Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

XIX Niedziela Zwykła – ROZPOCZĘCIE ODPUSTU WNIEBOWZIĘCIA NMP – 12.08.2018

1. Na kalwaryjskim wzgórzu, w domu Matki, Pani Kalwaryjskiej, w imieniu ojca kustosza oraz ojców i braci posługujących w naszym Sanktuarium witamy wszystkich Pielgrzymów i Gości, a także mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej i okolic.

2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy doroczne obchody związane z Zaśnięciem i Wniebowzięciem Najśw. Maryi Panny.
Mszą św. sprawowaną o godz. 15.00, rozpoczniemy procesję Współcierpienia Maryi, którą zakończymy Nieszporami w domku Matki Bożej około godz. 18.00. Podczas procesji, niosąc figurę Matki Bożej Bolesnej rozważać będziemy Jej boleści.

3. W tym tygodniu, od poniedziałku do soboty, porządek nabożeństw w naszym Sanktuarium jest następujący: codziennie o godz. 5.30: odsłonięcie cudownego Obraz Matki Bożej i Godzinki o Niepokalanym Poczęciu, następnie o godz. 6.00 Msza św. z okolicznościowym kazaniem. W czasie tych Mszy św. modlić się będziemy w następujących intencjach:
• poniedziałek: za chorych i cierpiących;
• wtorek: w intencji naszych rodzin;
• środa: w intencji naszej Ojczyzny, wspominając setną rocznicę Odzyskania Niepodległości;
• czwartek: w intencji Ojca Świętego i całego Kościoła;
• piątek: w intencji żyjących i zmarłych dobrodziejów Kalwarii;
• sobota: w intencji młodzieży i nowych powołań do służby w Kościele.
Od godz. 7.00 do godz. 17.00 zaplanowany jest obchód dróżek kalwaryjskich przez poszczególne kompanie pielgrzymkowe, natomiast o godz. 18.00 odprawiać będziemy uroczyste Nieszpory z kazaniem, a następnie wieczorna Eucharystia o godz. 19.00. Dzień odpustowy kończyć będziemy o godz. 20.30 Modlitwą różańcową i Apelem w kaplicy Matki Bożej, po czym nastąpi zasłonięcie cudownego Obrazu Matki Bożej.

4. W dniu dzisiejszym z Zabawy, rodzinnej parafii błog. Karoliny Kózkówny wychodzi piesza pielgrzymka młodzieży do naszego Sanktuarium. Młodzież przyniesie relikwie błogosławionej dziewicy i męczennicy na Kalwarię, spełniając tym samym jej wielkie marzenie o przybyciu do naszego Sanktuarium na odpust. Pielgrzymka dotrze do naszego klasztoru w środę, 15 sierpnia. Uroczyste wprowadzenie relikwii zaplanowano na godz. 18.40. Zapraszamy do udziału w powitaniu Błogosławionej na Kalwarii.

5. Jutro, w poniedziałek, obchodzić będziemy uroczystość Najśw. Maryi Panny Kalwaryjskiej, z tej racji porządek Mszy św. będzie jak w każdą niedzielę i święta; o godz. 11.00, sumie odpustowej przewodniczyć będzie Jego Eminencja ks. Kardynał Marian Jaworski w koncelebrze kapłanów dekanatu kalwaryjskiego; natomiast o godz. 20.00, w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej śpiewany będzie Akatyst ku czci Bogarodzicy Maryi zakończony różańcem i Apelem maryjnym.

6. W środę, 15 sierpnia, obchodzić będziemy liturgiczną uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, z tej racji porządek Mszy św. w naszej bazylice będzie niedzielny. Mszy świętej o godz. 11.00, w intencji Ojczyzny, przewodniczył będzie o. Prowincjał Teofil Czarniak OFM. Po każdej Eucharystii poświęcać będziemy zioła, owoce i kwiaty.

