Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

SPOWIEDŹ W SANKTUARIUM:  
 Od 1 XI do Niedzieli Palmowej (sezon zimowy) - 6.00 - 17.30
Od Niedzieli Palmowej do 31 X (sezon letni) - 6.00 - 19.30



MISTERIUM PAŃSKIE ROZPOCZĘTE!





Poświęceniem palm przy kaplicy św. Rafała oraz uroczystą procesją do bazyliki Matki Bożej Anielskiej, rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej – najstarszej polskiej Jerozolimie.

Tegoroczne uroczystości odpustowe zainaugurował Nuncjusz Apostolski w Czechach ks. abp Diego Causero, który poprowadził procesję z palmami i przewodniczył Eucharystii.

W skierowanym do pielgrzymów słowie abp Causero powiedział m.in. „Ojciec kustosz podziękował mi za moją obecność podczas tych uroczystości, a w rzeczywistości to ja powinienem podziękować przełożonemu tego klasztoru jak również ks. kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi za zaproszenie mnie do Kalwarii…. Jednak przede wszystkim chciałbym podziękować Wam tutaj zgromadzonym: za wasze pełne pobożności uczestnictwo w tej Eucharystii. To bardzo godny początek Wielkiego Tygodnia, którego najważniejszym przesłaniem jest ofiara Chrystusa, wydającego się za nas i przelewającego własną krew za zgładzenie naszych grzechów… Dziękuję wam osobiście za to świadectwo, które mogę w was podziwiać, świadectwo miłości Boga ale i przywiązania do Kościoła. Niech Pan Jezus błogosławi wam waszym rodzinom, tutejszej archidiecezji i całemu Kościołowi w Polsce….”.

Natomiast w księdze pamiątkowej klasztoru Nuncjusz napisał m.in.: „Bogu niech będą dzięki za to, że mnie przyprowadził do tego sanktuarium i pozwolił rozpocząć Święty Tydzień Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Wyrażam wdzięczność ojcu kustoszowi za gościnność i możliwość sprawowania podniosłej liturgii. Dziękuję również pielgrzymom za ich przykład pobożności i wiary. Niech Bóg i Matka Najświętsza błogosławią tej ziemi i jej mieszkańcom. Wesołych Świąt i do zobaczenia”.

Po południu po raz 61. oo. Bernardyni przedstawili dwie sceny biblijne: triumfalnego wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy oraz wyrzucenia kupców ze świątyni. W uroczystościach wzięło udział kilkanaście tysięcy pielgrzymów.

W Kalwarii Zebrzydowskiej od wieków w szczególny sposób obchodzone są święta Wielkiej Nocy i Wielki Tydzień. Alumni bernardyńskiego seminarium, przewodnicy grup pielgrzymkowych oraz pielgrzymi z różnych regionów Polski inscenizują pasyjne sceny biblijne.
Według opisów ewangelicznych tuż przed świętami paschy mieszkańcy Jerozolimy witali Jezusa jako niekorowanego króla. Dzieci machały na jego cześć gałązkami palmowymi a przechodnie ścielili szaty pod nogi oślęciu, na którym jechał.
Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza.
W Wielki Czwartek uroczystości zaczną się od sceny obmycia przez kustosza sanktuarium nóg apostołom. Później, w procesji Dróżkami kalwaryjskimi, wierni będą podążali za Jezusem i apostołami. Będą mogli przeżywać scenę pojmania Jezusa, a także będą świadkami wieczornego przesłuchania Zbawiciela przed Najwyższą Radą.

W Wielki Piątek rano procesja wyruszy spod Domu Kajfasza do Ratusza Piłata. Około godz. 8.00 przy pałacu Piłata, pielgrzymi wysłuchają Dekretu oraz pasterskiego słowa Metropolity Krakowskiego. Po czym wyruszy tradycyjna Droga Krzyżowa, której zakończenie będzie miało charakter ściśle liturgiczny – na Wzgórzu Ukrzyżowania celebrowana będzie Liturgia Męki Pańskiej, która zamknie kalwaryjskie Misterium.

Jak co roku, od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku, przez Kalwarię przejdzie blisko 150 tysięcy pielgrzymów z różnych stron Polski i Europy. Przybędą oni, aby na Dróżkach kalwaryjskich przeżywać okres szczególnego zamyślenia nad ceną naszego odkupienia.

Tradycje misteriów pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięgają czasów powstania sanktuarium na początku XVII wieku. Początkowo odbywały się tylko w Wielki Piątek. Aby jednak lepiej ukazać obchodzoną tego dnia pamiątkę zbawienia, zaczęto wprowadzać postacie Chrystusa, apostołów i niektórych osób wymienionych w ewangeliach lub tradycji chrześcijańskiej.

dm

fot. A. Mocarski ofm 


322