Zmiana na stanowisku kustosza Sanktuarium Kalwaryjskiego
Nastąpiła zmiana na stanowisku kustosza Kalwaryjskiego Sanktuarium, obecnie stanowisko to objął o. Gracjan Adam Kubica. Dla wszytskich zainteresowanych prezentujemy informacje przybliżające postać nowego kustosza.
CV
Urodziłem się 11 maja 1965 r. w Bielsku-Białej. Swoje dzieciństwo i młodość spędziłem w rodzinnej wiosce Rybarzowice. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpocząłem naukę w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Bielsku-Białej, gdzie w roku 1985 otrzymałem tytuł technika i złożyłem egzamin dojrzałości. Ten okres mojego życia, to również wzmożony czas poszukiwań i różnych „pomysłów na siebie”. Należałem do Ruchu Światło – Życie w naszej parafii, gdzie pełniłem funkcję animatora. Czas szkoły średniej, to również czas realizacji różnorakich pasji. Przez pięć lat tańczyłem w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca Rybarzowice oraz doskonaliłem umiejętność tańca towarzyskiego w Bielskiej Szkole Tańca.
Kolejny etap związany jest z najważniejszą decyzją mojego życia, jaką było wstąpienie do Zakonu Bernardynów w roku 1985. Pierwszy rok mojej obecności w zakonie, to rok formacji w nowicjacie, w Leżajsku. Następne dwa lata, to studia filozoficzne w Krakowie, a kolejne cztery, to studia teologiczne w Kalwarii Zebrzydowskiej ukończone w 1992 r. i uwieńczone uzyskaniem tytułu magistra teologii (temat pracy: Cywilizacja miłości w aspekcie nauki Jana Pawła II). W roku 1990 złożyłem śluby wieczyste. Po ukończeniu Seminarium, 7 czerwca 1992 roku, otrzymałem święcenia kapłańskie.
Na mocy ślubu posłuszeństwa, zaraz po święceniach, w sierpniu 1992 r. zostałem skierowany do naszej bernardyńskiej placówki w Łodzi. Tu pracowałem przede wszystkim jako wicedyrektor naszego bernardyńskiego Katolickiego Liceum oraz prefekt, ojciec duchowny i pedagog szkolny tejże szkoły. W tym okresie pełniłem także obowiązki katechety w szkole podstawowej i technikum elektronicznym na terenie naszej parafii. Podjąłem także zadania ojca duchownego postulatu OO. Bonifratrów w Łodzi i spowiednika sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Swoją posługę w Łodzi pełniłem do roku 1999.
W celu poszerzenie swojej wiedzy podjąłem zaoczne studia doktoranckie z teologii na ATK w Warszawie, które zakończyłem absolutorium w roku 1999.
W 1999 r. z Łodzi zostałem przeniesiony do Leżajska, gdzie podjąłem m.in. obowiązki katechety w miejscowym Zespole Szkół oraz moderatora wspólnoty Młodzieży Franciszkańskiej.
Kolejne zmiany w moim zakonnym życiu przyniósł czerwiec 2000. Zostałem mianowany gwardianem klasztoru w Piotrkowie Trybunalskim. Osiem kolejnych lat byłem przełożonym klasztoru i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej. To bardzo bogaty w wydarzenia czas mojego życia. W Piotrkowie założyłem Oratorium Św. Antoniego, czyli świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Dzieło to przez kolejne lata swej działalności przysporzyło mi wiele wyróżnień i nagród (Złoty Medal Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Złota Wieża Trybunalska, Nagroda Prezydenta Miasta, trzy nominacje do Osobowości Roku, Piotr 2005 i Honorowe Obywatelstwo Piotrkowa Trybunalskiego). Podczas swej posługi w Piotrkowie Trybunalskim miałem zaszczyt przygotować i przeżyć piękne wydarzenie, jakim była koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Piotrkowskiej.
W latach 2002-2005 pełniłem funkcję definitora w zarządzie Prowincji OO. Bernardynów.
Od 2008 do 2011 roku przebywałem w naszym klasztorze w Lublinie, gdzie pełniłem funkcję wikarego klasztoru i parafii. Katechizowałem dzieci przedszkolne oraz przygotowywałem młodzież do sakramentu bierzmowania. Byłem również Regionalnym Asystentem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na okręg Lubelszczyzny, Roztocza i Podlasia.
Podczas ostatniej Kapituły Zakonnej, która odbyła się na początku czerwca br. w Leżajsku, ponownie zostałem definitorem w zarządzie naszej zakonnej Prowincji.
Na mocy świętego posłuszeństwa, w dniu 18 czerwca br., otrzymałem nominację na urząd gwardiana i kustosza Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Moje zainteresowania, przez dwadzieścia cztery lata mojego życia w zakonie niewiele się zmieniły. Nadal namiętnie czytam książki. Kocham przyrodę, co przejawia się w uprawianiu przeze mnie turystyki górskiej – zarówno pieszej, jak i rowerowej. Lubię pływanie oraz żeglarstwo i kajakarstwo, a zimą oczywiście narty i łyżwy.
– Pokój i Dobro –
O. Gracjan Adam Kubica OFM