Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 16.10.2016

1. Obchodzimy dziś 38. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra, który przyjął imię: Jan Paweł II i został pierwszym Papieżem nie - Włochem po ponad 4 wiekach. Właśnie ten dzień został ustanowiony przez Sejm RP w 2005 r. Dniem Papieża Jana Pawła II „w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory”. Dzisiaj o godz. 12.30 Ks. Kard. Stanisław Dziwisz dokona konsekracji kościoła św. Jana Pawła II na krakowskich „Białych Morzach”. Sanktuarium Św. Jana Pawła II to pierwsza w Krakowie świątynia poświęcona Papieżowi Polakowi, zbudowana dla uczczenia Jego osoby i pontyfikatu.
W związku z przeżywaną rocznicą, w dniu dzisiejszym po każdej Mszy św. zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia „Pokoju Papieskiego” w części klasztornej Sanktuarium. W tym miejscu odpoczywał Jan Paweł II podczas odwiedzin Kalwarii 19.08.2002 r. Znajduje się w tam wiele cennych pamiątek związanych z Jego osobą. Do Pokoju Papieskiego można wejść przez furtę obok zakrystii.

2. W ubiegłą niedzielę przeżywaliśmy Dzień Papieski pod hasłem: Jan Paweł II - Bądźcie świadkami miłosierdzia. Z serca dziękujemy za ofiary do puszek w wysokości: 4.424 zł. Ofiary te przeznaczone są na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin.

3. Przez cały październik nabożeństwa różańcowe odprawiane są w naszej bazylice bezpośrednio przed Mszą św. wieczorną, czyli o godz. 18.30. Zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej po Mszy św. Natomiast w piątki i soboty dodatkowo modlimy się na różańcu wraz z Pielgrzymami o godz. 2030. Zachęcamy także, aby tę wyjątkową i skuteczną modlitwę odmawiać wspólnie w gronie rodzinnym.

4. W liturgii Kościoła w tym tygodniu przeżywać będziemy:
- w poniedziałek - wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, Biskupa i Męczennika;
- we wtorek - święto św. Łukasza, Ewangelisty. Pamiętajmy modlitewnie w tym dniu o lekarzach, pielęgniarkach i wszystkich Pracownikach Służby Zdrowia, wypraszając zarówno im, jak i chorym, którym służą, Bożą opiekę i Błogosławieństwo;
- w środę - wspomnienie św. Piotra z Alkantary, Kapłana;
- w czwartek - uroczystość św. Jana Kantego, Kapłana - głównego Patrona Archidiecezji Krakowskiej;
- w piątek - wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, Biskupa;
- w sobotę - wspomnienie św. Jana Pawła II, Papieża. Zapraszamy w tym dniu wszystkich, a szczególnie mieszkańców Kalwarii i okolic oraz wszystkich czcicieli Św. Jana Pawła II, Pielgrzyma Kalwaryjskiego - na wspólną modlitwę. O godz. 15.00 odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, o 18.30 uczestniczyć będziemy w Nabożeństwie Różańcowym, a o 19.00 będzie sprawowana Msza św., na zakończenie której odmówimy Litanię do św. Jana Pawła II i uczcimy Jego relikwie. Zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej nastąpi po różańcu o 20.30.
Niech nasza obecność na Mszy św. w tym szczególnym dniu będzie wyrazem wdzięczności za dar Jana Pawła Wielkiego, który tu, w Kalwarii zachęcał nas, mówiąc: Módlcie się i kształtujcie poprzez modlitwę swoje życie. „Nie samym chlebem żyje człowiek” i nie samą doczesnością, i nie tylko poprzez zaspokajanie doczesnych, materialnych potrzeb, ambicji, pożądań, człowiek jest człowiekiem... „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale wszelkim słowem, które pochodzi z ust Bożych”. Jeśli mamy żyć tym słowem, słowem Bożym, trzeba „nie ustawać w modlitwie!” Może to być nawet modlitwa bez słów... Niech z tego miejsca do wszystkich, którzy mnie słuchają tutaj albo gdziekolwiek, przemówi proste i zasadnicze papieskie wezwanie do modlitwy. A jest to wezwanie najważniejsze. Najistotniejsze orędzie!

