Zakończyła się budowa jednej z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce. Oficjalne odsłonięcie ogromniej konstrukcji, przygotowanej przez ojców bernardynów z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, nastąpiło podczas uroczystej Pasterki.
Tło szopki stanowi olbrzymie płótno o szerokości 12 metrów i wysokości 8 metrów, na którym widnieje panorama Betlejem. Na głównym podium znajduje się wieloplanowa scena, na której układa się ok. 200 figur – ruchomych i statycznych – wkomponowanych w krajobraz betlejemski. Najstarsze pochodzą z XIX wieku.
Kalwaryjska szopka nawiązuje charakterem do tej z Greccio, we Włoszech, gdzie w 1223 roku św. Franciszek z Asyżu urządził pierwszą w dziejach szopkę. Zgodnie z franciszkańską tradycją w szopce nie ma odwołań do współczesności. Figury przedstawiają postacie, które mogły żyć w czasach Jezusa. Znaleźć w niej można wiele ruchomych scen z codziennego życia: szewca naprawiającego buty, kobietę gotującą obiad, chłopca łowiącego ryby, piekarza, kowala, rzeźnika, bednarza i wikliniarza przy pracy, pasterza strzygącego owce, praczkę, mężczyzn grających w karty i „urzędujących” w szynku itp. Stronę wizualną ojcowie bernardyni ubogacają subtelną akustyką. Szopka pełna jest różnych dźwięków – dzwonki, śpiew ptaków, szum płynącego strumyka, odgłosy dobiegające z warsztatów i zagród. Cała kompozycja tworzy niezwykły klimat: bogactwa i ubóstwa, radości i powagi.
Centrum tego niezwykłego bożonarodzeniowego misterium stanowi figurka Dzieciątka Jezus, która jest uroczyście wnoszona przez kustosza sanktuarium, przed Mszą św. sprawowaną w bazylice o północy 24 grudnia.
Dawniej szopka kalwaryjska stawiana była w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP, a od 1964 r. w nawie bazyliki przy ołtarzach św. Marii Magdaleny i św. Katarzyny. Szopka kalwaryjska należy do największych i najokazalszych w Polsce.
Kalwaryjska szopka wyróżnia się niezwykłą starannością wykonania. Wykorzystane do jej budowy naturalne materiały, tj. drewno, słoma, mech i roślinność, tworzą klimat realnego świata w pomniejszeniu. Montaż szopki wraz z figurami trwał blisko trzy tygodnie.
Uruchomioną szopkę można podziwiać do niedzieli przed Środą Popielcową w godzinach od 6.00 do 17.45.