MILION DWIEŚCIE TYSIĘCY PIELGRZYMÓW NA KALWARII
Najważniejszym wydarzeniem minionego roku w kalwaryjskim sanktuarium była wizyta Ojca Świętego Benedykta XVI. Modlitwa przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz spotkanie z pielgrzymami, pozostawiły trwały ślad w życiu sanktuarium. Na szczególną uwagę zasługuje spontaniczna wypowiedź Ojca Świętego dotycząca kanonizacji Jana Pawła II. Fakt wygłoszenia jej w Kalwarii można interpretować jednoznacznie – papież zapragnął zaświadczyć o świętości Jana Pawła II w miejscu, gdzie budowała się od lat dziecięcych duchowa wielkość jego wielkiego poprzednika.
Kolejnym wielkim wydarzeniem stał się tradycyjny sierpniowy odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym uczestniczyło pięciu kardynałów, wielu biskupów i ponad sto tysięcy pielgrzymów. Szczególnym wydarzeniem tego odpustu było spotkanie Kościołów wschodniego i zachodniego – wschodniego w osobie ks. kard. Lubomyra Huzara, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, i ks. abp. Jana Martyniaka, metropolity przemysko-warszawskiego; zachodniego w osobach krakowskich księży kardynałów: Stanisława Dziwisza oraz Franciszka Macharskiego. W uroczystościach wziął udział także ks. kard. Joachim Meissner z Kolonii oraz ks. kard. Marian Jaworski ze Lwowa.
Ze szczególną uwagą należy także odnotować zainicjowanie dwóch nowych pielgrzymek stanowych o zasięgu regionalnym: rzemieślników, przedsiębiorców i kupców oraz strażaków. Wpisują się one na stałe do kalendarza kalwaryjskich uroczystości obok tradycyjnych, organizowanych od dziesięcioleci tego typu pielgrzymek.
Na podstawie ewidencji grup pielgrzymkowych można w przybliżeniu oszacować liczbę osób, które nawiedziły sanktuarium kalwaryjskie w minionym roku. Po raz pierwszy liczba pielgrzymów zbliżyła się do miliona dwustu tysięcy. Od roku 2000 w Kalwarii obserwuje się wyraźne zwiększenie ruchu pielgrzymkowego również z zagranicy. W minionym roku oprócz pielgrzymów z niemal wszystkich krajów europejskich, Kalwarię nawiedzili mieszkańcy m.in.: Argentyny, Boliwii, Brazylii, Kanady, Chile, Chin, Ekwadoru, Hong Kongu, Indii, Japonii, Kamerunu, RPA, Sudanu, Tanzanii, Trynidadu Tobago, USA I Wenezueli.
dm.
foto. Albert Mocarski ofm