24.03.2022 – KONFERENCJA „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”

24. marca w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się konferencja na temat rozpoczętego Projektu Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO.
Projekt zakłada konserwację ośmiu kaplic na Dróżkach Kalwaryjskich oraz remont konserwatorski i zmiana sposobu użytkowania trzech zabytkowych budynków przyklasztornych, które po zmianie funkcji zostaną wykorzystane do celów edukacyjnych i kulturalnych.
Spotkanie otworzył o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium, który przywitał zebranych i zaprosił do wysłuchania przygotowanych prelekcji. Jako pierwszy zabrał głos o. dr Cyprian Moryc OFM, Prowincjalny Konserwator Zabytków i Definitor Prowincji i mówił o „Kalwarii Zebrzydowskich” jako dziedzictwie kultury uniwersalnej. Wartości miejsca światowego dziedzictwa przybliżyły panie Barbara Furmanik i Anna Marconi-Betka z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Konserwator dzieł sztuki dr Krystyn Kozieł szczegółowo zgłębił temat: Region, tradycja, kultura – presja czy podszept w konserwacji. Natomiast jego syn, Piotr Kozieł zainteresował zebranych mechanizmem powstawania zawilgoceń murów kaplic, podając przy tym uwarunkowania naprawcze. Do szczegółów samego projektu i jego założeń przeszedł o. Tarsycjusz Bukowski OFM – Rzecznik prasowy Sanktuarium.
– Realizacja projektu zakłada ochronę zabytków, zachowanie dla przyszłych pokoleń oraz promocję walorów artystycznych i kulturowych, a także poprawę dostępności dla przybywających do Kalwarii, jak również stworzenie nowych przestrzeni i form edukacyjnych, dostosowanych do nowych grup odbiorców, którzy przybywają jako turyści – mówił rzecznik sanktuarium.
Na zakończenie głos zabrał pan Andrzej Domański – Prezes Zarządu INVENI Sp. z o.o. Sp. k., który opowiedział o partnerstwie projektu kulturalnego dofinansowanego z EOG, udziale społeczności lokalnej, nowej ofercie kulturalnej, planowanych szkoleniach i możliwościach edukacji.
W przyklasztornych kamienicach powstaną pomieszczenia służące działaniom kulturalnym i warsztatowym. Będą w nich mogły odbywać się konferencje, szkolenia, warsztaty, wykłady i prelekcje z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu audio-wizualnego. W nowej przestrzeni znajdą się pomieszczenia z wystawami stałymi i czasowymi opowiadające o historii i istocie manierystycznego parku krajobrazowego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zostało przewidziane miejsce dla spotkań społeczności lokalnej i nie tylko. Wszystkie innowacyjne rozwiązania zaplanowano z poszanowaniem historycznej przestrzeni oraz bogatego skarbca dziedzictwa kulturalnego, architektonicznego, przyrodniczego oraz sakralnego miejsca.
Projekt “Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO” jest współfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.
Biuro Prasowe Sanktuarium