Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

Sanktuarium kalwaryjskie w liczbach - A.D. 2018

W 2018 roku Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad milion osiemset tysięcy pielgrzymów. Najliczniejszą grupą są Polacy. Kalwarię chętnie odwiedzają Francuzi, Włosi, Amerykanie oraz Japończycy. O najnowszych danych statystycznych poinformowało Kalwaryjskie Centrum Informacji.

 

Wśród pielgrzymów i turystów zagranicznych, najwięcej przybywa z Europy, szczególnie z Francji, Włoch, Niemiec, Słowacji oraz Ukrainy. Kontynent amerykański najliczniej reprezentowali mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, natomiast Azję - Japończycy. Nie brakło pielgrzymów z innych odległych stron świata, jak Mauritius, Sri Lanka, Tajwan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuba, Liban, Kostaryka, Irak, Singapur, Benin, Portoryko oraz Filipiny.

 
Sanktuarium nawiedzili także: kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy CCEE, kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Oswald Gracias, przewodniczący Episkopatu Indii, oraz kard. Giuseppe Versaldi, Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

 
Ilość pielgrzymów oprowadzonych przez przewodników sanktuarium: 195.307
Ilość pielgrzymów korzystających z noclegów w Domu Pielgrzyma: 64.635
Ilość pielgrzymów zarejestrowanych przez klasztorną furtę i zakrystię: 1.050.614. 

 

Dodatkowo odnotowano grupy pątników udających się na Dróżki bez przewodnika z klasztoru oraz grupy zagraniczne przybywające z pilotem biura podróży. Obserwowany jest wzrost wiernych odwiedzających sanktuarium indywidualnie i rodzinnie. W porównaniu do poprzedniego roku liczba odwiedzających sanktuarium wzrosła.  

 
Jak w każdym roku, tak i w ubiegłym, najważniejszymi wydarzeniami były kalwaryjskie wielkie odpusty, które gromadzą tysiące pątników. Odpust Wielkiego Tygodnia, któremu towarzyszy Misterium Męki Pańskiej zgromadził na Kalwarii 170 tysięcy wiernych. Najwięcej spośród nich modliło się w Wielki Piątek.

 
W czasie Odpustu Wniebowzięcia NMP, pielgrzymi (ok. 190 tys.) wzięli udział w procesjach Boleści Maryi, Pogrzebu oraz Wniebowzięcia NMP. Uroczystościom przewodniczyli hierarchowie Kościoła: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Marian Jaworski, abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Józef Michalik, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, bp Leszek Leszkiewicz z Tarnowa oraz biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej: bp Damian Muskus OFM i bp Jan Szkodoń.

 
W czasie odpustu miało miejsce szczególne wydarzenie. Młodzież spełniła marzenie bł. Karoliny Kózkówny o przybyciu na odpust do Kalwarii. W dniach poprzedzających Uroczystość Wniebowzięcia NMP młodzi przynieśli w pieszej pielgrzymce z Zabawy - Jej rodzinnej parafii - do naszego sanktuarium relikwie Błogosławionej, a następnie wzięli udział w Kalwaryjskim Dniu Młodych. Wydarzenie odbyło się pod hasłem #marzenieKaroliny.    

 
Do najważniejszych wydarzeń w minionym roku należy także zaliczyć obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicę wyboru kard. K. Wojtyły na papieża.

 
Uroczystości dziękczynienia za odzyskanie niepodległości były rozłożone na cały rok, jednak głównym ich punktem był dzień 7 września. W tym dniu wieczornej Eucharystii przewodniczył Ks. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po Mszy św. Odbyło się Wielkie Patriotyczne Śpiewanie, które zgromadziło tłumy mieszkańców i pielgrzymów.

 
Czterdziestą rocznicę wyboru kard. Wojtyły na papieża uczczono w sposób szczególny 7 października. Za pontyfikat papieża z Polski dziękowano podczas Mszy św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz oraz nabożeństwa Dróżek Pana Jezusa. Zainaugurowano też wystawę „Tutaj moje serce zostało na zawsze”, prezentującą fotografie z pobytów papieża w Kalwarii, pamiątki i dary papieskie.

 
Do sanktuarium każdego roku przybywa wiele pielgrzymów indywidualnych oraz w grupach zorganizowanych. Odbywają się także pielgrzymki diecezjalne i stanowe. Najwięcej z nich ma miejsce w miesiącach wiosennych i letnich. Są to m.in.: Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej (150 tys.), Pielgrzymka Rodzin Diecezji Bielsko - Żywieckiej, Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej, Pielgrzymka Służby Liturgicznej i Ruchu Światło - Życie Archidiecezji Krakowskiej, Archidiecezjalna Pielgrzymka Duszpasterstwa Trzeźwości, Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich regionu krakowskiego, Ogólnopolska Pielgrzymka Motocyklistów, Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego, Pielgrzymka Konna i Zaprzęgów Konnych, Pielgrzymka Apostolatu Margaretka, Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Piesza Pielgrzymka z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach do Kalwarii Zebrzydowskiej, Pielgrzymka Ruchu Wiara i Światło, Pielgrzymka Harcerska. Kalwaria była także celem pielgrzymowania uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

 
W 2018r. w sanktuarium odbywał się XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. W bazylice Matki Bożej Anielskiej oraz w kościele Grobu Matki Bożej na Dróżkach słuchacze uczestniczyli w pięciu koncertach w ramach festiwalu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął J.E. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

 
Kalwaryjskie sanktuarium od ponad czterystu lat jest miejscem modlitwy wiernych. Niesłabnąca popularność Polskiej Jerozolimy świadczy o ciągłej potrzebie odnowy duchowej. Pątnikom pomagają w tym Dróżki Kalwaryjskie oraz obecność cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, a przede wszystkim korzystanie z sakramentów. Według Kustosza sanktuarium, o. Konrada Cholewy OFM, na tak wielką popularność sanktuarium najbardziej wpływają jego walory duchowe, ale też piękno przyrody i architektury, dzięki czemu Kalwaria znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.Biuro Prasowe Sanktuarium