Święto Prowincji
W dniach 8–9 maja 2026 r. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło
się Święto Prowincji. Był to czas szczególnego dziękczynienia za jubileusze kapłańskie naszych braci,
w którym wzięło udział ponad 70 zakonników z klasztorów bernardyńskich w Polsce i z zagranicy.
Piątek: Braterska wspólnota
Spotkanie rozpoczęło się w piątkowe popołudnie przed obliczem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wspólna
modlitwa Nieszporami oraz nabożeństwo majowe wprowadziły nas w klimat braterskiego spotkania,
którego celem było umocnienie więzi i dostrzeżenie na nowo piękna franciszkańskiego powołania.
Dzień zakończył się rekreacją, będącą okazją do rozmów i dzielenia się doświadczeniem codziennej
posługi.
Sobota: Ludzkie oblicze świętości
Sobotni poranek bracia rozpoczęli od wspólnej modlitwy brewiarzowej i śniadania, po którym
wysłuchali konferencji o. Tomasza Czajki OFMConv, rektora WSD Franciszkanów w Krakowie. W
prelekcji pt. „Ludzkie oblicze świętego. Franciszek i bracia”, prelegent – jako specjalista z teologii
duchowości – wskazał na fundamenty relacji międzyludzkich w zakonie, inspirując się postawą św.
Franciszka wobec swoich współbraci.
Dziękczynienie za jubileusze kapłaństwa
Kulminacyjnym punktem świętowania była uroczysta Eucharystia w samo południe, w czasie której
dziękowaliśmy za dar życia kapłańskiego naszych braci:
60-lecie: o. Andrzej Pabin, o. Józef Żuk.
50-lecie: o. Emilian Lenart, o. Edmund Świerczek.
25-lecie: ojcowie Joachim Ciupa, Honorat Ćwikła, Fulbert Fulbertowski, Albin Kolarski,
Wiktoryn Krysa, Roland Pancerz oraz Dominik Siuta.
Mszy św. przewodniczył złoty jubilat, o. Emilian Lenart. Homilię wygłosił Minister Prowincjalny, o.
Egidiusz Włodarczyk. Kaznodzieja nawiązując do ewangelicznej szczerości Jezusa, zauważył, że tylko
On – w przeciwieństwie do fałszywych proroków – otwarcie mówi uczniom o cierpieniu. Iść za
Chrystusem oznacza więc zgodzić się na udział w Jego losie:
„Jezus tych, których powołał, prowadzi w miejsca trudne. Pozwala im doświadczyć lęku, poczucia
zagrożenia, zdrady, samotności Ogrójca czy ciężaru fałszywych oskarżeń. (…) Sługa nie jest większy od
swego Pana – jeśli wybralibyśmy tylko radosne momenty przemienienia, odrzucając drogę do Egiptu
czy na skraj przepaści, trwalibyśmy w złudzeniu”.
Prowincjał wskazał, że jedyną „walutą”, która nadaje skuteczność posłudze, jest duch ofiary:
„Tylko duch ofiary usuwa to, co niewłaściwe duszy kapłana i zakonnika, i sprawia, że może tam
panować prawdziwa miłość, z której płynie pokój i promieniująca wokół radość”.
Homilię Ojciec Prowincjał zakończył wspólnym życzeniem, by słowa: „Nie jesteście ze świata, bo Ja
was wybrałem”, brzmiały w sercach wszystkich braci – od jubilatów po najmłodszych postulantów –
dodając im otuchy w codziennym odpowiadaniu na dar Bożego powołania.
Wyrazem wdzięczności całej wspólnoty były szczególne upominki, które na zakończenie Mszy świętej
wręczył Minister Prowincjalny. Wszyscy jubilaci otrzymali błogosławieństwa od papieża Leona XIV,
będące znakiem jedności z Kościołem powszechnym. Złoci jubilaci zostali dodatkowo obdarowani jubileuszowymi krzyżami w formie laski – wymownym symbolem przypominającym, że to właśnie
krzyż Chrystusa ma być ich najpewniejszą podporą na dalsze lata posługi.
o. Alojzy Garbarz OFM | Rzecznik Prasowy Bernardynów
fot. br. Maksymilian Olszewski OFM




















































