Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

31.12.2020 - IDŹMY W NOWY ROK Z MARYJĄ

- Za kim chcemy iść? Komu chcemy zawierzyć nowy czas, nowy rok, naszą przyszłość – pytał o. Konrad Cholewa OFM podczas Eucharystii. Kustosz sanktuarium przewodniczył modlitwie przebłagalnej i dziękczynnej w kalwaryjskiej bazylice.
   
Podczas homilii Ojciec Konrad zwracał uwagę na słowa św. Jana z pierwszego czytania o Antychryście, który nadchodzi.
- Antychryst to ten, kto chce zniszczyć wszystko w człowieku i w ludzkości, co ma źródło w Bogu. Antychryst to ten, kto postępuje we wszystkim odwrotnie niż Pan Jezus i nienawidzi miłości, przebaczenia, pokory, radości, czystości. Antychryst jest ojcem kłamstwa, przeciwnikiem życia. Za wszelką cenę chce wyrwać człowieka z rąk Pana Boga, dlatego będzie atakował nas z każdej strony.
    
Zakonnik mówił, że w minionym czasie doświadczaliśmy jego działania w nas, w naszej Ojczyźnie i w świecie. Przypomniał, że Ewangelia kolejny raz przypomina nam o Słowie, które stało się Ciałem.
- Jezus Chrystus, Syn Boży, zamieszkuje na ziemi pośród ludzi, aby mieli życie, aby mieli je w obfitości, aby rozświetlić wszelkie mroki i ciemności, które są w człowieku i w świecie: ciemności grzechu, podziałów, sporów, nienawiści, choroby, panującej pandemii, śmierci.
   
Zwrócił uwagę, że obecność na modlitwie jest odpowiedzą na pytanie: Za kim chcemy iść.
- Żegnając stary rok dziękujemy Dobremu Bogu za Jego opiekę nad nami, nad tym sanktuarium i przybywającymi tutaj pielgrzymami. Dziękujemy Wam, Siostry i Bracia, za dobro, którego doświadczaliśmy od siebie nawzajem, modląc się razem na kalwaryjskiej górze.
   
Przełożony wyraził wdzięczność współbraciom, siostrom zakonnym, pracownikom, grupom działającym przy sanktuarium oraz wszystkim dobrodziejom i pielgrzymom. Przypomniał, że ostatni czas był trudny, ale dzięki życzliwości i wsparciu wiernych oraz instytucji państwowych, udało się sanktuarium przeprowadzić przez ten czas, a przede wszystkim zachować miejsca pracy dla świeckich posługujących w sanktuarium.  
- Mamy jednak świadomość, iż najważniejsza jest troska o ustrzeżenie wiary w naszych sercach, w naszych rodzinach, w naszej Ojczyźnie. O to zabiegajmy w zbliżającym się nowym roku. Idźmy w ten czas z podniesioną głową, z nadzieją, ze świadomością, że jest z nami Chrystus, który to nam obiecał: „Ja jestem z wami aż do skończenia świata”. A jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam – zakończył Kustosz.
    
Przed Eucharystią odbyło się nabożeństwo z modlitwami przebłagania i dziękczynienia za 2020 rok i procesja eucharystyczna. W Godzinie Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, różaniec oraz odśpiewano Suplikacje, Przed oczy Twoje i Te Deum.
    
Podczas nabożeństwa szczególnie dziękowano Bogu za łaski udzielone w roku setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II, Pielgrzyma Kalwaryjskiego, za każde dobro oraz wszystkie prośby wysłuchane w ciszy cudownej kaplicy i na Kalwaryjskich Dróżkach. Wspomniano heroizm świętego Szymona z Lipnicy, którego wstawiennictwa przywołują pielgrzymi i zakonnicy w czasie trwającej pandemii.

 
 
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium