Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

Bp Miziński: waszym zadaniem jest przekazanie wiary następnym pokoleniom

Uroczystymi Nieszporami pod przewodnictwem Bpa Artura Mizińskiego rozpoczęły się w piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej najważniejsze obchody tygodniowego Odpustu Wniebowzięcia NMP. Po nabożeństwie Sekretarz KEP wraz z Metropolitą krakowskim Abp. Markiem Jędraszewskim poprowadzili tradycyjną Procesję Pogrzebu Matki Bożej. Uczestniczyło w niej ok. 80 tysięcy wiernych z kraju i zagranicy.

Procesja Pogrzebu rozpoczęła się w Domku Matki Bożej od uroczystych Nieszporów, którym przewodniczył Bp Artur Miziński. Sekretarz KEP przypominał w kazaniu, że kalwaryjskie dróżki wielokrotnie przemierzał Karol Wojtyła wraz ze swoim kilkuletnim synem, „nie przypuszczając wtedy, że tym samym wpływa na życie i wiarę przyszłego papieża i świętego”. Przywołał także moment, kiedy po śmierci matki Karola ojciec oddał go pod opiekę Matki Bożej. „Zobaczcie, jak doskonale testament Chrystusa wypowiedziany ustami swojego ojca wprowadził w życie mały Karol. Wziął Maryję za swoją Matkę, oddał Jej się cały. Nie skończyło się na tej jednej wizycie. Ojciec i syn wielokrotnie pielgrzymowali na Kalwarię, by powierzać Maryi swoje troski, problemy i wątpliwości, a po śmierci ojca Karol przybywał tu najpierw jako młodzieniec, później kapłan, biskup i jako papież. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowa Totus Tuus Maria i zachował je do swojej śmierci” - podkreślał kaznodzieja.

Według niego, jest to przykład wiary, która zaczęła się w domu rodzinnym i rozwijała w oparciu o przykład wiary rodziców. „To jest wasze zadanie: zaszczepić wiarę w waszych dzieciach i przyprowadzać je tutaj, do naszej Matki. Nie wolno wam zrzucić tej odpowiedzialności na katechetów czy księży w waszych parafiach!” - apelował bp Miziński, dodając, że pierwsze kroki w wierze, pierwsze modlitwy, nawyk uczęszczania na Mszę św. dziecko musi wynieść z domu. „I nie chodzi tu o wyuczenie dziecka pacierza, ale o wspólną modlitwę, wspólną niedzielną i świąteczną Eucharystię, i życie Ewangelią na co dzień w waszych domach” - zaznaczył.

Hierarcha stwierdził, że jest to najważniejszy warunek zachowania silnej wiary w przyszłych pokoleniach Polaków. „Teraz my jesteśmy odpowiedzialni za kształt Ojczyzny, ale już za kilkanaście lat ster przejmie kolejne pokolenie młodych Polaków i od nas zależy, jakie wartości będą dla nich ważne. Jeśli w waszych domach będzie wciąż krzyż, wspólna modlitwa i Bóg na pierwszym miejscu, dostrzegą to młodzi i odnajdą sens w swoim życiu” - tłumaczył pątnikom biskup. „Jeśli dzieci zobaczą, że szanujecie ludzkie życie i nie zgadzacie się na zabijanie dzieci czy starszych i schorowanych osób w imię fałszywej wolności i tolerancji, będą przestrzegać najwyższej wartości życia i będą postrzegać tę drogę jako jedynie właściwą” - zaznaczył.

Bp Miziński podkreślił jednak, że warunkiem skuteczności świadectwa życia Ewangelią na co dzień jest jego autentyczność. „Młodzi potrzebują autorytetów i nic nie stoi na przeszkodzie, aby tymi autorytetami byli przede wszystkim rodzice. Widząc swoich rodziców żyjących wiarą będą zakładać silne Bogiem rodziny, których wzór wynieśli z rodzinnego domu” - przekonywał i zaapelował, by to ważne zadanie przekazania wiary następnemu pokoleniu powierzać Matce Bożej.

W tradycyjnej procesji na Dróżkach Matki Bożej wędrowały asysty, orkiestry i pątnicy w strojach ludowych. Do Sanktuarium przybywa też coraz więcej młodych osób, które tradycyjnie w wigilię głównych uroczystości uczestniczą w Dniu Młodzieży. W sobotę wieczorem Mszy św. z udziałem kapłanów wyświęconych w tym roku na Placu Rajskim przed bazyliką będzie przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń.

W niedzielę odbędą się główne uroczystości odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Będzie im przewodniczył Abp Marek Jędraszewski.

Kalwaryjskie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należą do największych odpustów maryjnych w Polsce.