Procesja Boleści Matki Bożej
9 sierpnia, po raz pierwszy w tej formie, na dróżki kalwaryjskie wyruszyła procesja Boleści Matki Bożej. Trasa pochodu wiodła z Bazyliki Matki Bożej Anielskiej do Domku MB i obejmowała dziesięć stacji Drogi Współcierpienia – pierwszej części Dróżek Matki Bożej. W ten sposób te stacje, dotychczas nawiedzane przez kalwaryjskie kompanie podczas Dróżek Matki Bożej, zostały objęte uroczystym obchodem, jednoczącym wszystkich pątników. Ojcowie Bernardyni podkreślają, że ta procesja, wpisując się na stałe w kalendarz kalwaryjskich obchodów w niedzielę przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP, będzie otwierała sierpniowy odpust, który dotychczas rozpoczynał się we wtorek.
Dróżki Matki Bożej składają się z trzech części: Boleści, Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej. Dotychczas podczas sierpniowych obchodów uroczyście celebrowane były tylko dwie z nich: poprzez procesję piątkową – część Pogrzebu, a podczas niedzielnej procesji – droga Wniebowzięcia. Wśród inicjatorów dzisiejszej procesji należy wymienić w pierwszym rzędzie abpa Stanisława Nowaka, ordynariusza częstochowskiego, od dzieciństwa związanego z kalwaryjskim Sanktuarium. To dzięki jego inicjatywie od tego roku trzy procesje: Boleści, Pogrzebu i Wniebowzięcia, będą współtworzyły sierpniowe uroczystości.
Procesja zgromadziła wielu okolicznych wiernych; towarzyszyły jej asysty z Kalwarii, Leńcz, Skawinek i Paszkówki. Ponieważ Dróżki Matki Bożej rozpoczynają się na Placu Rajskim, też na początek pochodu była sprawowana Msza św. W procesji niesiona była specjalnie wykonana na tę okoliczność figura Matki Bożej Kalwaryjskiej, niesiona przez mężczyzn i kobiety w strojach przypominających te z czasów Mikołaja Zebrzydowskiego. Przy każdej z dziesięciu stacji Dróżek Boleści MB głoszone były rozważania. Całość zakończyły uroczyste nieszpory w Domku MB.
(ag)
fot. H. Balcerzak ofm