Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

SPOWIEDŹ W SANKTUARIUM:  
 Od 1 XI do Niedzieli Palmowej (sezon zimowy) - 6.00 - 17.30
Od Niedzieli Palmowej do 31 X (sezon letni) - 6.00 - 19.30


Strona główna » Homilie wybrane A.D. 2013 » HOMILIA Z UROCZYSTYCH NIESZPORÓW MARYJNYCH – 16.08.2013

HOMILIA Z UROCZYSTYCH NIESZPORÓW MARYJNYCH – 16.08.2013





Homilia Księdza Arcybiskupa Angelo Massafra z Tirany w Albanii
wygłoszona podczas Uroczystych Nieszporów Maryjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej 16.08.2013

    Eminencjo, Ojcze Kustoszu Sanktuarium wraz ze współbraćmi stróżami tego miejsca, drodzy bracia w biskupstwie, w życiu kapłańskim, drodzy bracia i siostry. Dziękuję Bogu Wszechmogącemu za to, że mogłem przybyć do tego świętego miejsca na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dziękuję jego eminencji Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi za zaproszenie i jednocześnie pragnę podziękować za jego wizytę w Albanii w dniach 25-26 kwietnia 2013 roku, a także za przybycie 25 kwietnia 1993 roku, jeszcze jako osobisty sekretarz błogosławionego Jana Pawla II.

    Obchodzimy jedną z najpiękniejszych uroczystości Maryjnych – Jej Wniebowzięcie z ciałem i duszą. Według nauki Kościoła katolickiego, opartej na Tradycji, do nieba nie została wzięta tylko dusza Maryi, ale cała Jej osoba, tj. ciało i dusza, jako zapowiedź powszechnego zmartwychwstania. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wyprzedza to, co będzie udziałem wszystkich zmarłych chrześcijan w dniu, w którym dzięki Duchowi Świętemu otrzymamy ponownie nasze chwalebne ciała i będziemy królować z Maryją i wszystkimi Świętymi.
 

    Dokument II Soboru Watykańskiego Lumen Gentium mówi: „Matka Boża, która przebywa w niebie, uwielbiona w swoim ciele i duszy, będąc obrazem i zapowiedzią Kościoła, który osiągnie swoją pełnię w przyszłości, teraz na ziemi świeci ludowi Bożemu, jako pewny znak pociechy i nadziei do dnia ponownego przyjścia naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

    Maryja jest dowodem tego, o czym mówi Pismo Święte: „Skoro wspólnie z Jezusem cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w Jego chwale”.

    Nikt nie cierpiał z Chrystusem tak, jak Maryja i nikt też nie został tak, jak Ona uwielbiony. Maryja mówi o sobie: „Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia”. I teraz po 20 wiekach widzimy, że te słowa Maryi stały się proroctwem. Wystarczy pomyśleć o Matce Bożej Częstochowskiej, Kalwaryjskiej, o Matce Bożej Dobrej Rady w albańskiej miejscowości Scutari, Matce Bożej z Fatimy czy Lourdes.

    Tak jak wy, drodzy, którzy macie wielki kult do Matki Bożej, tak również katolicy w Albanii mieli i mają wielki kult względem Jej osoby, który wyraża się w częstej modlitwie różańcowej. Nawet w czasach komunizmu, gdy modlitwa była zabroniona, ludzie ryzykując swoje życie nie przestawali się modlić. Przykładem tego są nasi męczennicy, którzy oddali życie za wiarę.
 

    Wielkość Maryi polega na Jej uczestnictwie w chwale Boga Jedynego, na tym, że została otoczona Jego chwałą, w Jej przepełnieniu chwałą Pana Boga.

    Jakie miejsce zajmuje w sercu Maryi moje życie? Może o nas zapomniała? Maryja, jak Estera wprowadzona do królewskiego pałacu, nie zapomniała o swoim ludzie w niebezpieczenstwie, ale wstawia się za nim dopóki ono nie minie. Maryja jest jak nowa Estera, która wstawia się za swoim ludem, wstawia sie za nami.

    O Jezusie Zmartwychwstałym mówi się, że żyje wstawiając się za nami. Jezus wstawia się za nami u Ojca. Maryja wstawia się za nami u swego Syna.