7. W czwartek wieczorem, chcemy popatrzeć na tereny misyjne, gdzie posługują nasi bernardyńscy misjonarze: o godz. 19.00, na Placu Rajskim, sprawowana będzie Msza św. koncelebrowana przez naszych bernardyńskich misjonarzy; po Eucharystii rozpocznie się Wieczór misyjny przeżywany razem z zaproszonym zespołem muzycznym „Lubelska Federacja Bardów”, koncert odbędzie się na parkingu, obok ołtarza polowego.

8. W piątek, razem z pielgrzymami, obchodzić będziemy uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej. W tym dniu uczestniczyć będziemy w procesji pogrzebu Matki Bożej. O godz. 15.00, w domku Matki Bożej, odprawimy uroczyste Nieszpory, którym przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, natomiast okolicznościowe kazanie wygłosi bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej; w uroczystościach uczestniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który na zakończenie procesji, przy kościele Matki Bożej, przewodniczyć będzie Mszy św. i wygłosi okolicznościowe kazanie.

9. W sobotę przeżywać będziemy kalwaryjski dzień młodych: o godz. 10.00 w sali papieskiej w Domu Pielgrzyma rozpocznie się spotkanie z dr. Jackiem Pulikowskim, wybitnym specjalistą z dziedziny ludzkiej płciowości, autorem wielu książek o relacjach damsko – męskich, następnie o godz. 13.00 w bazylice młodzież przeżywać będzie Nabożeństwo pojednania, a o godz. 15.30 rozpocznie się Droga krzyżowa na kalwaryjskich dróżkach (od kaplicy "U Piłata"). O godz. 19.00 na wzgórzu Ukrzyżowania rozpocznie się Nabożeństwo i procesja światła z udziałem ruchu Czystych Serc. Tradycyjnie na zakończenie nabożeństwa, o godz. 20.00 sprawowana będzie Eucharystia, której przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń w koncelebrze naszych współbraci, którzy w tym roku przyjęli święcenia prezbiteratu. Msza św. zakończy się Apelem jasnogórskim, dlatego nie będzie już nabożeństwa różańcowego w bazylice. Na zakończenie dnia młodych, przy scenie obok ołtarza polowego, odbędzie się koncert Agnieszki Cudzich z zespołem.

10. Za tydzień, w niedzielę, obchodzić będziemy główne uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. W naszym Sanktuarium, Msze św. sprawowane będą o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, ok. 13.30, 15.00, 17.00 i 19.00. W niedzielę, o godz. 6.30, przy kościele Grobu Matki Bożej, Mszą św. w intencji pielgrzymów kalwaryjskich rozpocznie się procesja Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, która zakończy się sumą odpustową na ołtarzu polowym o godz. 11.00. Odpustowej Mszy św. Pontyfikalnej przewodniczyć będzie abp Józef Michalik z Przemyśla w koncelebrze biskupów naszej Archidiecezji oraz kapłanów przybyłych na odpust.
Na zakończenie odpustu, o godz. 18.00 odprawimy Nieszpory z procesją, w czasie której niesiona będzie figura Matki Bożej Wniebowziętej. W niedzielę przeżywać będziemy także 16. rocznicę II papieskiej pielgrzymki Jana Pawła II do naszego Sanktuarium.

11. Przypominamy, że – w dni powszednie – w naszej bazylice, w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP trwa całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu, natomiast w kościele III Upadku sprawowana jest msza święta o godz. 7.00. Codziennie o godz. 20.30, w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej odmawiamy różaniec zakończony Apelem jasnogórskim, po czym następuje zasłonięcie Cudownego Obrazu. W niedziele Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmawiamy wspólnie o godz. 14.45, natomiast w dni powszednie o godz. 15.00.

12. W czasie odpustu intencje mszalne można zamawiać przy furcie klasztornej a także na Placu Rajskim i na krużgankach drogi krzyżowej: przyjmujemy na Msze św. indywidualne oraz wieczyste, które odprawiane są codziennie o godz. 6.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, a także Msze św. gregoriańskie. Imiona zmarłych na Msze św. wypominkowe można składać do skarbony Dobrego Pasterza umieszczonej przy ołtarzu św. Marii Magdaleny.
Podziękowania i prośby do Matki Bożej Kalwaryjskiej można składać do skarbony w kaplicy Cudownego Obrazu. Ci, którzy wyprosili u Matki Bożej cudowne łaski proszeni są o składanie świadectw w zakrystii o cudownym wstawiennictwie Kalwaryjskiej Pani; także w zakrystii można składać wota dziękczynne.

13. Wszystkich młodych, poszukujących drogi życia zachęcamy do odwiedzenia ośrodka powołaniowego mieszczącego się na krużgankach, przyjmujemy kandydatów na kapłanów oraz braci zakonnych. Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji powołanych i nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych oraz do służby Bożej.
W tym samym miejscu mieści się biuro misyjne MUTIMA. W centrum misyjnym możemy obejrzeć pamiątki z naszych misji, możemy zakupić koszulki z logiem misyjnym, smycze misyjne, film „Misja Kongo” i kwartalnik Ziemia Święta.

14. Zapraszamy do kiosku klasztornego i księgarni na podwórzu klasztornym oraz do jadłodajni, kawiarni i restauracji.

15. Wszystkim zainteresowanym polecamy nowy numer „Pielgrzyma Kalwaryjskiego”, który dostępny będzie od środy w kiosku i na furcie klasztornej oraz specjalne wydanie Biblii z wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej, którą nabywać możemy przed wejściem na Placu Rajskim przed Bazyliką.

16. Sanktuarium Kalwaryjskie włączyło się w proces niesienia pomocy osobom zagrożonym i cierpiącym na skutek problemów alkoholowych i innych uzależnień oraz przez swoje działania propaguje i rozwija cnotę trzeźwości, krzewi i wspiera trzeźwy model życia w społeczeństwie. W tym celu przy Danktuarium zostało powołane Duszpasterstwo Trzeźwości, które – w czasie odpustu, od poniedziałku do soboty, w godzinach od 14.00 do 18.00 – otwiera Punkt Pierwszego Kontaktu dla osób uzależnionych i członków ich rodzin, który ma swoje miejsce w sali „J” w krużgankach w podwórzu klasztornym.

17. Przypominamy, że wszystkie parkingi przy Sanktuarium i toalety na dróżkach są bezpłatne. Przestrzegamy przed nieuczciwymi ludźmi, którzy mogą wykorzystać naszą niewiedzę.
W czasie odpustu posługę medyczną świadczy Służba Maltańska, którzy są do dyspozycji między pielgrzymami, w razie potrzeby prosimy zwracać się do nich o pomoc.

18. Zapraszamy do pielgrzymowania na Kalwarię:
• Centralne Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę obchodzone będą w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 7 września 2018 roku. W tym dniu, o godz. 19.00, pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, modlić się będziemy w intencji Ojczyzny, a następnie rozpocznie się Wielkie Patriotyczne Śpiewanie przy ołtarzu polowym.
• 8 września 2018 roku do kalwaryjskiego Sanktuarium przybędzie Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Spotkanie rozpocznie się drogą krzyżową od Piłata o godz. 9.30, a następnie sprawowana będzie msza święta o godz. 12.00.
• Już dziś zapraszamy na doroczną pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, która rozpocznie się 16 września br. Drogą krzyżową o godz. 9.00, a następnie Msza św. o godz. 11.00, której przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
• W bieżącym roku, wraz z całym Kościołem, dziękujemy Bogu także za pontyfikat św. Jana Pawła II, który przed czterdziestu laty został wybrany na papieża. W dniu 7 października 2018 roku, w Sanktuarium kalwaryjskim dziękować będziemy za Jana Pawła II podczas Mszy św. sprawowanej przez ks. Kardynała Stanisława Dziwisza o godz. 11.00, następnie o godz. 13.00 weźmiemy udział w Dróżkach Pana Jezusa, które były tak bliskie Świętemu Pielgrzymowi Kalwaryjskiemu. Dziękując za papieskie pielgrzymki do Kalwarii pragniemy zorganizować także samolotową pielgrzymkę do grobu św. Jana Pawła II, która odbędzie się od 8 do 12 października. Bliższych informacji można uzyskać przy furcie klasztornej.

