Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.
Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.
W Wielką Sobotę setki wiernych z Kalwarii i okolicznych miejscowości korzystało z sakramentu pojednania w bazylice kalwaryjskiej.
Równocześnie za ołtarzem głównym w tzw. chórze zakonnym kapłani święcili pokarmy na stół wielkanocny.
Natomiast w kuchni klasztornej kustosz sanktuarium poświęcił pokarmy, które w dniu jutrzejszym znajdą się na stole w refektarzu.
Zgodnie z tradycją zgromadzą się w nim dwie kalwaryjskie wspólnoty zakonne: klasztoru Matki Bożej Anielskiej (sanktuarium) oraz św. Franciszka (Wyższe Seminarium Duchowne). Spotkanie świąteczne stanowi okazję do złożenia życzeń oraz wyrażenia wdzięczności za zaangażowanie się zakonników w Misterium Męki Pańskiej oraz ofiarną posługę wobec pielgrzymów przybywających do sanktuarium w okresie Wielkiego Tygodnia.
Według wstępnych szacunków w wielkotygodniowych uroczystościach, począwszy od Niedzieli Palmowej aż do Wielkiego Piątku, mogło wziąć udział ok. 180 tysięcy pielgrzymów.
W Niedzielę Wielkanocną bp Jan Szkodoń z Krakowa przewodniczył będzie procesji rezurekcyjnej. Uroczystość rozpocznie się o świcie przy kaplicy Grobu Pańskiego. Po trzykrotnym okrążeniu kościoła Ukrzyżowania procesja uda się do bazyliki, gdzie bp Szkodoń będzie sprawował uroczystą Mszę świętą rezurekcyjną.
Ciało Jezusa złożono w kaplicy Grobu Pańskiego na zakończenie liturgii wielkopiątkowej. Moment ten wieńczył misterium Męki Pańskiej, zainicjowane w Niedzielę Palmową. Od piątku w kaplicy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.