Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

Kalwaria Zebrzydowska: abp Marek Jędraszewski odprawił Mszę św. na zakończenie procesji Pogrzebu Matki Bożej

Z udziałem ok. stu tysięcy pielgrzymów z kraju i zagranicy odbyła się w Kalwarii Zebrzydowskiej Procesja Zaśnięcia NMP, czyli tzw. pogrzeb Matki Bożej. To jeden z najważniejszych elementów tradycyjnego Odpustu Wniebowzięcia NMP, który jest jednym z największych tego typu uroczystości w Polsce.

Procesja Pogrzebu Matki Bożej zgromadziła na kalwaryjskich dróżkach ok. sto tysięcy pielgrzymów z Polski południowej, Czech i Słowacji. Rozpoczęła się Nieszporami maryjnymi pod przewodnictwem Sekretarza KEP Bpa Artura Mizińskiego. Potem pielgrzymi, wraz z nim oraz z Abp. Markiem Jędraszewskim, przeszli w wielogodzinnej procesji do kościoła Grobu Matki Bożej w Brodach, gdzie późnym wieczorem odbyła się Msza św.


„Te szczególne uroczystości Zaśnięcia NMP zapraszają nas, byśmy weszli w tajemnicę śmierci człowieka. Nie ma bowiem nic bardziej pewnego niż śmierć, ale też nie ma rzeczywistości, przeciwko której człowiek tak by się buntował niż właśnie ona” – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski.
Metropolita krakowski omówił pogańskie i żydowskie pojmowanie śmierci i podkreślił, że dopiero przyjście Chrystusa sprawiło, że „myślenie o przejściu człowieka do wiecznej chwały zaczęło nabierać zupełnie innych wymiarów, pełnych nadziei”.
Hierarcha podkreślał, że kiedy apostołowie szli z ciałem Maryi w stronę potoku Cedron, wiedzieli już, że Chrystus zmartwychwstał i że - choć ciągle jest skandalem dla Żydów i głupstwem dla pogan – jest On „mocą i mądrością Bożą: mocą przekraczającą śmierć i mądrością, która zawstydza mądrość mądrych tego świata”. „Ich zstępowanie ku potokowi Cedron było pełne nadziei, bo mieli pewność, że przecież Chrystus, który zrodził się z Najświętszej Dziewicy i z Niej zaczerpnął swoje człowieczeństwo, nie dopuści, aby zmazy śmierci miała dostąpić Ta, która się stała Matką Zbawiciela” – zauważył abp Jędraszewski.
Dodał też, że rozważanie tajemnicy śmierci człowieka w świetle Chrystusowego zmartwychwstania i w świetle Zaśnięcia NMP powoduje, że widzimy tę śmierć nie jako ostateczne przekreślenie egzystencji człowieka. „Śmierć człowieka rozpatrywana w tym świetle jawi się jako konieczny do przekroczenia, trudny zapewne, ale jedynie próg prowadzący do życia” – stwierdził.

W tradycyjnej procesji na Dróżkach Matki Bożej wędrowały asysty, orkiestry i pątnicy w strojach ludowych. Do Sanktuarium przybywa też coraz więcej młodych osób, które tradycyjnie w wigilię głównych uroczystości uczestniczą w Dniu Młodzieży. W sobotę wieczorem Mszy św. z udziałem kapłanów wyświęconych w tym roku na Placu Rajskim przed bazyliką będzie przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń.
W niedzielę odbędą się główne uroczystości Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Będzie im przewodniczył i homilię wygłosi Abp Marek Jędraszewski.
Kalwaryjskie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należą do największych odpustów maryjnych w Polsce.