19. W październiku ubiegłego roku nasza zakonna Prowincja utworzyła Sekretariat Dzieł Bernardyńskich, który został nazwany „Opus Bonum”, czyli dobre dzieło. Inicjatywy duszpasterskie i charytatywne, które podejmowane są przez naszych Współbraci są prawdziwie dobrą działalnością. Jednym z zadań sekretariatu jest pomoc niesiona naszym starszym Współbraciom, którzy wymagają opieki. Z tej racji w naszym Wyższym Seminarium Duchownym powstaje infirmeria, czyli miejsce, w którym mogliby zamieszkać nasi starsi i chorzy ojcowie oraz bracia, potrzebujący stałej i specjalistycznej opieki. Do zrealizowania tego dobrego dzieła, oprócz modlitwy, potrzebne są środki materialne, aby przygotować godne pomieszczenia dla naszych Współbraci. Wszyscy, którzy chcieliby wspomóc to dzieło mogą to uczynić udając się przed wejście do kaplicy św. Antoniego od strony krużganków drogi krzyżowej – tam ustawione jest stanowisko i nasi Bracia chętnie udzielą wszelkich informacji dotyczących dobrych dzieł prowadzonych przez naszą Prowincję.
Każdy, kto zechce wspomóc inicjatywę przygotowania infirmerii przez modlitwę lub złożenie ofiary, zostanie wpisany do księgi darczyńców, za których w każdą pierwszą sobotę miesiąca w kościele III Upadku na dróżkach sprawowana jest Msza św.

20. Pragniemy poinformować wszystkich Pielgrzymów, iż w ostatnim czasie zostało wykonane oświetlenie w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej mające na celu uwypuklenie piękna ołtarza, obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, a także doświetlenie kaplicy na czas sprawowania Eucharystii i nabożeństw. Na prośbę wiernych w bazylice zostały także umieszczone nowe dźwiękoszczelne, zamykane konfesjonały: cztery w nawie główniej i dwa w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP. Mamy nadzieję, że pomogą i ułatwią one Pielgrzymom i Wszystkim przybywającym do Sanktuarium kalwaryjskiego przeżywanie sakramentu pokuty. Trwa budowa nowoczesnej auli multimedialnej oraz kaplicy w Domu Pielgrzyma. W najbliższym czasie planujemy również wymianę okien w bazylice, gdyż obecne, ze względu na stan, nie spełniają już swojego zadania, zwłaszcza w okresie zimowym. Podejmowane przez klasztor inicjatywy można wesprzeć ofiarami składanymi w zakrystii.

21. Wszystkim, którzy przybyli na Kalwarię dziękujemy za trud pielgrzymowania po kalwaryjskich dróżkach i za świadectwo miłości do Jezusa i Maryi, a także za ofiary składane na tacę i do skarbon. Wszystkim życzymy dobrego i błogosławionego pobytu na tym świętym miejscu, które było tak bardzo bliskie św. Janowi Pawłowi II. Niech wstawiennictwo Matki Najświętszej, Pani Kalwaryjskiej wyprasza wszystkim potrzebne dary i łaski a Boże błogosławieństwo niech wam towarzyszy na wszystkich dróżkach codziennego życia. Szczęść Boże!


Masz pytania odnośnie artykułu? Napisz do nas.