Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

SPOWIEDŹ W SANKTUARIUM:  
 Od 1 XI do Niedzieli Palmowej (sezon zimowy) - 6.00 - 17.30
Od Niedzieli Palmowej do 31 X (sezon letni) - 6.00 - 19.30



21.03.2016 – Zakopiańscy maturzyści u Matki Bożej Kalwaryjskiej





Młodzież maturalna kształcąca się w zakopiańskich szkołach średnich pielgrzymowała w poniedziałek 21 marca do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z maturzystami spotkał się O. Bp Damian Muskus OFM, który odprawił Mszę św. dla nich i dla ich nauczycieli.

Młodzi modlili się o dobre przygotowanie do egzaminu maturalnego i powierzali ten wyjątkowy okres oraz swoją przyszłość Matce Bożej Kalwaryjskiej. Jak podkreślał w homilii bp Muskus, przed nimi czas egzaminacyjnego stresu, ale przede wszystkim wielu wątpliwości i wahań dotyczących wyboru drogi życia i kierunku rozwoju. „Ważne jest, by w takich momentach wiedzieć, u kogo szukać odpowiedzi na tak ważne pytania” – zauważył kaznodzieja.
„Na młodzieńczy niepokój serca świat proponuje wiele lekarstw. Niektóre przynoszą chwilową ulgę, ale są takie, które okazują się trucizną. Trwałego szczęścia nie zapewnią nam przecież ani kariera, ani praca, w której się wielu wypala, ani przygodne znajomości. Nie zapewnią nam tego też pieniądze, za które wielcy tego świata próbują kupować zdrowie, urodę, młodość. Nie pytajcie więc świata o sens waszego życia. Pytajcie o to Chrystusa i Jego Matkę” – radził zgromadzonej w kalwaryjskiej bazylice młodzieży.
Przykładem młodego człowieka, który mimo trudnych doświadczeń życiowych potrafił konsekwentnie realizować swoje pragnienia i ideały, był według kaznodziei Karol Wojtyła, który od dzieciństwa powierzał swoje sprawy Matce Bożej na Kalwarii. „Młodość Karola Wojtyły nie upłynęła pod znakiem beztroski, ale naznaczona została krzyżem ciężkiej pracy, osierocenia i braku perspektyw, które zabrała mu wojna. Co sprawiło, że ten młody człowiek miał siłę iść dalej i konsekwentnie wcielać w życie wielkie pragnienia serca?” – pytał bp Muskus. Jego zdaniem odpowiedzi należy szukać w Liście do młodych całego świata, który Jan Paweł II napisał w 1985 roku, kładąc duchowe podwaliny pod Światowe Dni Młodzieży. „Najważniejszym motywem tego Listu jest traktowanie młodości jako projektu życia. Co to właściwie oznacza? Tu nie chodzi o pomysł na życie, ale o wewnętrzny wysiłek poznania zadań, jakie przed nami stawia Pan Bóg” – tłumaczył hierarcha. „Młodość nie jest czasem beztroski, nieodpowiedzialnej zabawy, jak czasem próbuje się wam wmawiać. To czas ciężkiej, ale fascynującej pracy, która jest wspaniałą przygodą życia, odkrywaniem samego siebie” – dodał.
Jest to także czas, kiedy do głosu dochodzi doświadczenie miłości, które staje się fundamentem życia. „W tym doświadczeniu tkwi niezwykłe bogactwo i piękno, którego nie wolno wam stracić, sfałszować, zniszczyć. Jan Paweł II zachęca: „Nie lękajcie się Miłości, która stawia wam wymagania!”. Nie lękajcie się, bo ta Miłość, Boża miłość, jest wierna i będzie z wami zawsze, zwłaszcza wtedy, gdy doświadczać będziecie własnej słabości i ograniczeń” – apelował bp Muskus. Podkreślił także, że życie przeżywane w miłości nabiera wartości i staje się darem dla innych
Bp Muskus mówił także, że „niezawodnym i czułym kompasem na drogach życia” jest sumienie i umiejętność rozróżniania dobra od zła. „Czyste, prawe sumienie to podstawa, na której budujecie swoją ludzką dojrzałość, całe swoje życie. Nie raz przyjdzie wam zdawać egzamin ważniejszy niż matura: egzamin z człowieczeństwa. Bądźcie więc ludźmi zasad, ludźmi, którzy budzą zaufanie i są wiarygodni” – prosił młodych hierarcha. „Bądźcie świadkami miłości Boga, bezwarunkowej, przebaczającej, zatroskanej o człowieka. To najważniejsza, największa wartość, jaką wnosicie do świata, w którym żyjecie” – zaznaczył.
Biskup zapewnił, że młodzi mogą wyjść umocnieni nawet z najtrudniejszych doświadczeń, o ile nie przestaną rozmawiać z Jezusem. „Zwyciężycie, jeśli pozostaniecie wierni pragnieniom waszych serc, pulsujących miłością do Boga i do drugiego człowieka. A w chwilach trudu i zwątpienia przypominajcie sobie zwykłego chłopaka z Wadowic, który został papieżem, a dziś czcimy go jako świętego. Niech jego przykład dodaje wam sił w walce o mądre i sensowne życie” – życzył.

Na koniec koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zaprosił zakopiańskich maturzystów do udziału w tym wydarzeniu. „Światowe Dni Młodzieży pomogą wam spojrzeć na wasze dalsze życie w perspektywie nadziei i ufności Bożemu miłosierdziu, umocnią was i wskażą drogę ku przyszłości, w której będziecie podejmować odpowiedzialność za swoje życie rodzinne, zawodowe i społeczne, ale także za wasze dojrzewanie w wierze” – mówił. Wspomniał, że dla wielu młodych ludzi ŚDM okazały się przełomem, a spotkanie w wielkiej wspólnocie żywego Kościoła nadało ich życiu nowy sens.


11067 11068 11069 11065 11066