BŁOGOSŁAWIONY JESTEŚ POLSKI NARODZIE
Suma pontyfikalna, którą celebrowali kardynałowie: Joachim Meisner z Kolonii i Franciszek Macharski z Krakowa oraz biskup Albin Małysiak, była głównym elementem niedzielnych uroczystości odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Kardynał Meisner mówił w kazaniu, o polskiej religijności, zaufaniu Polaków do Matki Bożej i znaczeniu wiary w Chrystusa dla naszego narodu.
– Błogosławiony jesteś polski narodzie, ponieważ uwierzyłeś. Tak właśnie, parafrazując słowa świętej Elżbiety skierowane do swej krewnej – Maryi, pozwalam sobie dziś do was się zwrócić. To wiara polskiego ludu w Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem z Maryi Dziewicy, uczyniła go wielkim i silnym, przyczyniając się zarazem do wzrostu Kościoła na całym świecie – powiedział kardynał Meissner.
Arcybiskup Kolonii, mówiąc o polskim kulcie Maryi, podkreślił, że Chrystus na krzyżu chciał, by tajemnica Jego wcielenia pozostała na zawsze żywa w pamięci ludzkiej. – Dlatego powierzył Maryję Kościołowi mówiąc do Jana: oto matka twoja. Według słów ewangelisty od tej godziny zabrał ją uczeń do siebie. To samo uczynił naród polski w sposób w żadnym innym narodzie niespotykany. Przyjął on Maryję do siebie (…) i przez to utrzymał w was żywą tajemnicę bożej inkarnacji – mówił.
Kardynał Meisner podkreślił, że Polacy stali się dla Europejczyków nauczycielami w szkole naśladowania Chrystusa. Do tego – dla dobra innych narodów – Polaków powołał Bóg. – Z tego dziedzictwa czerpał często i obficie następca świętego Piotra, papież Jan Paweł II. To również dane było przeżyć w maju tego roku jego następcy (…) papieżowi Benedyktowi XVI. Ten, który przybył, aby umocnić was w wierze (…), sam został w niej dzięki wam w nadzwyczajny sposób wzmocniony – powiedział.
Przed błogosławieństwem głos zabrał kustosz sanktuarium o. Damian Muskus, który podziękował dostojnym gościom i zgromadzonym pielgrzymom. Na zakończenie dodał: Żywo jeszcze brzmią w naszych uszach słowa papieskich próśb Jana Pawła II i Benedykta XVI, abyśmy się tu na Kalwarii za nich modlili. Spełniamy tę prośbę od ponad ćwierć wieku i nadal spełniać będziemy wraz z naszymi pasterzami, wiernymi pielgrzymami i tymi, którzy dopiero odkryją ten skarbiec wiary, miłości i nadziei, jak mówił o tym sanktuarium Największy z Pielgrzymów Jan Paweł II.
Przed sumą dróżkami kalwaryjskimi przeszła radosna procesja Wniebowzięcia. Młodzieńcy z najstarszych asyst nieśli figurę NMP Wniebowziętej z kościoła Grobu Matki Bożej przed bazylikę w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolorytu procesji dodawały liczne orkiestry dęte i asysty wiernych, z których znaczna część ubrana była w stroje ludowe.
Wieczorem w sanktuarium zostały odprawione nieszpory, a po placu Rajskim przed bazyliką przeszła procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.
na podst. PAP dm
foto Eugeniusz Kaczor OFM