01.08.2022 – PIELGRZYMKA ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
W pierwszy dzień sierpnia do kalwaryjskiego sanktuarium w dorocznej pielgrzymce przybyli wierni Archidiecezji Częstochowskiej. Uroczystej Eucharystii z zawierzeniem Matce Bożej Kalwaryjskiej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Na początku zebranych na modlitwie przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium. Życzył wszystkim błogosławionego pobytu i podziękował za obecność w Kalwarii.
Arcybiskup rozpoczął homilię od stwierdzenia, że godność Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Jego Matki są związane z największym cierpieniem świata. Zgodnie ze słowami Jezusa, kto chce być Jego naśladowcą, musi najpierw zaprzeć się samego siebie i wziąć swój własny krzyż.
– Krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa i naszego zawierzenia Panu Bogu. To słowo – zawierzenie, jest kluczem naszej drogi – mówił arcybiskup i przypomniał wypowiedź św. Jana Pawła II, że idąc przed siebie, trzeba mieć świadomość celu.
– Szczególnie widziała i przeżywała tę prawdę Maryja. Biskup powiedział, że „los Jezusa i Jego Matki, stanie się pewnym zwierciadłem wiary, w którym będzie mógł się przeglądać cały Kościół”. W dalszych słowach arcybiskup przywołując Jezusowe słowa z krzyża „Oto Matka Twoja”, przypomniał, że od tego momentu, każdy kto bierze swój własny krzyż, ma Maryję za matkę.
– Matka Ukrzyżowanego dała nam najlepszy przykład, że nie wolno sprzeciwiać się zamysłowi i woli Boga, który prowadzi nas do prawdziwego i pełnego życia w wieczności, ale nie inaczej, jak poprzez wierność własnej drodze, również nie raz krzyżowej – mówił.
Arcybiskup stwierdził, że Maryja „odzwierciedla w sobie i streszcza cierpienia wszystkich matek od cierpiącej po grzechu pierworodnym Ewy, aż po cierpienia ostatniej matki na ziemi”.
– Uwierzmy, że ona stanie przy nas, przy każdym z nas, tak jak stała pod krzyżem Syna. Dziś może pod postacią trudnego wydarzenia, które przeżywamy, może na świętym obrazie mieszającym się z życiem codziennym – podsumował hierarcha.
Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup zacytował wypowiedź Ks. Prof. Czesława Bartnika o analizie współczesności za ziemi polskiej, w której podkreśla, że „ateizm kiedyś burzył całe nasze życie publiczne, dlatego był piętnowany przez Kościół, a dzisiaj, kiedy wszyscy bardziej dojrzeliśmy, zaczynamy uważać, że ateizm jest tylko prywatnym złem. Ateista mądry budzi raczej życzliwą refleksję ewangeliczną i naszą ludzką życzliwość. Lecz i dziś ateizm brutalnie i publicznie neguje całą moralność chrześcijańską, zaprzecza Bogu Stwórcy i Zbawczy, i chce katolicyzm w życiu naszym zniszczyć, a to już nie jest ateizm, to jest ciężkie przestępstwo moralne, a nawet satanizm”. Stwierdził, że Niepokalana stała się pogromczynią szatana i wszystkich jego przejawów zagrażających Kościołowi i ludzkości. W ten sposób zachęca, by oddawać się Maryi, która jest wzorem zawierzenia Bogu, a po doświadczeniu Golgoty, jest pierwszą uczestniczą zwycięstwa Boga nad złem i śmiercią.
Po Mszy świętej wierni Archidiecezji Częstochowskiej ze swoimi duszpasterzami udali się na Dróżki Pana Jezusa. Pielgrzymka od ponad trzydziestu lat odbywa się z inicjatywy Ks. Stanisława Gasińskiego, kustosza sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce.
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. o. Filip Czub OFM