03.08.2021 – PIELGRZYMI ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ U MATKI BOŻEJ KALWARYJSKIEJ

– Przez ofiarę z siebie na Golgocie Chrystus nas usynowił i dlatego w Duchu Świętym możemy wołać do Boga: Ojcze – mówił abp Wacław Depo podczas dorocznej pielgrzymki archidiecezji częstochowskiej do kalwaryjskiego sanktuarium.
Na początku liturgii Metropolitę oraz przybyłych kapłanów i wszystkich pielgrzymów zebranych w bazylice przywitał o. dr Konrad Cholewa OFM, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium. W czasie Mszy św. homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
– Obserwując na co dzień nasze wyzwania, mamy ochotę sądzić, że ewangelizacja współczesnego świata, również w naszej Ojczyźnie, jest o wiele trudniejsza niż dawniej – mówił na początku metropolita, wskazując na współczesny sposób życia poza Bożym prawem. Arcybiskup stwierdził, że ponowna obecność pielgrzymów na kalwaryjskiej górze jest odpowiedzią polegającą na „ponownym przylgnięciu do Chrystusa i opowiedzeniu się po stronie ewangelicznych wymagań”.
Hierarcha odwołał się do słów św. Pawła: Nie jesteście niewolnikami grzechu. Zwrócił uwagę, że „pragnienie nieśmiertelności wpisane w serce człowieka nigdy nie zginie wobec tych, którzy tworzą dzisiaj nowy świat”.
– Dzieło Odkupienia ludzi dokonało się za zgodą Maryi na Boże macierzyństwo, przekazując Synowi Bożemu ciało i krew w ludzkiej naturze. I tutaj mamy jeszcze jedno potwierdzenie, że ludzka natura została na nowo potwierdzona przez Boga, poprzez jednorodzonego Syna, który przyjął ludzką naturę, stając się mężczyzną. Te prawa natury stworzenia, mężczyzną i niewiastą, są Boże i dlatego człowiek nie może ich zmieniać, jeśli myśli o swoim życiu i o swojej przyszłości – zaznaczył arcybiskup.
Maryja na Kalwarii uczy „heroicznego posłuszeństwa Bogu i Jego planom”. Przywołując słowa św. Jana Pawła II, kaznodzieja mówił, że jest to dla Niej „ciemność wiary” i „tajemnica największego wyniszczenia wiary w ludzkim sercu, aby wraz z Synem wypełniła się wola Ojca niebieskiego”.
– My również z Maryją zostaliśmy obdarowani łaską wiary wobec różnych doświadczeń, różnych ciemności – przypomniał i zachęcił do „czujności sumienia”, następnie stwierdził, że największym zagrożeniem dla czujności na wzór Maryi jest „brak wiary ludzi wierzących w pomoc łaski Boga”, aby wypełnić Jego plan.
– Zagraża nam grzech samowystarczalności, który udaje dobro i wolność poza Bogiem. Zagraża nam kłamstwo, to codzienne, z ekranów telewizyjnych czy internetu, które udaje prawdę i sprzeciwia się Bożym prawom. Czyż jaskrawym przykładem takiej rzeczywistości nie jest globalna ideologia gender, zacierająca granice płci, a tym samym niszcząca rodzinę i odcinająca Europę od chrześcijańskich korzeni i fundamentów cywilizacji życia? – pytał metropolita, a następnie zachęcał do odwagi bycia chrześcijaninem także w swoich środowiskach.
– Przez tajemnicę Niepokalanego Serca Maryi pragniemy przylgnąć na nowo do Najświętszego Serca Jezusa i zawołać za św. Janem Pawłem II: Maryjo, Ty jesteś żywą pamięcią o Jezusie, Ty, jak nikt inny, wprowadzasz nas na drogi zjednoczenia z Nim, abyśmy byli mocni wiarą i prawdą o godności człowieka i rodziny, abyśmy byli mocni nadzieją, którą pokładamy w Bogu żywym i prawdziwym i mocni miłością, która wyraziła się w krzyżu i zmartwychwstaniu Chrystusa, a bez której życie ludzkie nie ma korzeni, a ni sensu. Wierzymy, że Maryja jest zawsze obecna u boku Syna, jak również obecna pośród nas i naszych codziennych spraw, dlatego prośmy Maryję, aby codzienny rytm pacierzy różańcowych i zawierzenia apelowego odmierzał czas naszej pielgrzymki życia, a zarazem naszej jedności i wierności Bożym planom – zakończył arcybiskup.
Po Mszy świętej pielgrzymi udali się na Dróżki Kalwaryjskie, by powierzać Bogu przyniesione intencje. Pielgrzymka jest organizowana przez Ks. Prałata Stanisława Gasińskiego, kustosza sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce.
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium