Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

28.09.2019 – POZNAWAĆ WOLĘ BOGA I ODWAŻNIE JĄ WYPEŁNIAĆ – XII PIELGRZYMKA RODZIN DIECEZJI BIELSKO – ŻYWIECKIEJ

POZNAWAĆ WOLĘ BOGA I ODWAŻNIE JĄ WYPEŁNIAĆ – XII PIELGRZYMKA RODZIN DIECEZJI BIELSKO – ŻYWIECKIEJ

 
Do Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej przybyła XII  Pielgrzymka Rodzin Diecezji Bielsko – Żywieckiej. Wierni wzięli udział w Drodze Krzyżowej na dróżkach oraz uroczystej Eucharystii, której przewodniczył bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji, w koncelebrze licznie przybyłych kapłanów.

 
Na początku Mszy świętej wszystkich zebranych przywitał o. Micheasz Okoński OFM, wikary kalwaryjskiego klasztoru. Odwołując się do słów z dzisiejszej Ewangelii: „Weźcie wy sobie dobrze do serca te słowa: Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi”, mówił:
- Gdzież lepiej, niż tu, na Kalwarii doświadczyć Jezusowej miłości, która sięga aż po krzyż, po ukrzyżowanie? Gdzież lepiej, niż tu, na Kalwarii doświadczyć bliskości Maryi, która pod krzyżem stała się naszą Matką, która rozumie każdego z nas?

 
Ksiądz Biskup w kazaniu nawiązywał do hasła tegorocznej pielgrzymki – poznawać wolę Boga i odważnie ją wypełniać.
- Kiedy człowiek pozna wolę Boga, a później chce ją wypełnić, w sposób najdoskonalszy naśladuje Maryję i odpowiada tak jak Ona powiedziała w Nazarecie: Niech mi się stanie według twego słowa. To znaczy poznać wolę, ale także ją wypełnić – niech się stanie.

 
Przywołując postać św. Melchiora Grodzieckiego, biskup dawał wskazówki co zrobić, by wypełniać wolę Boga. Zachęcał, by rozpoznawać ją w całej historii swojego życia i doceniać pragnienia i myśli o podjęciu życiowej drogi.
- Takie stanięcie przed Bogiem, z całym życiem, jest najlepszym tłem do tego momentu, by podjąć ważną decyzję.

 
Biskup stwierdził, że są różne sposoby rozpoznawania woli Boga, ale każdemu z nich towarzyszy pokój serca.
- Możemy dopiero powiedzieć, że wtedy, kiedyśmy poznali zamiary Boga, kiedy decydujemy się rzeczywiście zamiary Pana Boga realizować; te, które są rozłożone na lat kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt i te, które da się zrealizować w przeciągu godziny; dopiero kiedy decyduję, że chcę tego, bo wiem, że Bóg tego chce; dopiero wtedy, kiedy piętrzą się trudności i przeciwności, kiedy się pojawiają zniechęcenia; dopiero wtedy, kiedy przełamujemy te trudności, a nawet wtedy, kiedy pojawia się niewiara, zwątpienie, zakwestionowanie motywacji i sensu, a może kiedy nie widzimy nawet wdzięczności od człowieka, któremu okazaliśmy miłosierdzie; dopiero wtedy możemy powiedzieć, że to wypełnienie woli Bożej. Tak rodzi się świętość.

  
Biskup przekonywał, że w wypełnieniu woli Bożej konieczna jest konsekwencja.
- Niech ta pielgrzymka, w której jest wiele naszej ofiary, trudu i poświęcenia, pozostanie w naszej pamięci jako zachęta, może kolejna w naszym życiu, do tego, aby poznawać wolę Boga wobec mojej osoby, współmałżonka, wobec dzieci, wobec tego miejsca, za które jestem odpowiedzialny, żeby na prawdę chcieć poznawać wolę Boga najlepiej jak mogę i odważnie ją wypełniać – zakończył kaznodzieja.

  
Po Eucharystii odbył się festyn rodzinny z animacjami i zabawami dla dzieci.

   

Organizatorem pielgrzymki jest Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Bielsko – Żywieckiej. W tym roku przebiegała pod patronatem świętego Melchiora Grodzieckiego. Rok 2019 jest przeżywany w województwie śląskim, jako rok św. Melchiora Grodzieckiego.

 

 
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium