03.05.2016 – Arcybiskupi Seniorzy u Matki Bożej Kalwaryjskiej

Zapraszamy do FOTOGALERII
Kard. Marian Jaworski przewodniczył 3 maja uroczystej Mszy św. w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kalwaryjskie sanktuarium świętowało tego dnia 375. rocznicę przyniesienia obrazu Matki Bożej.
Wraz z emerytowanym arcybiskupem Lwowa Mszę odprawiał kard. Franciszek Macharski. Uczestniczyli w niej również klerycy Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń z rektorem ks. dr. Józefem Morawą, dziekan kalwaryjski ks. Wiesław Cygan, kapłani, siostry zakonne i kilka tysięcy wiernych.
W wygłoszonej homilii kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Azariasz Hess OFM mówił, że obecność Maryi wpisana jest nie tylko w historię ludzkości i świata, ale także i szczególnie w historię polskiego narodu. Wspomniał śluby króla Jana Kazimierza i Jasnogórskie Śluby Narodu, złożone przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
Nawiązując do przypadającej na tę uroczystość Ewangelii o testamencie Chrystusa, w którym ofiarował Kościołowi swoją Matkę, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium podkreślał, że na Golgocie nie mogło zabraknąć Tej, dzięki której Jezus przyszedł na świat, a On sam miał wiele innych okazji, by Ją dać ludziom na Matkę. „Dlaczego stało się to właśnie na Golgocie? Bo chciał, abyśmy wypełnili Jego wolę i wiedział, że gdy poprosi nas o to w ostatniej chwili życia, to Mu tego nie odmówimy” – mówił kaznodzieja. O. Hess podkreślał, że jest to dowód wielkiej miłości Jezusa, który nie chce, by człowiek pozostał sam na drodze.
„Trzeba nam uczyć się od Maryi, co to znaczy wierzyć, kochać i walczyć” – kontynuował o. Kustosz. „Nauczmy się zwyciężać od Matki! Zaufajmy Panu Bogu bardziej niż sobie!” – apelował. Jego zdaniem, Maryja uczy człowieka zaufania, oddania Bogu i miłości.
Przywołując historię przyniesienia cudownego wizerunku Matki Bożej do sanktuarium kalwaryjskiego, o. Azariasz Hess podkreślał, jak wiele pokoleń od tego czasu nawiedziło to święte miejsce, zostawiając tu swoje życiowe problemy i trudności. „Ile ludzkich dramatów znalazło swe rozwiązanie przy Chrystusowym krzyżu na Górze Ukrzyżowania! O ilu nawróceniach mogłyby opowiedzieć kalwaryjskie konfesjonały! Ile tajemnic znają klęczniki, kraty i posadzka kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej!” – wyliczał.
„Wzorem tylu pokoleń, które tu pielgrzymowały, wzorem św. Jana Pawła II, za przykładem kalwaryjskich kardynałów Franciszka i Mariana, i my do Niej przychodzimy dziś z ufnością, zanosząc naszą modlitwę” – zakończył o. Kustosz.
Foto: fr. Filip Czub