ŚWIECCY APOSTOŁOWIE
Tegoroczne uroczystości odpustowe Wniebowzięcia NMP w sanktuarium kalwaryjskim trwają od 12 do 17 sierpnia. Pielgrzymi uczestniczą nie tylko w oficjalnych nabożeństwach, lecz zgodnie z wielowiekową tradycją przez cały tydzień modlą się na Dróżkach. Obchodzą Dróżki Pana Jezusa, Dróżki Matki Bożej oraz za Zmarłych, a także odprawiają skróconą wersję Dróżek, czyli znaną powszechnie Drogę Krzyżową. Modlą się pod przewodnictwem przewodników kalwaryjskich, czyli osób świeckich organizujących w parafiach grupy pielgrzymie.
Sanktuarium kalwaryjskie jest jedynym miejscem świętym w Polsce, które może poszczycić się posiadaniem tak licznej i oddanej grupy przewodników. Należy dodać przy tym, że ich działalność nie ogranicza się wyłącznie do strony organizacyjnej pielgrzymowania, lecz to prowadzenie pielgrzymów ma również znaczenie liturgiczne. Zaangażowanie świeckich w życie sanktuarium jest szczególną formą ich apostolstwa.
Mówił o tym Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Kalwarii w 1979 roku: Ja zawsze podziwiałem te tradycyjne modlitwy, które na Dróżkach kalwaryjskich odmawiali ze swoimi kompaniami przewodnicy świeccy. Myślałem, że to jest jakiś prototyp apostolstwa świeckich. Wiem, że to przewodniczenie grupom pielgrzymim, tak zwanym kompaniom idącym na Kalwarię, czasem przechodziło w jednym rodzie z dziada na ojca, z ojca na syna, z syna na wnuka, tak, że od całych pokoleń ten ród łączył się z przewodnictwem na Kalwarię… Podobno mój pradziadek rodem z Czańca, był takim właśnie przewodnikiem kalwaryjskim…”
Obecnie sanktuarium kalwaryjskie cieszy się współpracą z blisko trzystuosobową grupą „Przewodników”.
Poniżej pliki dźwiękowe obrazujące posługę kalwaryjskich Przewodników.