Kontakt Klasztor w Kalwarii

Klasztor oo. Bernardynów  
ul. Bernardyńska 46,
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. +48 33 8766 304;
tel. +48 33 8765 499;
tel. +48 33 8765 301;
Zakrystia wew. 249;
Recepcja Domu Pielgrzyma:
tel. +48 33 8765 539;
Dewocjonalia +48 33 8765 525;
Gastronomia +48 608 211 992;
email: info@kalwaria.eu


Msze święte w Kalwarii

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:  
 06.00, 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:  
 06.00, 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.00*, 19.00**

08.12.2017 - UROCZYSTOŚĆ I OKTAWA KU CZCI NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP

W naszym Sanktuarium w czwartek 07.12.2017 o godz. 17.00 Mszą św. z kazaniem, uroczystymi Nieszporami i Procesją Eucharystyczną rozpoczęliśmy Uroczystość i Oktawę Niepokalanego Poczęcia NMP, patronki naszej zakonnej Prowincji. Liturgii przewodniczył Kustosz Sanktuarium - O. Konrad Cholewa.

W sam dzień uroczystości modlitewnemu spotkaniu (Mszy św. z Nieszporami i Procesji Eucharystycznej) w kalwaryjskiej bazylice podczas tradycyjnej Oktawy o godz. 17.00 przewodniczył Ks. Sylwester Fiećko - rektor, Pallotyn z Kopca.
Na zakończenie Kustosz Sanktuarium O. Konrad Cholewa odmówił Akt poświęcenia Zakonu Matce Bożej Niepokalanej.

*******

„Chrześcijaństwo w Polsce było budowane na kulcie Maryi. Trzeba tylko pogłębienia tej pobożności, by ona wydała wielkie owoce. To jest nasza szansa” – mówił rektor kościoła pallotynów na Kopcu koło Wadowic Ks. Sylwester Fiećko podczas Mszy św., której przewodniczył w bazylice Matki Bożej Anielskiej.


Jak przypomniał na rozpoczęcie Eucharystii Kustosz kalwaryjskiego Sanktuarium O. Konrad Cholewa OFM, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem patronalnym bernardyńskiej prowincji. „Witam was wszystkich, tak licznie zgromadzonych, bardzo serdecznie, aby w tym dniu, wraz z nami, modlić się na Kalwarii za naszą bernardyńską wspólnotę” – powiedział.

Tradycyjnie już Mszy św. w tym dniu przewodniczy jeden z pallotynów mieszkających na Kopcu koło Wadowic. W tym roku Kalwaria gościła rektora pallotyńskiego kościoła na Kopcu, Ks. Sylwestra Fiećko, który sprawował Mszę św. i wygłosił homilię. „Chrześcijaństwo w Polsce było budowane na kulcie Maryi. Trzeba tylko pogłębienia tej pobożności, by ona wydała wielkie owoce. To jest nasza szansa” – mówił. Dodał, że uroczystości maryjne, sanktuaria, pielgrzymki gromadzą setki tysięcy wiernych, dla których jest to zawsze spotkanie z Maryją pełną łaski i Jej Synem. „Najczęściej chcąc się spotkać z Maryją, ludzie klękają u stóp konfesjonału, by się pojednać z Bogiem, a przy ołtarzu, w Jej kaplicy przyjmują Komunię świętą” – zauważył kapłan. „Dlatego szczęśliwi jesteśmy, że możemy być tutaj, u Matki, która jest pełna łaski i dla nas jest wspaniałym wzorem do naśladowania” – dodał.

Ks. Fiećko podkreślał, że Maryja uczy nas, że wszystko, co mamy, jest bezinteresownym darem Boga dla nas. „To, że Bóg wybrał Maryję i uczynił Ją Niepokalaną, to z myślą o zbawieniu każdego człowieka” – stwierdził. Wezwał zgromadzonych w kalwaryjskiej bazylice: „Zawsze patrzmy na Maryję, bo Ona jest tą, która nas doprowadzi do Chrystusa”. Wyjaśnił, że dzieje się to bez naszych zasług. „Z wielką pokorą musimy tylko przyjąć łaskę, którą daje sam Bóg. Nie dla naszych zasług, ale dlatego że Bóg nas kocha. Jest ponad sprawiedliwością. Dał nam Matkę, by nami się opiekowała” – przekonywał kaznodzieja.

Wyraził przekonanie, że wszyscy pielgrzymujący do Maryi zdają sobie sprawę, że to Ona przeprowadza nas najpewniej przez życie do Chrystusa, bez którego nie jesteśmy w stanie zrozumieć samych siebie. „Niech Maryja zawsze wskazuje nam swojego Syna, abyśmy nigdy drogi do Chrystusa nie zatracili” – wezwał na zakończenie.

W zakonach franciszkańskich uroczystość Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest obchodzona jako święto głównej Patronki i Królowej Zakonu Serafickiego.

Do 15 grudnia, o godz. 16.30 – w ramach oktawy Niepokalanego Poczęcia – w naszym Sanktuarium gromadzimy się na modlitwie różańcowej, po której  sprawowana jest Msza św. połączona z Nieszporami i z okolicznościowym kazaniem, zakończona procesją eucharystyczną.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania tajemnicy Niepokalanego Poczęcia NMP.