II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 13.03.2022
1. Tradycyjnie 2. Niedziela Wielkiego Postu jest obchodzona w Polsce jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku przeżywamy ją pod hasłem: Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego. Dziękujmy Bogu za świadectwo miłosierdzia naszych Misjonarzy, którzy dają nadzieję ubogim i potrzebującym wsparcia duchowego i materialnego w krajach misyjnych. Przypominamy, że po chórem znajduje się skarbonka misyjna, a wszystkie ofiary tam składane przekazywane są na potrzeby naszych misji bernardyńskich.
2. W czasie Wielkiego Postu zapraszamy do rozważania Męki Pańskiej. W bazylice kalwaryjskiej droga krzyżowa odprawiana jest od poniedziałku do soboty po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 17.00, w niedziele – po Mszy św. o godz. 13.00; natomiast gorzkie żale z kazaniem pasyjnym odprawiamy w niedziele po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 11.00. Tradycyjnie w Wielkim Poście, w czwartki, w Piwnicy domu Kajfasza i w piątki, w kościele III Upadku o godz. 6.30 sprawujemy Msze św. z kazaniem pasyjnym i gorzkimi żalami. Przypominamy, że w sanktuarium trwa całodzienna spowiedź, dlatego nie odkładajmy tego sakramentu na ostatnie dni Wielkiego Postu.
3. Wszystkich czcicieli św. Józefa, Oblubieńca NMP zapraszamy do uczestnictwa w Nowennie, którą odprawiamy po Mszy św. o godz. 7.00. Uroczystość św. Józefa obchodzić będziemy w najbliższą sobotę. W tym dniu Eucharystia o godz. 7.00 sprawowana będzie przy ołtarzu św. Józefa; pozostałe Msze św. celebrowane będą jak w dni powszednie. Jest to również święto patronalne Parafii pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej – uroczysta suma odpustowa sprawowana będzie w kościele parafialnym o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. bpa Jana Zająca.
4. Pragniemy poinformować, że od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na Ukrainie, nasze Sanktuarium udziela pomocy przybywającym Uchodźcom poprzez udostępnianie miejsc noclegowych i usług gastronomicznych w budynkach Domu Pielgrzyma. Równocześnie wyrażamy naszą wdzięczność władzom lokalnym, Caritas oraz tym wszystkim, którzy modlitwą i ofiarami okazują wsparcie naszym cierpiącym Braciom i Siostrom.
5. Dziękujemy także za ofiary składane podczas adoracji krzyża, które przeznaczone będą na kwiaty do Bożego Grobu i świąteczny wystrój bazyliki. Za każdą dobroć serca i za Waszą ofiarność składamy serdeczne: Bóg zapłać!
6. Sanktuarium Kalwaryjskie to wyjątkowe dziedzictwo, dobrze znane w naszej Ojczyźnie, Europie i na świecie. W skład zabytkowego zespołu, który od 1999 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 2000 r. jest Pomnikiem Historii, wchodzi nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych oraz manierystyczny park krajobrazowy. Ze smutkiem i głębokim żalem pragniemy poinformować, że w ostatnim czasie daje się zauważyć, iż nasze piękne Dróżki Kalwaryjskie są sukcesywnie i celowo niszczone i rozjeżdżane quadami, crossami i innymi pojazdami mechanicznymi. Apelujemy do zaintersowanych o zaprzestanie dewastacji, a Wszystkich kochających Kalwarię prosimy o reagowanie i zgłaszanie zniszczeń, których jesteście świadkami, odpowiednim władzom. Bądźmy odpowiedzialni za duchowe i materialne dobro, jakim jest całe Sanktuarium Kalwaryjskie dla nas samych i dla przyszłych pokoleń Pielgrzymów kalwaryjskich.
7. Słowami modlitwy św. Jana Pawła II i Suplikacji – polećmy Matce Bożej Kalwaryjskiej Naród Ukraiński, sprawę pokoju w Europie i na świecie oraz osobę Ojca św. Franciszka (w rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową).