15.06.2017 – Uroczystości Bożego Ciała z montrancją fatimską
15.06.2017 w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – tzw. Boże Ciało O. Bp Damian Muskus OFM przewodniczył procesji Bożego Ciała, która przeszła z kościoła parafialnego w Kalwarii Zebrzydowskiej do bazyliki Matki Bożej Anielskiej OO. Bernardynów.
Nie wolno nam odwracać wzroku od naszych braci, którzy cierpią i uciekają przed prześladowaniami – mówił Bp Damian Muskus OFM, który przwodniczył uroczystościom Bożego Ciała w Kalwarii Zebrzydowskiej. W procesji eucharystycznej niesiona była monstrancja fatimska, która, jak mówił hierarcha, jest „znakiem braterstwa z tymi, którzy cierpią za wiarę i z miłości do Jezusa oddają życie”.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. Dziekan kalwaryjski Ks. Wiesław Cygan, O. Prowincjał Teofil Czarniak OFM oraz O. Kustosz Azariasz Hess OFM, a także bracia i ojcowie bernardyni, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni.
W homilii Bp Muskus podkreślał, że monstrancja fatimska, wotum narodu polskiego na stulecie objawień Matki Bożej, jest znakiem, który kieruje myśli ku wszystkim punktom zapalnym na ziemi, do wszystkich tych miejsc, w których, z powodu konfliktów zbrojnych i prześladowań, cierpią ludzie. „Jest wyrazem naszego braterstwa z tymi, którzy są prześladowani za wiarę i z miłości do Jezusa oddają życie” – mówił kaznodzieja, powołując się na ostatnie badania, które mówią, że do takich prześladowań dochodzi w 128 krajach świata, w niemal 40 z nich chrześcijanie umierają za wiarę.
„To nie są abstrakcyjne dane, ale dramatyczna codzienność naszych braci i sióstr, którzy nie mogą dziś, jak my, wyjść na ulice, by w pokoju, wolności i z radością wielbić Boga ukrytego w chlebie” – zaznaczył krakowski biskup pomocniczy. „Oni potrzebują naszej solidarności. Potrzebują naszej modlitwy. Nie wolno nam odwracać wzroku od tych, którzy cierpią i uciekają przed prześladowaniami” – podkreślał.
Kaznodzieja dodał jednak, że znak monstrancji fatimskiej każe „zobaczyć także punkty zapalne naszego życia, te wszystkie miejsca naszej codzienności, w których panują konflikty i podziały, gdzie wygrywa egoizm i wygoda, wszystkie nasze niepokoje i lęki”. „Te wszystkie miejsca potrzebują uleczenia, pojednania i przebaczenia” – powiedział.
„Jako chrześcijanie mamy coraz bardziej stawać się ludźmi Eucharystii, ludźmi pokoju; ludźmi, którzy całym sobą opowiadają się w swoim zyciu za Jezusem, karmią się Nim i dzięki temu przemieniają siebie i świat wokół siebie” – nauczał bp Muskus i wskazał na Maryję, Niewiastę Eucharystii, która „stała się pierwszym tabernakulum, mieszkaniem Słowa Wcielonego”. „Niepokalana,, niosąc w sobie Jezusa, żyjąc z Nim na co dzień i oddając Mu całą siebie, wprowadza pokój wszędzie, gdzie się pojawia” – przypomniał.
„Maryja uczy nas, że prawdziwego pokoju nie osiąga się gwałtownymi działaniami, ale w prostocie codziennych dni, w codziennych gestach miłości i dobra, w relacjach między ludźmi, którzy są nam najbliżsi. Pokój na świecie buduje się zaczynając od własnego serca, własnej rodziny i wspólnoty, w której żyjemy” – podkreślił.
Na koniec bp Muskus zauważył, że do budowania pokoju w świecie uczniowie Jezusa powołani są w sposób szczególny, bowiem stają się „żywymi monstrancjami”, gdy karmią się Ciałem Chrystusa i pozwalają, by napełnił ich Sobą i przenikał ich serca. „Bóg, którym się posilamy, jest Panem pokoju i tym pokojem nasyca pragnienia naszych serc. Dzielić się nim, jak Maryja, ze wszystkimi i wszędzie, gdzie jesteśmy – oto zadanie dla nas, również dziś, gdy wychodzimy na ulice, by pokazać, że Jezus jest naszym Mistrzem i Panem, naszym Pokojem” – skonkludował.
Po Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym św. Józefa, ulicami Kalwarii Zebrzydowskiej przeszła procesja eucharystyczna aż do ołtarza polowego przed Górą Ukrzyżowania w kalwaryjskim Sanktuarium.
Przez cały dzień w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej trwała adoracja z monstrancją fatimską. W tym czasie, po każdej Mszy św., wolontariusze Fundacji Aniołów Miłosierdzia zbierali ofiary na budowę hospicjum dziecięcego w Wilnie.
Monstrancja to wotum narodu polskiego dla Matki Bożej Fatimskiej z racji 100-lecia objawień. Dar został przygotowany przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Ideą peregrynacji i adoracji Pana Jezusa w monstrancji fatimskiej jest wspólna modlitwa o pokój na świecie oraz zawierzenie rodzin Sercu Maryi.
Monstrancja przedstawia Maryję, Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W Jej sercu umieszczony jest Najświętszy Sakrament. W aureoli umocowano fragmenty 12 meteorytów, a pod stopami Maryi – fragment skały księżycowej.
Monstrancja wyruszyła w pielgrzymkę pokoju z Sanktuarium Fatimskiego na Krzeptówkach po Bożym Narodzeniu. Odwiedza największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Peregrynacji towarzyszy zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie. W ten sposób, z okazji jubileuszu, po obu stronach Europy Polacy ufundują dwa modlitewne wota: w Portugalii – Monstrancję Fatimską, a na Litwie – hospicjum dziecięce.
We wrześniu monstrancja zostanie przewieziona do Fatimy, gdzie zostanie złożona jako wotum narodu polskiego w 100-lecie objawień.
Przez całą oktawę Bożego Ciała w kalwaryjskiej bazylice odprawiane będą uroczyste Nieszpory z procesją eucharystyczną. W najbliższą niedzielę procesja przejdzie po Dróżkach kalwaryjskich. Rozpocznie ją Msza św. w Wieczerniku o godz. 9.30. Stacje ze śpiewanymi Ewangeliami odbędą się tradycyjnie w kaplicach: Serca Maryi, Drugiego Upadku, Płaczących Niewiast i św. Rafała.