Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

SPOWIEDŹ W SANKTUARIUM:  
 Od 1 XI do Niedzieli Palmowej (sezon zimowy) - 6.00 - 17.30
Od Niedzieli Palmowej do 31 X (sezon letni) - 6.00 - 19.30

Sukienki oraz Cudowny Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej




 

W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała gigapikselowa fotografia Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. To druga tego typu inicjatywa w Polsce.

Na prośbę kustosza Sanktuarium, o. Konrada Cholewy OFM, krakowski fotografik, Piotr Tumidajski, wykonał gigapikselową reprodukcję Obrazu Matki Bożej. Składa się na nią 700GB danych RAW. Artysta zrobił 4508 zdjęć, całość zawiera 9 miliardów pikseli. Zdjęcie zostało wykonane techniką zapewniającą najwyższą jakość, uwzględniającą przestrzenność dzieła. Obraz sfotografowano z nakładanymi  sukienkami i koronami.

 OBRAZ MATKI BOŻEJ KALWARYJSKIEJ bez sukienki

  

SUKIENKA JUBILEUSZOWA
Szatę wykonały siostry bernardynki z Krakowa w 2003 roku. Jest pamiątką jubileuszu czterystu lat sanktuarium i wizyty papieża Jana Pawła II (2002), który podarował Matce Bożej Kalwaryjskiej pektorał z masy perłowej. Krzyż ten został umieszczony na sercu Maryi. Precjoza naszyto na granatowy plusz nawiązując do tradycyjnego wzoru kalwaryjskich sukienek.

 

SUKIENKA 1050-LECIA CHRZTU POLSKI
Sukienka została wykonana jako pamiątka jubileuszu chrztu Polski, przez s. Wandę Sikorską, westiarkę. Bordowy kolor szaty nawiązuje do pasyjnego charakteru sanktuarium. Wśród licznych darów wotywnych pielgrzymów, nad rączką Dzieciątka umieszczono pierścień kard. Karola Wojtyły.

 

SUKIENKA KORONACYJNA
Sukienkę koronacyjną wykonały Siostry Felicjanki, na czele z bł. Angelą Truszkowską,
współzałożycielką zgromadzenia. Powstała na uroczystość koronacji Cudownego Obrazu NMP
Kalwaryjskiej, która miała miejsce 15 sierpnia 1887 roku. Na niebieskim aksamicie umieszczono dary
dziękczynne składane prze pątników, ułożone w formie kwiatów charakterystycznych dla
kalwaryjskiego wizerunku.

 

SUKIENKA KORALOWA
Pochodzi z okresu sprzed koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej (1887), jest najstarszą zachowaną szata wotywną. Została wykonana z korali szlachetnych. Sukienka jest eksponowana na stałe w feretronie z kopią cudownego obrazu.


   ************************************************

    Projekt był bardzo czasochłonny, jego realizacja trwała 40 dni. Samo fotografowanie zajęło artyście kilka dni. „Pomiędzy dniami zdjęciowymi następowała weryfikacja materiałów, próbne scalenie i łaczenie całości, tak, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku” – stwierdza Piotr Tumidajski. „Technika fotografii gigapikselowej polega na wykonaniu kilkuset zdjęć obrazu fragment po fragmencie, a następnie połączeniu ich w specjalistycznym programie komputerowym. W technice tej obraz traktowany jest wycinkowo, a po złożeniu całości mamy możliwość dowolnego zbliżania fragmentów dzieła – możliwości analizy jego struktury” – dodaje fotografik.

Projekt był wyzwaniem także dla stróżów Sanktuarium. Z uwagi na przybywających pielgrzymów, realizacja przedsięwzięcia odbywała się nocą. Kustosz przyznaje, że poruszająca była modlitwa w ogromnej bliskości obrazu, sam moment jego wyciągania oraz modlitwa wynagradzająca po zakończeniu prac. Najbardziej wzruszającą chwilą okazała się cicha modlitwa w czasie fotografowania. Przez cały czas przy obrazie modlili się bernardyni. „Miałem przed oczyma Apostołów czuwających z Maryją w Wieczerniku” – przyznaje  o. Konrad.


Artysta wykonał także fotografie szat wotywnych.

Zdaniem ojca Konrada Cholewy fotografia „[…] przyczyni się do jeszcze większej czci Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Dzięki życzliwości Pana Piotra i technicznym możliwościom obraz w doskonałej rozdzielczości będą mogli oglądać wierni z całego świata.”Dodatkowo będzie można z bliska oglądać wszystkie szaty zdobiące obraz Matki Bożej. „Sfotografowanie sukienek pozwoliło ukazać część historii związanej z kalwaryjskim wizerunkiem. Są na sukienkach dary wotywne wielu wiernych, którzy mogą zobaczyć podarowane przez siebie precjoza” – dodaje kustosz Sanktuarium. 

Zdjęcie obrazu na pewno umożliwi podziwianie jego artyzmu, ale przede wszystkim da jeszcze jedną szansę do kontemplacji piękna serca Maryi.



POLECAMY

Wybrane intencje

Proszę o zdrowie dla mojego taty Adama. Proszę aby biopsja którą musi zrobić we wrześniu była dobra, żeby guz nie był złośliwy, nie dawał przerzutów do innych narządów

Marta - Złocieniec


PIELGRZYM
KALWARYJSKI

Pielgrzym nr 72/2023


Temat numeru:
JUBILEUSZ 800-LECIA PIERWSZEJ SZOPKI W GRECCIO