    Jan Pawel II w encyklice Redemptoris Mater pisze, że: „Pośrednictwo Maryi ma charakter wstawienniczy”. Ile łask otrzymanych przez wiernych dzięki wstawiennictwu Maryi. Ilu z nas ucieka się do Niej z naszymi problemami, zmartwieniami… i wracamy do domu pocieszeni, oświeceni i umocnieni w wierze. Maryja dziewica jest dla nas światłem i przewodniczką, i za to jesteśmy Jej wdzięczni.

    Także święta Matka Teresa z Kalkuty mówiła: „Pragnęłabym zejść z nieba na ziemię, by zaświecić światło dla wszystkich, którzy są w drodze”.
 

    Wstawiennictwo Maryi za nas u Swego Syna jest w zgodzie z Jego wstawiennictwem za nas u Boga Ojca; nie ogranicza go, ani nie zaciemnia, wręcz przeciwnie – ukazuje całe jego piękno. W tym sensie rolę Maryi możemy przedstawić za pomocą obrazu księżyca. Księżyc nie świeci własnym światłem, ale otrzymuje i odbija światło słoneczne. Podobnie Maryja nie świeci własnym światłem, własną chwałą, ale światłem i chwałą otrzymaną od swego Syna. Księżyc odbija światło słoneczne w nocy, kiedy słońce jest za horyzontem. Również Maryja oświeca drogę temu, który doświadcza ciemności braku wiary, temu, kto doświadcza trudności lub żyje w mroku grzechu, ale z ufnością zwraca się do Niej i prosi Ją o pomoc. Kiedy rano wstaje słońce, księżyc przestaje być widoczny. Kiedy Chrystus staje się obecny w duszy, Maryja zdaje się odsuwać na bok, ponieważ wykonała już swoje zadanie – doprowadzić swoje dzieci do poznania Syna Jezusa Chrystusa. Wszystko to Maryja czyni dla nas. A my, jaka jest nasza rola w Bożym dziele zbawienia?

    Święty Augustyn mawiał, że w odniesieniu do Boga nie ma większego dowodu miłości jak naśladowanie ukochanego. Psalmista mówi: „przyjdźcie, synowie, słuchajcie mnie; nauczę was bojaźni Pańskiej”. To samo mówi nam Maryja: „Przyjdźcie, posłuchajcie, czyńcie to, co mój Syn wam powie, a będziecie błogosławieni”.

    Kontemplując Maryję z duszą i ciałem wziętą do nieba ośmielamy się prosić: Maryjo udziel nam swojego ducha, spraw, aby Twoja wiara, nadzieja i miłość stały się naszymi; spraw, by Twoja Maryjo pokora i prostota serca stały się naszymi. Spraw prosimy, aby Twoja miłość do Boga stała się naszym udziałem.

    Święty Ambroży mawiał: „Niech w każdym będzie dusza Maryi, by uwielbiano Pana; niech w każdym będzie duch Maryi, by radowano się w Bogu.

    Najdrożsi, uwielbiając Najświętszą Maryję Pannę w Jej tajemnicy Wniebowzięcia, w tym przepięknym Sanktuarium kalwaryjskim, starajmy się każdego dnia naśladować Jej cnoty, by móc Ją pewnego dnia kontemplować w niebie.
    Amen.
 

            
    PS. Dołączam do modlitwy wszystkich, którzy zginęli i stali się ofiarami przemocy drugiego człowieka: Auschwitz – Birkenau i innych obozów koncentracyjnych oraz tych wszystkich, którzy cierpią nadal. Niech Dziewica Wniebowzięta wstawia się za nimi wszystkimi.

 



POLECAMY

Wybrane intencje

Mateńko proszę cię żebym miał okazje jeszcze spotkać tą dziewczynę która mi się spodobała w mieście teraz niedawno i żeby udało mi się z nią zaprzyjażnić czy nawiązać jakąś znajomość

piotr - konin


PIELGRZYM
KALWARYJSKI

Pielgrzym nr 73/2024


Temat numeru:
JA JESTEM Z WAMI