Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

4.10.2023 ŚLUBY WIECZYSTE W UROCZYSTOŚC ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU

W Uroczystość św. Franciszka z Asyżu w kalwaryjskiej bazylice pięciu braci złożyło śluby wieczyste. Trzech z nich dokonało tego na ręce Prowincjała bernardynów – o. Egidiusza Włodarczyka. Natomiast dwóch braci z Prowincji św. Michała Archanioła w Ukrainie złożyło śluby na ręce swego Prowincjała – o. Benedykta Świderskiego.

Bracia z naszej Prowincji to: br. Dawid Bazan, br. Ewaryst Buła i br. Przemysław Płaczek. Bracia z Ukrainy to: br. Damian Varhatiuk i br. Jakub Budnyk.

Na uroczystość przybyła najbliższa rodzina braci, ich przyjaciele i znajomi, proboszczowie z rodzinnych parafii oraz nasi współbracia.

Homilię wygłosił o. Egidiusz, który nawiązując do odczytywanej dziś w kościołach franciszkańskich Ewangelii nt. tajemnic królestwa objawionych prostaczkom (Mt 11, 25-30), stwierdził:

Słowo prostaczek dzisiaj brzmi archaicznie. Jest dla nas synonimem człowieka, który niewiele rozumie, kogoś, na kogo inni patrzą z politowaniem. Dlaczego więc Bóg pewne tajemnice zakrywa przed mądrymi, a objawia prostaczkom? Dlatego, że w Biblii to słowo ma inne znaczenie. Mądrzy i roztropni to ci, co kierują się swoją roztropnością, a prostaczkami są ci, którzy ludzką mądrość odsuwają na bok i jak dzieci zawierzają się Bogu. W Księdze Przysłów czytamy, że każde słowo Boga jest wypróbowane w ogniu.

Następnie nawiązując do trzech ślubów, które bracia złożą, Ojciec Prowincjał zauważył:

Próba ognia dotknie także was. W ogniu nie mniej gorącym zostaną wypróbowane wasze słowa i wasze deklaracje, ale dojrzewać do nich będziecie do końca życia.

Te słowa to: w posłuszeństwie, bez własności i w czystości.

Ile Was kosztuje powiedzieć dzisiaj w posłuszeństwie? Nic. Wagę tych słów poczujecie w konkretnych sytuacjach. Jaką wartość miałby ślub posłuszeństwa, gdyby decyzje przełożonych nas zawsze zadowalały? Przekonacie się, czy te decyzje, które będą was dotyczyć przyjmiecie z wiarą. Ile Was kosztuje powiedzieć: bez własności? Nic. Konsekwencje poczujecie na własnej skórze, że macie klasztor, ale nie macie domu, w pełnym tego słowa znaczeniu. Oddając ciężko zapracowaną pensję, wysłużoną emeryturę, pieniądze, które ktoś w dobrej wierze wciśnie wam w rękę. Odczujecie co to znaczy, gdy ma się lat 40, 50, 60 i nie ma się nic swojego. Gdyby przyszło opuścić klasztor, to to, co wydawało się być wasze, zniknęłoby nagle jak sen. Odczujecie co to znaczy iść do przełożonego, może młodszego i mniej roztropnego i prosić go o grosz na podstawowe potrzeby. Czy to przyjmiecie z wiarą? Czy wyjdziecie z założenia, że wam się należy?

Ile was kosztuje powiedzieć: w czystości? Nic. Konsekwencje tych słów poczujecie, gdy zobaczycie, że wasi rówieśnicy mają kogoś, kogo kochają i kto ich kocha; kogoś z kim tworzą rodzinę, mają dzieci, które powiedzą do nich: „tato” i wnuki, które przyjdą na dzień dziadka. Poczujecie je, gdy w trudnej chwili zrozumiecie, że nie ma przy was człowieka, który by was w pełni zrozumiał, przytulił, pocieszył. Wtedy przekonacie się, czy to przyjmiecie z wiarą, czy zaczniecie szukać kogoś, kto pomoże wam znieczulić konsekwencje tego, co dzisiaj będziecie ślubować.

W takim razie po co to wszystko? Czy marzeniem Boga jest sprawić, by człowiek był nieszczęśliwy? Nie. Pragnieniem Boga jest szczęście człowieka tu, a przede wszystkim w przyszłości. Te trzy rzeczywistości Pan Bóg dał nam jako rady. Nie przykazania, ale rady dla tych, którzy zrezygnują z dobrego, aby znaleźć lepsze.

Po to Chrystus zaprasza was na drogę życia radami ewangelicznymi i dzisiaj mogę was zapewnić - jeżeli pójdziecie tą drogą nie kierując się wiarą, staniecie się najbardziej nieszczęśliwymi na ziemi, a do tego będziecie czynić nieszczęśliwymi ludzi spotkanych po drodze. Jeżeli będziecie chcieli to wypełnić z wiarą i entuzjazmem, będziecie najbardziej szczęśliwymi ludźmi.

Nawiązując do Ewangelii z dzisiejszej uroczystości Prowincjał zakończył:

Nie zrozumieją tego mądrzy i roztropni, ale prostaczkowie. Nie bójcie się stać Bożymi prostaczkami. Tylko wtedy znajdziecie ukojenie dla dusz waszych.

o. Alojzy Garbarz OFM | Rzecznik Prasowy Prowincji

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

fot. Piotr Banasik