Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

SPOWIEDŹ W SANKTUARIUM:  
 Od 1 XI do Niedzieli Palmowej (sezon zimowy) - 6.00 - 17.30
Od Niedzieli Palmowej do 31 X (sezon letni) - 6.00 - 19.30

Wspólnota FZŚ – o nas





 

 
Franciszkański Zakon Świeckich


    
Mianem Trzeciego Zakonu Świeckich Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. określa „stowarzyszenie, którego członkowie żyjąc w świecie uczestniczą w duchu jakiegoś instytutu zakonnego, pod wyższym kierownictwem tegoż instytutu, prowadzą życie apostolskie i zdążają do chrześcijańskiej doskonałości” (KPK kan. 303). Podobnie, jak zakony regularne tak i trzecie zakony posiadają swoją osobowość prawną wyrażoną w Regule, Konstytucjach i innych zarządzeniach wykonawczych, aprobowanych przez Stolicę Apostolską. Z kolei sprawy związane ze sprawowaniem kultu Bożego zawarte są w Rytuale.
     Historia tercjarstwa franciszkańskiego na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej nierozerwalnie związana jest z działalnością duszpasterską OO. Bernardynów. Znajduje to potwierdzenie w publikacji ks. Hieronima Eugeniusza Wyczawskiego OFM Kalwaria Zebrzydowska. Historia klasztoru Bernardynów i kalwaryjskich Dróżek. Wśród pierwszych franciszkanów świeckich, mieszkających na terenie objętym działalnością Zakonu Braci Mniejszych, wymienia wspomniany autor m. in.: wojewodę Mikołaja Zebrzydowskiego – fundatora Kalwarii, Szymona Bibersteina-Starowieyskiego, dziedzica Tłuczani, ks. Michała Piątkowskiego – proboszcza lanckorońskiego, Mikołaja Grabskiego – dziedzica Konar, Mariannę Gałkowską z Krzywaczki, Salomeę Jezierską – skarbnikową oświęcimską.
     Obecnie kalwaryjska wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich liczy 48 osób.
     Co trzy lata odbywają się we wspólnocie kapituły miejscowe, na których, w obecności wyższych przełożonych regionu krakowskiego, wybierana jest Rada, a mianowicie: przełożony, jego zastępca, mistrz formacji, skarbnik, sekretarz, animator powołaniowy, infirmarz, bibliotekarz i radny odpowiedzialny za współpracę ze wspólnotą Młodzieży Franciszkańskiej.
     W ostatnią niedzielę miesiąca odbywają się zebrania braterskie poprzedzone Mszą św., a w I sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Tradycją stały się spotkania opłatkowe, organizowane co roku w styczniu, udział w pielgrzymkach Franciszkańskiego Zakonu Świeckich do Częstochowy (w lipcu) i do Kalwarii Zebrzydowskiej (we wrześniu).
     Członkowie kalwaryjskiej wspólnoty biorą też czynny udział w czuwaniach organizowanych co miesiąc w kościele Trzeciego Upadku oraz nabożeństwach mających miejsce w bazylice. Animują również sami niektóre formy pobożności np. Drogę Krzyżową w intencji Ojca Świętego i pielgrzymki, na które zapraszają wszystkich wiernych. Pewna liczba członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich pracuje w Kole Radia Maryja oraz czynnie bierze udział w spotkaniach modlitewnych Grupy Zawierzenia.
     W zakres działań społecznych o charakterze pedagogiczno-wychowawczym wchodzi przede wszystkim apostolstwo własnego przykładu życia chrześcijańskiego, realizowanego zarówno w rodzinach jak i w miejscu pracy. Tak pojmują swoje zadania m. in. siostry, które wykonują zawód nauczyciela. W pracy z młodzieżą wykorzystują wartości wypływające z motywów religijnych.
     Tercjarze podejmują także inicjatywy o charakterze kulturalno-oświatowym. Znajduje to wyraz w czynnym udziale niektórych członków w pracach Klubu Myśli Chrześcijańskiej, zaangażowaniu we współpracę z Wydawnictwem OO. Bernardynów Calvarianum i publikowaniu w tej oficynie własnych prac. Ponadto utrzymywane są przez dwie siostry kontakty z krakowskim Ośrodkiem Studiów Franciszkańskich, agregowanym do Papieskiej Akademii Teologicznej. Działalność na tym polu przejawia się w uczestnictwie w sesjach naukowych organizowanych wspólnie z Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów i spotkaniach z kadrą naukową wyżej wymienionego Ośrodka.
     Wspólnota włącza się również w działalność charytatywną. Polega ona na organizowaniu zbiórek odzieży i środków finansowych, przeznaczonych dla osób poszkodowanych przez różne kataklizmy, zarówno w kraju, jak i za jego granicami. W zakres omawianych działań wchodzi też zaangażowanie sióstr i braci ze wspólnoty w opiekę nad ludźmi starszymi, niedołężnymi i chorymi.
     Tercjarze franciszkańscy angażują się również w działalność o charakterze politycznym. Jest to zgodne z Regułą zakonną. Wchodzą w skład komisji wyborczych, biorą udział w akcjach mających na celu wyjaśnianie różnych kwestii społecznych w duchu nauki Kościoła, a także w akcjach zbierania podpisów pod petycjami i protestami wyrażającymi sprzeciw wobec różnego rodzaju nadużyciom mającym miejsce zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnopolskiej.
     Przedstawione wyżej fakty świadczą o tym, że Franciszkański Zakon Świeckich na trwałe wpisał się w historię Kalwarii Zebrzydowskiej. Istnienie wspólnoty tercjarskiej świadczy o żywotności idei głoszonych ponad siedemset lat temu przez św. Franciszka z Asyżu oraz dowodzi, że można je realizować żyjąc w środowisku rodzinnym i zawodowym. Należy żywić nadzieję, że wspólnota kalwaryjska będzie się stale powiększać o grono ludzi młodych, pełnych inicjatywy i gotowych do służby Bogu i społeczności lokalnej.

Opracowała:
                     Małgorzata Kasprzyk OFS
                 Kalwaria Zebrzydowska



POLECAMY

Wybrane intencje

Matko Boża prosimy abyś wstawiała się u Pana Jezusa za Nataszą, Martyną, Michałem, Ireną, Gosią, Flipem, Joanną, Januszem i Janem wypraszając dla Nich: zdrowie, opiekę od zła, szczęśliwą podróż i obfite błogosławieństwo w życiu. Amen

Jan - Wieruszów


PIELGRZYM
KALWARYJSKI

Pielgrzym nr 72/2023


Temat numeru:
JUBILEUSZ 800-LECIA PIERWSZEJ SZOPKI W GRECCIO