Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

SPOWIEDŹ W SANKTUARIUM:  
 Od 1 XI do Niedzieli Palmowej (sezon zimowy) - 6.00 - 17.30
Od Niedzieli Palmowej do 31 X (sezon letni) - 6.00 - 19.30INAUGURACJA KALWARYJSKIEGO MISTERIUM

W Niedzielę Palmową w kalwaryjskim sanktuarium pasyjno-maryjnym "najstarszej polskiej Jerozolimie" zainaugurowane zostanie Misterium Męki Pańskiej. Rozpoczną je sceny "Wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy" i "Wypędzenie przekupniów". Wcześniej, o godz. 11,15, uroczystej sumie połączonej z poświęceniem palm będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Czechach Ks. abp Diego Causero.

 

Chwalebne Misterium Męki Pańskiej zainaugurowane zostanie o godz. 15.00. Alumni bernardyńskiego seminarium, przewodnicy kalwaryjscy oraz pielgrzymi z różnych stron Polski odtworzą triumfalny „Wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy” oraz scenę „Wypędzenia przekupniów”.

Kolejne części Misterium, „Uczta u Szymona” i „Zdrada Judasza” zostaną przedstawione w Wielką Środę. W Wielki Czwartek o godz. 13.30, kustosz sanktuarium umyje nogi dwunastu Apostołom, po czym wyruszy procesja pasyjna do pałacu Kajfasza. Po zakończeniu czwartkowego Misterium w Wieczerniku na Dróżkach zostanie odprawiona Msza św., po czym rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Piwnicy u Kajfasza. Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem prowincjała oo. Bernardynów o. Czesława Gnieckiego, zostanie odprawiona o godz. 19.30 na Placu Rajskim przed bazyliką.

Wielkopiątkowe uroczystości rozpoczną się o świcie „Porannym sądem” przy kaplicy Kajfasza. Następnie procesja wyruszy do Piłata i Heroda. Ok. godz. 8.00 przy pałacu Piłata, pielgrzymi wysłuchają Dekretu oraz pasterskiego słowa Metropolity Krakowskiego. Po czym wyruszy tradycyjna Droga Krzyżowa, której zakończenie będzie miało charakter ściśle liturgiczny – na Wzgórzu Ukrzyżowania celebrowana będzie Liturgia Męki Pańskiej, która zamknie kalwaryjskie Misterium.

 

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w sobotę o godz. 19.00. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 wyruszy procesja rezurekcyjna z kościoła Grobu Pańskiego do bazyliki, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta.

 

Każdego roku podczas Wielkiego Tygodnia ojcowie bernardyni proponują pielgrzymom bogatą tematykę kazań, homilii i rozważań wygłaszanych w czasie Misterium Pasyjnego oraz nabożeństw. W tym roku tematem wiodącym będą słowa zaczerpnięte z Programu duszpasterskiego Kościoła Katolickiego w Polsce „Bądźmy uczniami Chrystusa”.

 

Tradycyjnie w obchodach Wielkiego Tygodnia w sanktuarium kalwaryjskim wezmą udział biskupi krakowscy. W Wielki Piątek ok. godz. 8.00 przy kaplicy „u Piłata” do zgromadzonych pielgrzymów słowo Boże wygłosi metropolita krakowski Ks. Kard. Stanisław Dziwisz. Natomiast liturgii Męki Pańskiej na zakończenie Misterium Pasyjnego przewodniczyć będzie oraz wygłosi kazanie Ks. Bp Jan Szkodoń. Ks. Biskup będzie przewodniczył również Rezurekcji w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Kalwaryjskie Misterium Pasyjne, biorące swój początek w 1. poł. XVII w., po zreformowaniu ich po II wojnie światowej gromadzi w sanktuarium ponad sto tysięcy pielgrzymów i turystów z kraju i z zagranicy. Misterium w Kalwarii jest odtwarzane każdego roku, w poszczególne dni Wielkiego Tygodnia. Odbywa się w plenerze na Dróżkach Kalwaryjskich na przestrzeni ok. 6 kilometrów. Ważniejsze role w misterium odtwarzają alumni bernardyńskiego seminarium, pozostałe – jak dawniej – przewodnicy grup pielgrzymkowych oraz pielgrzymi z różnych regionów Polski. W tym roku po raz pierwszy w postać Chrystusa wcieli się brat Kalikst, alumn II roku WSD oo. Bernardynów.

 

Jak co roku, od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku, przez Kalwarię przejdzie blisko 150 tysięcy pielgrzymów z różnych stron Polski i Europy. Przybędą oni, aby na Dróżkach kalwaryjskich przeżywać okres szczególnego zamyślenia nad ceną naszego odkupienia.

Program odpustu Wielkiego Tygodnia

 

UWAGA! INFORMACJA DLA MEDIÓW

 

Akredytacji na filmowanie i fotografowanie Misterium, sanktuarium udziela wyłącznie ekipom telewizyjnym i fotoreporterom prasowym. Należy pisać na adres jw. Zgłoszenie powinno zawierać dane redakcji, skład osobowy ekipy i kontakt telefoniczny do przynajmniej jednej ze zgłaszanych osób.

 

Osoby, które otrzymają zwrotnego e-maila z potwierdzeniem uzyskania akredytacji, mogą odbierać identyfikatory na furcie klasztornej od godz. 13.00 w Niedzielę Palmową do godz. 19.00 w Wielki Czwartek (po wcześniejszym okazaniu legitymacji prasowych).

Szczegółowe informacje można uzyskać pisząc na adres: misterium@kalwaria.eu

 

 


323