“Betlejem i Kalwaria” – Kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o cudownym obrazie Matki Bożej Kalwaryjskiej
Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej to ikona Bożej Miłości. Ukazuje scenę z Betlejem, gdzie narodził się Jezus, a poprzez swą nazwę odsyła pod krzyż na Kalwarię
– mówi o czczonym od prawie 400 lat obrazie o. dr Cyprian Moryc OFM, kustosz sanktuarium
W rocznicę nadprzyrodzonego zjawiska, jakie miało miejsce w dworze Paszkowskich w Kopytówce, gdzie na obrazie Madonny z Dzieciątkiem pojawiły się krwawe łzy, ojciec Cyprian przypomina o znaczeniu tego świętego wizerunku:
Skromny pod względem artystycznym wizerunek utrzymany jest ikonograficznym typie Eleusy, czyli Dziewicy Miłosiernej i Czułej, o czym przekonuje wzruszający układ postaci zjednoczonych ze sobą nie tylko przez fizyczne przytulenie, ale przede wszystkim przez atmosferę duchowej, mistycznej jedności
– mówi przełożony, zwracając uwagę na tajemniczy światłocień na obrazie.
Bogarodzica otaczająca Syna swoją miłością i macierzyńską opieką zdaje się zapraszać każdego człowieka do tak życiodajnej komunii w wierze. Miłosierna Miłość i Czułość są emanacją samego Boga i nie można doświadczyć ich uzdrawiającego smaku inaczej, jak tylko poprzez bezwarunkowe, a przy tym całkowicie ufne oddanie się Jemu. Maryja jest pierwszą rzeczniczką i rękojmią zbawczego gestu, który otwiera drogę naszego zjednoczenia z Bogiem. Inne imię obrazu (imię kultowe) – Matka Boska Kalwaryjska, jeszcze bardziej precyzuje jego funkcję duchową. Jest nią wypełnienie chrystusowego testamentu z krzyża: „Oto Matka Twoja. I od tej godziny uczeń wziął ją do siebie” (J 19,26-27). Topograficzny kontekst wzgórza Kalwarii przekoduje, że ilustrowana w ikonie Czułość Boga, nie jest przelotnym sentymentalnym uczuciem czy stanem błogości, ale jest decyzją umysłu i serca silniejszą od prześladowań, a nawet męczeńskiej śmierci.
– zwraca uwagę na wymowę wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej ojciec Kustosz.
Cudowny Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej jest czczony w sanktuarium od 5 maja 1641 roku. Jego dotychczasowy właściciel, Stanisław Paszkowski przyniósł obraz i oddał bernardynom po wydarzeniach, które miały miejsce w jego dworze. W 1887 roku kard. Albin Dunajewski ukoronował obraz koronami poświęconymi przez papieża Leona XIII. Przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej modlą się nieprzeliczone rzesze, a pośród tych pielgrzymów był papież Franciszek (podczas ŚDM w Krakowie), papież Benedykt XVI oraz św. Jan Paweł II, największy Pielgrzym Kalwaryjski.