NIEZWYKŁE ODKRYCIE W KALWARII
Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w pomieszczeniach zakrystyjnych przy bazylice oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej dokonano niezwykłego odkrycia. Na ścianie tzw. trzeciej zakrystii, spod kilkunastu warstw farby i tynku wydobyto dość dobrze zachowane pozostałości malowanego ołtarza.
W oparciu o dane archiwalne można niemal ze stuprocentową pewnością stwierdzić, iż jest to pierwszy ołtarz, w którym był umieszczony obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W pomieszczeniu tym obraz był przechowywany w latach 1642-1658, to jest do czasu oficjalnego uznania go przez Kościół za obraz łaskami słynący.
Zdaniem Tadeusza Stopki, konserwatora prowadzącego prace w kalwaryjskiej zakrystii, za autentycznością ołtarza przemawia data jego powstania (lata od 1642 do 1644) oraz kształt malowidła. „Malowana architektura ołtarza – relacjonuje T. Stopka – obejmuje górne pole, w którym namalowany jest „Chrystus Ukrzyżowany”, natomiast dolne pole jest puste co świadczy o tym, że umieszczony był w nim obraz Matki Boskiej. Ponadto proporcja boków wyznaczonego prostokąta jest zgodna z wielkością obrazu kalwaryjskiej Madonny”.
Ojcowie bernardyni planują pełną konserwację malowanego ołtarza z uzupełnieniem ubytków warstwy malarskiej. Zakończenie prac konserwatorskich wszystkich pomieszczeń nastąpi ok. 20 kwietnia br.
dm.