27.08.2022 – JUBILEUSZOWA – 50. PIELGRZYMKA SŁUŻBY LITURGICZNEJ I RUCHU ŚWIATŁO ŻYCIE
W sobotę 27 sierpnia do kalwaryjskiego sanktuarium przybyła jubileuszowa – 50 Pielgrzymka Służby Liturgicznej i Ruchu Światło – Życie, Grup Apostolskich, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Domowego Kościoła. Mszy świętej, podczas której zostali pobłogosławieni do posługi nowi animatorzy, przewodniczył Ks. bp Janusz Mastalski.
W uroczystościach wziął udział także Ks. bp Jan Zając oraz moderatorzy diecezjalni i parafialni duszpasterstw młodzieży i ministrantów, a także opiekunowie wspólnot oazy rodzin. Na początku liturgii zebranych Pielgrzymów przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium.
– Do tej pięknej rocznicy 50. pielgrzymek Ruchu Światło – Życie wpisuje się 20. rocznica obecności św. Jana Pawła II na kalwaryjskiej ziemi. Poczujcie moc płynącą od tego przykładu życia, jaki nam pozostawił – mówił ojciec Kustosz.
Biskup Mastalski rozpoczął homilię od przywołania słów Ks. Franciszka Blachnickiego o mocy Ducha Świętego, który rozwija w człowieku otrzymane od Boga dary. Odwołując się do fragmentu Ewangelii o talentach, mówił, że „trzeba zarządzać swoim życiem”.
– Ta dzisiejsza Ewangelia bardzo mocno podkreśla: nie można zakopać siebie, swojej tożsamości, kim się jest. Nie można zakopać swojej rodziny, przyjaźni, a w ostatnich czasach i Kościoła – w dalszych słowach biskup apelował, by młodzi nie zakopali czterech życiowych postaw.
Pierwszą z nich jest duma i radość z bycia w Kościele.
– Macie się rozwijać w Kościele, bo to jest wasz dom. Kościół ma być tym miejscem, gdzie będziecie czuć się bezpieczni i gdzie będziecie te talenty rozwijać – powiedział biskup.
Następnie wskazał kolejną postawę, której nie można się pozbyć z życia.
– Macie być mocni Bogiem. Po to tutaj przyjechaliśmy, a z Jezusem i Jego Matką, mogę więcej, niż mi się wydaje – apelował bp Mastalski. Zwrócił uwagę, że jeżeli nie jesteśmy mocni Bogiem, to narzekamy i nie ma w nas nadziei.
Trzecią postawą, której należy w życiu strzec, jest okazywanie miłości i szacunku. Kaznodzieja zwracał uwagę, że członek oazy, scholii, czy grupy parafialnej, ma obowiązek przerwać łańcuch nienawiści i hejtu. Ostatnią postawą wypływającą ze Słowa Bożego, jest wierność.
– Jesteście potrzebni Kościołowi, jesteście potrzebni tym trzem wspaniałym ruchom, z których Archidiecezja Krakowska jest tak dumna – zaznaczył.
Po homilii prawie 60 młodych przyjęło błogosławieństwo i krzyż animatorski do posługi we wspólnotach Ruchu Światło – Życie. Zostały również posłane kolejne pary odpowiedzialne za wspólnoty Domowego Kościoła. W tegorocznym rekodziękczynieniu wzięli udział także młodzi formujący się w Grupach Apostolskich oraz Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.
o. Tarscyjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium