Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

SPOWIEDŹ W SANKTUARIUM:  
 Od 1 XI do Niedzieli Palmowej (sezon zimowy) - 6.00 - 17.30
Od Niedzieli Palmowej do 31 X (sezon letni) - 6.00 - 19.30



CZY WARTO RATOWAĆ KALWARYJSKIE DRÓŻKI?





1) Kalwaria to wyjątkowe miejsce modlitwy, nawiedzane rocznie przez ponad milion pielgrzymów i turystów (w roku 2006 zanotowano obecność blisko milion dwieście tys. osób). Od kilku lat obserwuje się wyraźny wzrost ruchu pielgrzymkowego z zagranicy. W minionym roku oprócz pielgrzymów z niemal wszystkich krajów europejskich, Kalwarię nawiedzili mieszkańcy m.in.: Argentyny, Boliwii, Brazylii, Kanady, Chile, Chin, Ekwadoru, Hong Kongu, Indii, Japonii, Kamerunu, RPA, Sudanu, Tanzanii, Trynidadu Tobago, USA i Wenezueli.

2) Zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, będący unikalną wartością kulturową, przyrodniczą i kultową, został (jako jedyna na świecie kalwaria, a jest ich w całej Europie ponad tysiąc), 1 XII 1999 r. w Marrakeszu (Maroko) wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przyjęte przez Komitet UNESCO uzasadnienie wpisu Kalwarii brzmiało następująco: Kalwaria Zebrzydowska stanowi wyjątkowy pomnik kultury, w którym krajobraz kulturowy posłużył jako rama symbolicznego przedstawienia Pasji Chrystusa w formie kaplic i alej. Jest to więc krajobraz kulturowy o wielkim pięknie i wielkiej wartości duchowej w którym elementy natury i stworzone przez człowieka łączą się harmonijnie. Kontrreformacja w końcu XVI wieku prowadziła do powielania kalwarii w Europie. Kalwaria Zebrzydowska jest wyjątkowym przykładem tego typu krajobrazu w wielkiej skali, który integruje piękno naturalne, cele duchowe i koncepcję ideału parku barokowego.

Całkowitym novum w uzasadnieniu wpisu sanktuarium kalwaryjskiego, w stosunku do dotychczasowej praktyki UNESCO, było powołanie się na jej wartości niematerialne – duchowe. Są one wymienione trzykrotnie: jako krajobraz o wielkiej wartości duchowej, krajobraz który integruje piękno naturalne i cele duchowe i który symbolicznie przedstawia Pasję Chrystusa.

3) Kalwaryjskie Dróżki stanowiły umiłowane miejsce modlitwy Karola Wojtyły. Jeszcze jako kardynał mówił w Kalwarii: Gdy u nas w domu były jakieś zdarzenia rodzinne, gdy były jakieś kłopoty, to szliśmy wtedy do Matki Bożej Kalwaryjskiej i na Dróżki i tak to już u mnie pozostało…
Natomiast podczas I papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny wyznał: Nie wiem po prostu, jak dziękować Bożej Opatrzności za to, że dane mi jest jeszcze raz nawiedzić to miejsce. Kalwaria Zebrzydowska, sanktuarium Matki Bożej – i Dróżki. Nawiedzałem je jako kapłan. Szczególnie często nawiedzałem sanktuarium kalwaryjskie jako arcybiskup krakowski i kardynał…, Najczęściej przybywałem tutaj sam, i wędrowałem po dróżkach Pana Jezusa i Jego Matki, rozpamiętywałem ich najświętsze tajemnice. To jest zupełnie przedziwna rzecz – te dróżki… A oprócz tego polecałem Panu Jezusowi przez Maryję sprawy szczególnie trudne i sprawy szczególnie odpowiedzialne w całym moim posługiwaniu biskupim, potem kardynalskim. Widziałem, że coraz częściej muszę tu przychodzić, bo, po pierwsze, spraw takich było coraz więcej, a po drugie – dziwna rzecz – one się zwykle rozwiązywały po takim moim nawiedzeniu na dróżkach.

Niezwykle wymownie zabrzmiały papieskie słowa tuż po wylądowaniu na krakowskich Balicach 16 VIII 2002 roku. Prezentując cel swojej pielgrzymki nawiązał do jubileuszu 400-lecia istnienia sanktuarium kalwaryjskiego. Tam na modlitwie, na dróżkach – mówił papież –  szukałem natchnień w mojej służbie Kościołowi w Krakowie i w Polsce, tam podejmowałem wiele ważnych decyzji duszpasterskich. Tam właśnie, wśród wierzącego i modlącego się ludu, uczyłem się wiary, która jest mi przewodniczką także na Stolicy Piotrowej.

Trzy dni później 19 VIII Jan Paweł II zakończył swoje pielgrzymowanie do Ojczyzny sprawując w sanktuarium kalwaryjskim ostatnią Mszę św. na polskiej ziemi.
Pięć lat po tamtej wizycie papieskim szlakiem od Łagiewnik poprzez Kalwarię do Wadowic wędrują rzesze pielgrzymów, by dotknąć miejsc, które tak bardzo umiłował Jan Paweł II. Proszą by pokazać im  te przedziwne Dróżki, które zaprowadziły Karola Wojtyłę do świętości.

o. Damian Muskus ofm, kustosz sanktuarium

Honorowy patronat nad akcją ratowania papieskich Dróżek objęli metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i marszałek małopolski Marek Nawara.

Inicjatorzy akcji: Anna Waśkowska z TVP O/Kraków i Alina Duda z Dziennika Polskiego oraz kustosz sanktuarium apelują o pomoc w ratowaniu tego wyjątkowego miejsca łączącego w sobie wartości duchowe i piękno materialne.

Otwarte zostało również konto, na które można wpłacać pieniądze:
BPH o/Kalwaria Zebrzydowska 53-10600076-000033000052-7673
z dopiskiem „Kalwaryjskie Dróżki”.


312