archidiecezji. To ostatni etap i ukoronowanie duchowych przygotowań do ŚDM. Dlatego bardzo proszę, by peregrynacja ta stała się okazją do modlitwy wokół Krzyża i Ikony o dobre owoce tego wielkiego wydarzenia, zarówno dla gości, którzy do nas przybędą, jak i dla nas, gospodarzy. Niech przypomną, że w przygotowaniach nie jesteśmy pozostawieni tylko naszym ludzkim siłom, ale przede wszystkim wsparci orędownictwem Maryi i świętych patronów ŚDM: Jana Pawła II i siostry Faustyny u Jezusa Miłosiernego.
Bardzo zależy mi na tym, aby podczas Peregrynacji, blisko symboli znaleźli się ci, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w lipcowych wydarzeniach w Krakowie… osoby starsze, chorzy, młodzież z zakładów poprawczych, więźniowie i wszyscy, którzy będą pielgrzymowali na Światowe dni Młodzieży tylko duchowo.
Powitanie symboli ŚDM będzie miało miejsce w Sanktuarium św. Jana Pawła II w piątek, 20.05. o godzinie 1700. Zostanie wtedy odprawiona uroczysta Msza Święta, transmitowana przez Telewizję Kraków, która rozpocznie ten jakże ważny i błogosławiony czas. Serdecznie zapraszam wszystkich Kapłanów zaangażowanych w przygotowania, wraz z delegacjami młodzieży z poszczególnych dekanatów, parafii, ruchów i stowarzyszeń. A tych, którzy nie będą mogli przybyć, zachęcam do duchowej łączność przez transmisję telewizyjną.
Niech wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny będzie dla nas źródłem sił w przygotowaniach do tego błogosławionego wydarzenia.
Stanisław kard. Dziwisz
Metropolita Krakowski