5. Przypominany również wszystkim nawiedzającym Kalwaryjskie Sanktuarium, że w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie umieszczone są na stałe relikwie krwi św. Jana Pawła II i św. Faustyny, odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do adoracji i uczczenia wspomnianych relikwii. Przy wejściu do kaplicy można także zostawiać prośby i podziękowania za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, w intencji których w każdy drugi czwartek m-ca o godz. 19.00 sprawowana jest Msza św. a po niej odprawiane jest nabożeństwo do świętego.

6. Zbliża się miesiąc listopad, miesiąc naszej szczególnej pamięci modlitewnej o bliskich nam Zmarłych. Kartki z ich imionami, które będą odczytywane w miesięcznych wypominkach prosimy składać w zakrystii.

7. Od sierpnia br. w Kaplicy Kapłańskiej Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach znajduje się kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wiemy, jak bliską sercu Karola Wojtyły była Matka Boża w znaku Kalwaryjskiej Ikony, o której sam powiedział, że to właśnie Ona „wychowywała jego serce od najmłodszych lat”. Cieszymy się, że w miejscu, gdzie każdego dnia przybywają setki Pielgrzymów z całego świata znalazł się tak drogi sercu Papieża Polaka wizerunek Kalwaryjskiej Madonny. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu i złożyli dar serca na nowe tabernakulum i oświetlenie Obrazu. Jeśli ktoś chciałby materialnie wesprzeć te prace, może to uczynić w zakrystii.

8. Jak informowaliśmy, trwałym pamiątką przeżywanego Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, która pozostanie na przyszłe pokolenia w Kalwarii, będzie nowa szata dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Sukienka, która obecnie zdobi Cudowny Obraz wykonana została z darów, jakie Wierni i Pielgrzymi ofiarowali Matce Bożej na 400-lecie istnienia Kalwarii. Jeśli ktoś poprzez złożenie wotum zechciałby uczestniczyć w powstaniu tego jubileuszowego daru dla Maryi, która tu, na Kalwarii «Króluje, Uzdrawia i Pociesza» może swój dar złożyć w zakrystii. Mamy nadzieję, że uda się przygotować i poświęcić nową szatę dla Matki Bożej na zakończenie Jubileuszu, czyli na Wielkanoc przyszłego roku.

9. Organizacja Green Office Ecologic przy współpracy z Fundacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Zbiórka ta odbędzie się w godzinach przedpołudniowych we wtorek - 18.10. br. na placu przed kościołem Parafialnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Każdy, kto przekaże zużyty sprzęt, otrzyma Kartę Przekazania Odpadu, a Fundacja dzięki temu będzie mogła realizować kolejne projekty budowy szkół, szpitali czy studni w krajach misyjnych.

10. Fundacja Dawcy Komórek Macierzystych i Szpiku - DKMS w przyszłą niedzielę - 23.10. br. na Placu Jana Pawła II w Wadowicach pod hasłem: „Pomóż Dawidowi i innym” przeprowadzi rejestrację chętnych, którzy mogą stać się dawcami szpiku, będącego jedynym ratunkiem dla osób oczekujących przeszczepu komórek macierzystych, czy szpiku kostnego. Dawca nie ponosi żadnego uszczerbku na zdrowiu i życiu, a badania z tym związane ponosi Fundacja. Przystępując do tej akcji możemy w bardzo konkretny sposób dać świadectwo naszej wiary i miłości wobec Boga i drugiego człowieka, którego życie jest zagrożone.

11. Przez wstawiennictwo Matki Najświętszej i Św. Jana Pawła II, zawierzmy Miłosiernemu Bogu nas samych, naszą Ojczyznę, nasze Rodziny i Bliskich, Chorych i Cierpiących, Pielgrzymów dnia dzisiejszego, Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia, jak również intencje naszych serc i tych wszystkich, którzy prosili nas o modlitwę na Kalwarii: Pod Twoją obronę uciekamy się…

Masz pytania odnośnie artykułu? Napisz do nas.