Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

11.02.2017 - XXV ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Bp Muskus: cierpienie jest poruszającym wołaniem o poszanowanie godności człowieka

Wasze cierpienie ewangelizuje świat, który ulega pokusie zapominania o Bogu, jedynym Dawcy życia – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. odprawionej dla chorych i niepełnosprawnych, którzy z okazji Światowego Dnia Chorego pielgrzymowali 11 lutego do Kalwarii Zebrzydowskiej. Krakowski biskup pomocniczy podkreślał, że dzięki osobom chorym i cierpiącym świat staje się bardziej ludzki i solidarny.

W bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadzili się chorzy, osoby starsze i niepełnosprawne, a także ich rodziny i opiekunowie. Z okazji 25. Światowego Dnia Chorego uczestniczyli oni w pielgrzymce odbywającej się pod hasłem „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny»”.

Bp Damian Muskus podkreślał w homilii, że osoby chore i niepełnosprawne ewangelizują swoim cierpieniem, bo pokazują, że  „krzyżowej drogi nie da się przejść na skróty, które próbuje podpowiadać nastawiony na kult witalności i efektywności świat”. „To dzięki wam jest on bardziej ludzki, bo każdą minutą swoich dni świadczycie, że życie, zwłaszcza to, które jest obarczone krzyżem cierpienia, ma niepodważalną wartość i sens” - mówił.

„Dziś przychodzicie do naszego kalwaryjskiego sanktuarium, kontynuując pielgrzymowanie chorych, osób starszych i niepełnosprawnych, które od ćwierćwiecza odbywa się na całym świecie z inicjatywy św. Jana Pawła II. Przychodzicie do Matki, by powierzyć Jej trudną codzienność cierpienia i słabości, i prosić, by Jezus przemienił ją w cud życia i pokoju” - mówił bp Muskus do chorych zgromadzonych w świątyni. „Jesteście znakiem, który mówi światu, że zawierzenie Bogu w najtrudniejszych chwilach jest jedynym ratunkiem i źródłem siły, pozwalającym przetrwać najcięższe kryzysy” - zaznaczył kaznodzieja dodając, że doświadczenie choroby uczy zaufania Jezusowi. „Cud już się dokonał, bo choć zmagacie się z cierpieniami i dotkliwą bezradnością wobec fizycznych niedomagań, wielu odkrywa w waszym życiu obecność Boga i Jego uzdrawiające działanie” - zapewnił.

„Niełatwo zrozumieć, dlaczego przychodzi ból i choroba, zniedołężniałość i cielesne ogołocenie. Cierpienie zawsze zadaje pytanie o sens życia i jest szczególnie poruszającym wołaniem o godność człowieka” - mówił bp Muskus. Dodał, że jedyną drogą dla człowieka, który jest nim dotknięty, jest przyjąć je i zaakceptować jako część życia. „Dzięki temu krzyż choroby czy niepełnosprawności staje się źródłem życia i światłem dla was, dla towarzyszących wam bliskich, dla wszystkich, których spotykacie na swojej drodze” - przekonywał.

„To wy, drodzy chorzy, wasze rodziny i towarzysze waszych codziennych zmagań, jesteście świadkami najpiękniejszych dzieł Boga: miłosierdzia i nadziei, braterstwa i solidarności, która rodzi się w zetknięciu z cierpieniem drugiego. Jesteście nauczycielami wrażliwości i troski o godność najsłabszych, najbardziej bezbronnych” - mówił dalej kaznodzieja.

Na koniec bp Muskus powierzył chorych, ich opiekunów, rodziny, wolontariuszy, lekarzy i pielęgniarki Matce Bożej Kalwaryjskiej i modlił się, by „miejsca cierpienia były zarazem środowiskami afirmacji życia i nadziei, która nie gaśnie mimo najtrudniejszych doświadczeń”.

Pielgrzymka chorych do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył Kustosz Sanktuarium O. Azariasz Hess. Bp Damian Muskus wraz z koncelebransami udzielił chorym sakramentu namaszczenia, a na zakończnie Eucharystii indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

 
Foto: Br. Albert Mocarski