NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 10.04.2022
1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Odpust Wielkiego Tygodnia z Misteriami Męki Pańskiej. Uroczyste poświęcenie palm odbędzie się o godz. 10.45 przy kaplicy św. Rafała, następnie wyruszy radosna procesja z palmami ku czci Chrystusa Króla, zakończona Mszą św. w bazylice kalwaryjskiej, której przewodniczyć będzie o. Gracjan Kubica, kustosz sanktuarium.
Misterium wjazdu Pana Jezusa na osiołku rozpoczniemy o godz. 15.00. Po zakończeniu misterium, około godz. 16.00 sprawowana będzie Msza św. w bazylice. Dziś także o godz. 18.00 odprawimy gorzkie żale z odpustowym kazaniem pasyjnym, natomiast wieczorem o godz. 20.30 odmówimy różaniec zakończony Apelem maryjnym.
2. Porządek Mszy św. i nabożeństw – od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy – przedstawia się następująco: o godz. 5.30 – odsłonięcie cudownego obrazu MBK i godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP; o godz. 6.00 – Msza św. z kazaniem odpustowym, następnie obchód dróżek przez poszczególne kompanie; pozostałe Msze św. sprawowane będą o godz. 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.00 i 19.00; o godz. 15.00 – koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej nabożeństwo Drogi krzyżowej w bazylice; gorzkie żale z odpustowym kazaniem pasyjnym odprawiać będziemy o godz. 18.00. W poniedziałek i wtorek o godz. 20.30 odmawiany będzie różaniec zakończony Apelem maryjnym. W środę po wieczornej Mszy św. odprawimy nowennę ku czci MBK i nastąpi zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej – ze względu na misteria nie będzie wieczornego różańca w bazylice.
3. Program Misterium Męki Pańskiej:
– w Wielką Środę – Uczta u Szymona i Zdrada Judasza rozpoczną się o godz. 20.00.
– w Wielki Czwartek – o godz. 6.00 nabożeństwo z kazaniem i poświęceniem opłatków, tzw. Wieczerzy Pańskiej; o godz. 13.00 gorzkie żale i scena Umycia nóg Apostołom, a następnie procesja pasyjna do Pałacu Kajfasza i Wieczorny sąd „U Kajfasza”; Msza Św. Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie w Wieczerniku po zakończeniu Misterium (ok. godz. 17.30), natomiast w bazylice o godz. 19.30. Po Mszach św. rozpocznie się całonocna adoracja Najśw. Sakramentu, zarówno w Piwnicy Domu Kajfasza, jak i w kaplicy adoracji, zwanej Ciemnicą, przygotowaną w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP w bazylice.
– w Wielki Piątek – o godz. 6.00 odbędzie się Poranny sąd „U Kajfasza”, a ok. godz. 8.00 wysłuchamy Dekretu „U Piłata”, następnie słowo pasterskie do Pielgrzymów skieruje abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Liturgię Męki i Śmierci Chrystusa ok. godz. 11.30 na wzgórzu Ukrzyżowania celebrować będzie bp Robert Chrząszcz. W Wielki Piątek Komuni św. udzielać będziemy w kaplicy MB Bolesnej od godz. 8.00 do zakończenia Liturgii Wielkiego Piątku; Komunię św. będzie można wówczas przyjąć także na parkingu przy ołatrzu polowym.
– od zakończenia Liturgii Wielkiego Piątku do Rezurekcji w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, adoracja Najśw. Sakramentu będzie w Grobie Pana Jezusa na Wzgórzu Ukrzyżowania.
– w Wielką Sobotę – w kaplicy św. Antoniego od godz. 8.00 do 16.00 (co 15 min.) będziemy błogosławić pokarmy na stół wielkanocny. O godz. 15.00 pobłogosławimy pokarmy przy szkole i kaplicy Płaczących Niewiast na Bugaju; Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w bazylice o godz. 19.00. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.
– w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – procesja rezurekcyjna pod przewodnictwem kustosza sanktuarium, o. Gracjana Kubicy rozpocznie się (jeśli pogoda na to pozwoli) przy Grobie Pana Jezusa o godz. 6.00. Po procesji sprawowana będzie Msza św. w bazylice.
– w sanktuarium kalwaryjskim spowiadać będziemy według następującego porządku: od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy – spowiadamy od godz. 6.00 do 20.00; w Wielki Czwartek – od 6.00 do 19.00, a w Wielki Piątek i Wielką Sobotę od 6.00 do 16.00.
4. Dbając o bezpieczeństwo modlących się wewnątrz bazyliki kalwaryjskiej i na dróżkach, prosimy o uprzejmość i stosowanie się do dyspozycji wydawanych przez policję, straż pożarną oraz nasze służby klasztorne.
5. Wszystkim dobrodziejom klasztoru i sanktuarium dziękujemy za wszelkie ofiary składane na tacę i do skarbon, zarówno w bazylice, jak i na kalwaryjskich dróżkach. W czasie odpustu – oprócz restauracji, kawiarni, kiosku z dewocjonaliami i księgarni – uruchomiona została także jadłodajnia klasztorna. Każde z tych miejsc otwarte jest dla naszych Pielgrzymów. Przypominamy, że cały dochód z tych miejsc przeznaczony jest na utrzymanie szlaku dróżkowego wraz z kaplicami i kościołami.
6. Wszystkim Wam życzymy błogosławionego pobytu na tym świętym miejscu, głębokiego przeżycia Paschalnych Tajemnic – niech przemieniają Wasze codzienne życie; a wstawiennictwo Matki Najświętszej – niech Wam wszystkim wyprasza potrzebne dary i łaski, przede wszystkim – łaskę pokoju.