Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

16.09.2017 - IV PIELGRZYMKA DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

W sobotę  16.09.2017 do kalwaryjskiego Sanktuarium przybyła IV pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej wraz zduszpasterzami.

Pielgrzymom, których powitał Kustosz Sanktuarium - O. Konrad Cholewa, towarzyszył Ordynariusz Ks. Bp Grzegorz Kaszak.
Ks. Bp przewodniczył Mszy św. w bazylice (godz. 9.00) i wygłosił okolicznościowe Słowo Boże.


Bp Kaszak w Kalwarii: Musimy powstrzymać mord na nienarodzonych dzieciach

Pragniemy dobra i szczęścia dla nas, dla naszych rodzin i naszej Ojczyzny, musimy więc powstrzymać mord na niewinnych, nienarodzonych dzieciach, które są chore. Kiedy człowiek jest chory, to się go leczy, a nie zabija – mówił w sobotę bp Grzegorz Kaszak podczas pielgrzymki diecezji sosnowieckiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hierarcha podkreślał, że na Kościele i państwie spoczywa obowiązek troski o kobiety spodziewające się dziecka.

W pielgrzymce, której przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, uczestniczyły parafie z duszpasterzami, katecheci, siostry zakonne, klerycy i diakoni. „Witam was wszystkich serdecznie w domu Matki Kalwaryjskiej, tu, na tym świętym wzgórzu. Wasze pielgrzymowanie do Kalwarii, już kolejny raz, całymi rodzinami i parafiami, przypada w szczególnym czasie roku łaski: 100 lat od objawień fatimskich i 130 lat od koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej” - powitał zgromadzonych w bazylice pielgrzymów kustosz kalwaryjskiego sanktuarium O. Konrad Cholewa OFM. „Niech popłynie z tego miejsca wielka modlitwa w intencji waszej diecezji” - wzywał.

W homilii bp Kaszak podkreślał, że pielgrzymka do Kalwarii służy temu, by uczyć się od Matki Bożej, jak żyć. Zachęcał do tego, by popatrzeć na Maryję jak na matkę rodziny, troszczącą się o to, by dom mógł właściwie funkcjonować. „Wśród tych codziennych zajęć Ewangelia podkreśla jedną rzecz, która powinna być dla nas wskazówką: czy w moim życiu znajduję miejsce na to, by rozważać, jak Maryja, w swoim sercu to, co się dzieje z życiu Jezusa?” - zapytywał kaznodzieja.

Nawiązując do odczytanej wcześniej Ewangelii o nawiedzeniu św. Elżbiety, bp Kaszak mówił, że widzimy w niej Matkę Bożą jako tę, która z pośpiechem udała się w góry, by odwiedzić potrzebującą krewną. „Nie zwleka, nie odkłada na później, bo wie, że Elżbiecie trzeba bardzo konkretnie pomóc. Jest to prawda, na którą powinniśmy zwrócić uwagę w naszym życiu: pomóc kobiecie w stanie błogosławionym” - wskazywał. Biskup przyznał, że ten obowiązek spoczywa przede wszystkim na najbliższych kobiety, bo wiele zależy od właściwej postawy ojca dziecka i jego odpowiedzialności. Ale o kobiety spodziewające się potomstwa, winno zadbać i państwo, i Kościół.

„Dziś nadal, mimo postępu w nauce, w medycynie w biologi, niektórzy zastanawiają się, co – nawet nie powiedzą: kto – jest pod sercem kobiety. Zlepek jakichś komórek? A to jest żywy człowiek, który reaguje, który otrzymał życie od Najwyższego, nie od rodziców, bo oni w tym przekazywaniu życia tylko współpracowali” - mówił kaznodzieja i dodał, że warto o tym pamiętać, bo życie nienarodzone jest, także i w naszym kraju, zabijane.

Bp Kaszak zapowiedział, że w diecezji sosnowieckiej będzie wspierana akcja społeczna „Zatrzymaj aborcję”. „Będziemy zbierali podpisy, aby powstrzymać zabijanie niewinnych, nienarodzinych dzieci, które zostały dotknięte chorobą. Będziemy chronić młodych, niewinnych Polaków” - mówił. Przytoczył również dane statystyczne, z których wynika, że w 2015 roku dokonano 1040 zabójstw na niewinnych dzieciach, z czego 996 – na podstawie przesłanek eugenicznych. „Dokonano selekcji: jesteś chory, więc ciebie zabijemy. Stajemy wobec bardzo poważnego problemu. Pragniemy dobra, szczęścia dla nas, dla naszych rodzin i naszej Ojczyzny, musimy więc powstrzymać ten rodzaj mordu. Kiedy człowiek jest chory, to się go leczy a nie zabija” - argumentował.

Na zakończenie bp Kaszak prosił Matkę Bożą, „żeby nam dała serce wrażliwe na kobiety w ciąży, żeby nam dała serce przepełnione konkretną troską wobec nich i dzieci nienarodzonych, aby nam się na polskiej ziemi, z Bożym błogosławieństwem, dobrze żyło”.

Po Mszy św. pątnicy z diecezji sosnowieckiej udali się na dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej.